A korábbi 20 százalékos vámok már a múltté Kína és az Egyesült Államok között. Egyelőre a két ország tárgyal, és a bőven 100 százalék feletti külkereskedelmi terhek nem léptek életbe, de ha nem lesz köztük kereskedelmi megállapodás, akkor 2 hónapon belül élesedhetnek. Ez beláthatatlan következményekkel járhat mind a gazdasági növekedésre, mind az inflációra nézve világszerte. Európa is vámemelésekkel néz szembe, csak a mérték a kérdés. Idehaza közben már az 1 százalék alatti növekedés a realitás, mert nemcsak a vámhelyzet, hanem az autógyártás nehézségei sújtják a magyar gazdaságot.
„Nagyjából egyenlő volt a vámtétel Kína és az Egyesült Államok között április elejéig, és a 800 dollár alatti termékek vámmentesek voltak. Ez mind megváltozott április elejével” – közölte Miró József, az Erste vezető elemzője. Az amerikaiak effektív 51, a kínaiak 31 százalékos vámot működtetnek egymással szemben. Főleg a kistermékek vámtételei ugrottak meg, ahol – ha nem amerikai cégen keresztül megy be az Egyesült Államokba – akár 54 százalék vámot is fizethet valaki, de maximum 100 dollárt.
„Előfordulhat, hogy egy 100 dolláros termék másfélszer annyiba kerül. A jelenlegi, megemelt vámtételek kevésbé sújtják az amerikai gazdaságot, mint a kínait. A vámbevételek területén még jól is jár Amerika, de hosszabb távon ez nem biztos, hogy így lesz, mert a magasabb vámok miatt más útvonalakat és piacokat választhatnak a kínai kereskedők” – részletezte meglátásait az Erste vezető elemzője.
Még nincs végleges megállapodás. 90 napos tárgyalási periódusban vagyunk.
„Ha nincs megállapodás, akkor jöhetnek a 125 és 145 százalékos vámok. Ezeknek azonban van egy komoly gazdasági hatása is. Ahogy megyünk előre az időben, az amerikai félidős választásokat is befolyásolhatja a vámháború, ha túl erőteljes lesz a gazdasági növekedés fékeződése vagy éppen az infláció. A Bloomberg számításai szerint 2-ről 10 százalék felé emelkedtek az amerikai vámok minden országgal szemben. Ez már 1 százalékponttal rombolta az amerikai gazdasági növekedést, az inflációt pedig 1 százalékponttal emelte meg. Ez még nem annyira vészes, de még nem minden vámot és vámtételt vezettek be” – mondta el meglátásait Miró József.
Az Erste vezető elemzője szerint a teljes vámháború 2 százalékkal mérsékli majd a GDP-növekedési ütemet, és 1,5 százalékponttal emeli az inflációt. A 100 százalék feletti vámok pedig recesszióba nyomnák az amerikai gazdaságot, és 5-6 százalékos átmeneti inflációt okoznának.
Amerika vámháborúja a magyar gazdaságra is negatívan hat.
„Nem csak az Európai Bizottság, mi is frissítettük a gazdasági növekedési várakozásunkat. Már az Erste is 1 százalék alatti gazdasági növekedést vár Magyarországon. Ez a realitás” – vezette fel a vámháború és a gyengélkedő autóipar hatásait Nyeste Orsolya, az Erste vezető makrogazdasági elemzője.
A 0,8 százalékos GDP-növekedési előrejelzése az Európai Bizottságnak nemcsak a címlapok miatt érdekes, hanem azért is, mert bőven alatta van a magyar kormány 2,5 százalékos gazdasági növekedési várakozásának. „A 0,8 százalékos GDP-bővülés még kisebb is lehet, mert a vámháború miatt semmit sem lehet biztosra venni, mert ez is feltételezi, hogy a 2. negyedévben újra nő negyedéves szinten a magyar gazdaság, vagyis elkerüljük a technikai recessziót” – mondta el meglátásait az Erste vezető makrogazdasági elemzője.
„A magyar gazdasági növekedésre a vámháború hat kifejezetten rosszul, az Európai Unióval szembeni 10 százalékos vámok valószínűleg maradni fognak. Folyamatos hatásként ott van a háttérben az orosz-ukrán háború és az autóipari gyengélkedés is, főleg, ami a lassabb elektromos hajtásra való átállást illeti” – zárta gondolatait Nyeste Orsolya.
A beszélgetésből kiderült még, hogy:
- Mekkorák valójában a vámok az Egyesült Államokban, Kínában és az Európai Unióban?
- Mi befolyásolhatja, hogy egyáltalán bővüljön idén a magyar gazdaság?
- Lesz-e fogyasztásbővülés idehaza?
- Marad-e jó állapotban a magyar munkaerőpiac?
- Mikorra lódulhatnak meg a magyarországi beruházások?
Miró Józsefet, az Erste vezető elemzőjét és Nyeste Orsolyát, az Erste vezető makrogazdasági elemzőjét Nagy Károly kérdezte a Reggeli Monitorban.
Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.
Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.
A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!
