A FED elnök marad, de nem lesz könnyű a dolga – Európa cégei már a vámhatásra figyelnek
Bár Donald Trump amerikai elnök határozottan cáfolta a Fed elnökének leváltásával kapcsolatos találgatásokat, de nem rejtette véka alá, hogy változást szeretne látni a jegybank monetáris politikájában. Trump a vámháborús feszültségek közepette többször is élesen kritizálta Jerome Powellt, ami a piaci szereplők körében is nagy nyugtalanságot okozott az elmúlt napokban, és jelentős tőzsdei eséssel járt, illetve az arany 3500 dolláros árfolyamcsúcsával. Korábban két amerikai elnök is megpróbálta leváltani a FED akkori elnökét, mindketten visszakoztak, mert olyan óriási kamatemelkedéssel és államfinanszírozási költséggel járt volna, hogy nem merték meglépni. Közben elindult az európai cégek gyorsjelentési időszaka. Az elemzők és közgazdászok nemcsak az elmúlt 3 hónap számait elemzik majd, hanem arra kíváncsiak, hogy az egyes cégek előrukkolnak-e bármilyen jövőbeni várakozással a vámháború árnyékában.
„Tegnap este visszakozott Donald Trump. (…) Például Lyndon B. Johnson és Richard Nixon elnökök is többször bírálták és befolyásolni próbálták a FED elnököt, sőt a leváltásukkal is fenyegetőztek. Volt, hogy zárt ajtók mögött egyeztek meg” – mondta el a Reggeli Monitorban Miró József, az Erste vezető elemzője.
A FED 1913 óta irányítja az amerikai monetáris politikát. Magánbanknak számít, amit a rendszerszintű nagy bankok és az állam közösen hoztak létre. A kamatról döntő nyíltpiaci bizottságba az amerikai kormány 7 tagot delegál, a többi tagot pedig a bankok választják meg. Kétszer 7 évre választják meg ezeket a tisztviselőket. Azért alakult ki ez az angolszász, félig állami, félig piaci modell, mert korábban az Egyesült Államokban az egyes államok különbözőféle dollárokat bocsátottak ki, ami sokszor problémát okozott, és a nemzetközi szereplők a dollárt megbízhatatlan valutának tartották. Ennek vetettek véget Amerikában egy egységes monetáris irányítás kialakításával.
„Jerome Powell FED-elnököt egyébként még előző ciklusában Donald Trump nevezte ki. A FED-elnök mandátumát később Joe Biden is meghosszabbította. Jerome Powell jövő tavaszig van pozícióban. Maga a törvény nem rendelkezik arról, hogy lehet meneszteni a jegybankelnököt, csak a kinevezéséről. A Legfelsőbb Bíróságnak van arról határozata, hogy nagyon súlyos esetekben van mód a FED elnök elküldésére, de ilyeneket nem tett Jerome Powell” – részletezte a helyzetet Miró József, az Erste vezető elemzője.
Megemlítette azt is, hogy Donald Trumppal vélhetően közölték, hogy Johnson és Nixon idejében is azért nem következett be ilyen változás, mert olyan bizalmatlanságot szül a pénzpiacokon, hogy az államadósság-finanszírozás a kamatemelkedés miatt olyannyira megdrágul, hogy nem éri meg egy ilyen lépés.
„A következő 4 évben 9200 milliárd dollár államadósságot kell megújítani, plusz a kamatokkal és az újabb hiányokkal 17 ezer milliárd dollárnyi forrást kell bevonni. 100 bázisponttal emelkedő kamatszint már 170 milliárd dollárnyi felesleges kiadást okoz. A Kínával való kereskedelmi csata 300-400 milliárd dollárról szól, vagyis egy ilyen léptékű személycserét igencsak megérezne az amerikai állam” – összegzett Miró József, az Erste vezető elemzője.
Jön az európai gyorsjelentési áradat
Erős negyedéves adatokat közölt részben a felhőszolgáltatásból származó bevételek jelentős növekedésének köszönhetően a német SAP. „Árbevétele elmaradt a várakozásoktól, 9 milliárd euróról számolt be a társaság. Ez egyébként még így is 12 százalékos növekedés éves alapon. A marzsok sokkal jobbak lettek, mint amire a piac számított. 2 milliárd 460 millió euró üzemi nyereséget ért el, holott az elemzők csak 2,2 milliárd euróra számítottak” – ismertette Európa legnagyobb szoftvergyártójának gyorsjelentést Nagy András, az Erste részvényelemzője. A fő hajtóerő a felhőalapú szolgáltatások, ahol 26 százalékos növekedést tudtak elérni.
„A gyorsjelentési szezon egyik legfőbb kérdése a vámháború miatt az lesz, hogy adnak-e egyáltalán gazdasági előrejelzéseket a cégek, és ha adnak is, azokat milyen feltételek mentén. Mindenesetre a turbulens környezet ellenére az SAP 10,3-10,6 milliárd euró körüli operatív nyereséget idén elérhetőnek tart. Ezt főleg a nyitott megrendelési állományra alapozva várják” - közölte Nagy András, az Erste részvényelemzője.
Az autóipari cégek első 3 hónapja még jól is sikerült az Egyesült Államokban, a sok elővásárlás miatt. A fogyasztók ugyanis tartottak attól, hogy a vámemelések miatt igencsak megdrágulnak Amerikában az európai járművek. Az európai légitársaságok jobb számokat közölhetnek, karöltve a pénzintézetekkel, de az energiacégek újra gyengébben teljesíthettek.
A beszélgetésből kiderült még, hogy:
- Most akkor kamatot csökkentenie vagy inkább növelnie kellene-e a FED-nek?
- Európában az autógyárak egyelőre „jól jártak” a vámháborúval
- Folytatódik az energiacégek gyenge szereplése az alacsony energiaárak miatt
Miró Józsefet, az Erste vezető elemzőjét és Nagy Andrást, az Erste részvényelemzőjét Nagy Károly kérdezte a Reggeli Monitorban.
Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.
Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.
A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.