A piacok meglepően jól viselkednek. Az S&P500 index nem csak a 20, hanem a 30 napos mozgóátlagot is leküzdötte és fölötte is maradt. Mindeközben azért csordogálnak jó és rossz hírek is. A jó hír az, hogy enyhülhetnek az autó alkatrészekre kivetett...
A piacok meglepően jól viselkednek. Az S&P500 index nem csak a 20, hanem a 30 napos mozgóátlagot is leküzdötte és fölötte is maradt. Mindeközben azért csordogálnak jó és rossz hírek is. A jó hír az, hogy enyhülhetnek az autó alkatrészekre kivetett vámszabályok. A rossz pedig az, hogy a gazdasági hangulatindikátorok egyre mélyebre csökkenek. Pl. tegnap a dallasi Fed ipari kilátásokat mérő indexe olyan mélyre esett, amire 2020-ban, 2016-ban és 2008-ban volt csak példa az elmúlt 20 évben. Ez azért elég félelmetes, ha azt is figyelembe vesszük, hogy a felmérések szerint egyre több amerikai állampolgár érzi úgy, hogy rosszabbak a gazdasági kilátások, mint Trump beiktatásakor voltak. Úgy érzik, hogy egy elég félelmetes hullámvasútra ültek fel. A Gallup felméréseben választ adók 53 százalék szerint romlani fog a pénzügyi helyzete, míg 2020-ben a járvány idején a válaszadók 50 százaléka mondta ugyanezt. Különben 2020-ban volt eddig a legmagasabb ez az érték, és akkor is csak rövid időre. S az is igaz, hogy 2023 áprilisában is már 50 százalékon állt ez a mutató. A piacok mégis emelkedni tudtak. Szóval ez a romlás sem feltétlenül mérvadó, de azért figyelemre méltó.
S akkor nézzük, hogy állunk a gyorsjelentésekkel. Eddig a cégek 40 százaléka, körülbelül 200 cég jelentett. A profitok közel 17 százalékkal emelkedtek, ami közel 10 százalékpontos meglepetés. A romló gazdasági kilátások ellenére a következő negyedévben cirka 3, az után pedig nagyobb mértékben növekvő eredményeket vár a piac, amely az év végére elérheti a 10 százalékot is.
A helyzet az, hogy a hangulatindikátorok a gyors reagálást mutatják a gazdaság teljesítményét illetően. Az eredményelőrejelzések pedig természetes okokból kifolyólag sokkal lassabban reagálnak a mélyben zajló folyamtokra. Szóval nem szabad az előrejelzésekre tapadnunk, mert azok megtéveszthetnek. Ugyanakkor a múltban számos magasabb frekvenciájú indikátor, ami előrejelezte (volna) a gazdasági folyamatokat, szintén megtévesztett bennünket.
Viszont az már biztos, hogy a befektetők viselkedése megváltozott. A piacok más milyen üzemben vannak, mint az elmúlt években. Például a dollár nem erősödik a kockázatok növekedésére, hanem gyengül. Hiszen a baj forrása, az USA. Szóval már nem működik menedékként. S az is igaz, hogy az amerikai piac olyan nagy, hogy nincs hova menekülni. Erről írtunk már korábban. Szóval marad a fedezés, ami a dollár árfolyamát sem segíti (dollár eladási pozíciók kiépülése). Ebben az új világban is azért az biztos, hogy történelmi összehasonlításban az amerikai részvénypiacok drágának mondhatók. Mindeközben pedig a kilátások romlanak. Ez pedig az álmoskönyvek szerint nem árfelhajtó tényező szokott lenni a piacon.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának