Itt jelentkezhet be korábban regisztrált Erste Market hozzáférésével.
Amennyiben korábban csak hírleveleinket kapta, és nem regisztrált, akkor hozzáférését ezen az oldalon tudja aktiválni.

GYIK Panaszkezelés
PODCAST

Az árrésstop ellenére újra emelkedik az infláció

PODCAST
PODCAST2025. június 12.   09:42

A várt stagnálás helyett tovább emelkedett az infláció. Az áprilisi 4,2 százalékról májusra 4,4 százalékra nőtt a fogyasztói árindex. Áprilishoz viszonyítva átlagosan 0,2 százalékkal nőttek az árak. Az árrésstop ellenére főleg az élelmiszerek ára emelkedett, de a szolgáltatások is bőven az infláció feletti mértékben drágultak. Kedvező viszont, hogy a tartósabb ármozgásokat megragadó maginflációs mutató kissé csökkenni tudott.

„Enyhe meglepetést okozott a májusi inflációs adat. 4,3 százalékot vártunk, de 4,4 százalék lett. Ez nem jelentős eltérés” – mondta a Trend FM Reggeli Monitor című adásában az Erste makrogazdasági elemzője, Nagy János.

Az élelmiszerek áprilishoz képest 0,6 százalékkal drágultak májusban. Ennek nagy része az idényáras termékekhez, a gyümölcsökhöz, zöldségekhez köthető. „Importhoz köthető termékeknél, a kávénál, kakaónál, csokoládénál tetten érhető még a jelentősebb élelmiszerdrágulás” – mondta el az adatokat elemezve Nagy János.

Az inflációs adat kilátásai szempontjából enyhén jelenthet változást, de mai fejlemény, hogy a Richter bejelentette az árak önkéntes korlátozását. A vény nélkül kapható Panangin készítményeire június 16-tól kezdődően vezeti be az árkorlátozást, azaz saját termelői árát a tavaly év végi szintre csökkenti. Ugyanakkor a gyógyszercég felhívta a figyelmet arra, hogy a fogyasztói ár alakulása nem kizárólag a termelői ár függvénye, azt befolyásolja a nagy-, valamint kiskereskedelmi árrés is, amelyre nincs ráhatása a Richternek. Az árkorlátozás évi 100 millió Ft-jába kerül a gyógyszercégnek.

„Júliusban számíthatunk egy esésre az inflációban, de a következő hónapokban inkább emelkedés várható. Idén 4,7 százalékos átlagos inflációt várunk. Európai szinten a magyar infláció magasnak számít” – részletezte a meglátásait az Erste makrogazdasági elemzője.

Újra egy magyar úr az űrben? – De meddig emelkednek az űrkutatáshoz kapcsolódó részvények?

„Az űrtechnológiai papírokat nagyon felkapták az elmúlt időszakban. Ez annak is betudható, hogy a szektorra is nagyobb figyelem irányul. A cégek egyre-másra jelentik be a küldetéseiket. Nemcsak a Holdra való visszatérést, hanem a Mars utazást is tervezik. Persze ezek még távlati célok, akkor is, ha Elon Musk 2026-ra tervezi, hogy elindulhat egy ilyen küldetés” – foglalt össze Péntek Ádám, az Erste részvényelemzője.

A SpaceX az egyik legnagyobb vállalat ebben a szektorban. 350 milliárd dollárra értékelik a céget. Ebben a vállalatban nem lehet részesedést vásárolni, de ha valaki az űriparban gondolkodik, vannak alternatívák. Ilyen például a Rocket Lab nevű cég. „Ők is rakétákat építenek és lőnek fel az űrbe. Most már ők is a NASA-val és különböző kormányzati egységekkel szerződésben állnak. Igaz, nemcsak a cég kisebb, hanem az általuk épített rakéták is. 10-20 méter közötti rakétákat építenek, ami 300 kilogramm alatti teher fellövésére alkalmas, például kisebb műholdak feljuttatására. A társaság műholdak javítására is készít alkatrészeket. Az elmúlt 1 évben 6-szorosára nőtt a részvény árfolyama” – mondta el meglátásait a befektetési lehetőséggel kapcsolatban Péntek Ádám.

Az AST SpaceMobile céget is hasonlóan attraktívnak nevezte az Erste elemzője. Műholdas és internet lefedettséget biztosítana a társaság nagyobb népesség számára. A vállalat még előkészítési fázisban van. A Starlinknek szüksége van földi vevő egységre, az AST SpaceMobile viszont rögtön a telefonra sugározná a jeleket.

Az interjúkban elhangzott még:

  • Nagyjából 1 százalékpontot tesz ki az árrésstop, ennek kivezetése plusz inflációs kockázat
  • A stagnáló gazdaság is árnyomást helyez az inflációs szintre
  • Szó volt a Nano műholdflottáról is

Nagy Jánost, az Erste makrogazdasági elemzőjét és Péntek Ádámot, az Erste részvényelemzőjét Németh László kérdezte a Trend FM Reggeli Monitor című adásában.

Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.

Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.

A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.

Erste NetBroker
Állampapírok
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
Részletek
Erste Netbroker Állampapírok a biztonságos befektetések kedvelőinek. Részletek
SZTORI

Infláció: emelkedést hozott a május

Ma reggel tette közzé a májusi inflációs adatokat a KSH. A...

AGRÁR SAROK

Tovább nő a globális gabona- és olajosmag-kereskedelem

Korábbi munkahelyem, a Rabobank elemző kollégái legfrissebb anyagukban arra hívják fel a figyelmet, hogy a gabonafélék és olajnövények globális...

2025. június 10.

Az Erste Befektetési Zrt. (székhelye: 1138 Bp., Népfürdő utca 24-26., 8. emelet; "az Erste") EZEN oldalon található adatkezelési tájékoztató ismeretében, a "Mentés" gomb megnyomásával egyértelműen és kifejezetten hozzájárulok ahhoz, hogy az Erste a jelen regisztráció során megadott valamennyi személyes adatomat kezelje abból a célból, hogy az Erste Befektetési Zrt. részemre az általa nyújtott befektetési szolgáltatásokkal kapcsolatos gazdasági reklámot közvetlen üzletszerzés módszerével küldjön, az adatkezelési tájékoztatóban foglalt időtartamig.

A "Mentés" gombra való kattintással továbbá hozzájárulok ahhoz, hogy az Erste Befektetési Zrt. az Erste Bank Hungary Zrt. (1138 Bp., Népfürdő utca 24-26.; a „Bank”) részére a jelen regisztráció során megadott valamennyi személyes adatomat továbbítsa annak érdekében, hogy a Bank részemre az általa nyújtott pénzügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos gazdasági reklámot közvetlen üzletszerzés módszerével küldjön a Bankoldalon található adatkezelési tájékoztatójában foglaltak szerint az ott meghatározott időtartam alatt.

Erste tájékoztatását elfogadom, miszerint Erste a személyes adataimnak feldolgozásával az Idealap Kft.-t bízta meg adatfeldolgozási szerződés keretében.

Ezen felül tudomásul veszem, hogy jelen hozzájárulásomat akár az info@ersteinvestment.hu címre küldött nyilatkozatommal, akár a 06-1-2355-151 telefonszámon az Erste ügyfélszolgálatán, akár személyesen bármelyik Erste bankfiókban bármikor korlátozás és indokolás nélkül visszavonhatom.

Rendben