Kiemelkedő évet zárt a Magyar Telekom tavaly. Rekordmagas, 90,9 milliárd forint osztalékfizetést, és legfeljebb 39,1 milliárd forint értékű részvény-visszavásárlást tartalmazó részvényesi javadalmazást javasol az igazgatóság a tavalyi eredmények után. Felvetődött az is, hogy a Magyar Telekom külön cégbe szervezi az adótornyait, ami még inkább növelhetné a cég eredménytermelő képességét. Közben Németországban Friedrich Merz leendő kancellár osztja már az új lapokat. Nemcsak a gazdasági várakozások változtak meg a piaci szereplőknél, nagyon úgy tűnik, hogy az államadósság-szabályok is változhatnak az Oroszország jelentette fenyegetés miatt. 200 milliárd eurós alap létrehozása várható a német hadsereg újra felfegyverzése érdekében.
A Magyar Telekom rendkívül jól teljesített tavaly. Az adatforgalma nőtt, a mobil hálózaton 19 százalékkal, a vezetékes hálózaton 23 százalékkal, egy ügyfél átlagos adathasználata pedig 11,7 gigabájtról 13,2 gigabájtra emelkedett.
„Sikerült az elemzőket, így minket is alaposan meglepnie a Magyar Telekomnak. A tavalyi 4. negyedévben a profitot 27 milliárd forintra vártuk, de 9 milliárddal jobb lett, ami azért egy 33 százalékkal erősebb nyereség” – kommentálta a Magyar Telekom profitszámát Miró József, az Erste vezető elemzője a Trend FM Reggeli Monitor című adásában. Ebben szerinte szerepet játszott, hogy az Erste várakozásaihoz képest erőteljesebben alakultak a telekommunikációs cég bevételei, és a pénzügyi költségek is alacsonyabbak lettek.
„Csökkent a nettó adósságállomány mintegy 100 milliárd forinttal az elmúlt 1 évben, és a kamatköltségek is csökkentek. Az effektív adórátája a cégnek a 20 százalék körüli szintről 15 százalékra mérséklődött" – részletezte a jobb eredmény hátterét Miró József, az Erste vezető elemzője.
„Egyértelműen az adatforgalom húzta magával a Magyar Telekom számait, mint ahogy az inflációnak megfelelő szolgáltatási áremelés is sokat jelentett a cég nyereségességében. Látszik, hogy sokkal többet fogyasztunk adatot mind a mobilhálózatokban, mind a vezetékes interneten. A tavalyi eredmény után idén 100 forintos részvényenkénti osztalékfizetés lesz. Fontos lépés az is, hogy a tavalyi 24 milliárd forintos sajátrészvény-visszavásárlási program után idén 39,1 milliárd forint hasonló részvényjuttatási program várható” – összegezte a Magyar Telekom bejelentéseit Miró József, az Erste vezető elemzője.
A vállalat az elmúlt 5 évben hálózatfejlesztésre több mint 300 milliárd forintot fordított, befejezték a 3600 mobil bázisállomás korszerűsítését, kapacitásbővítését. Az 5G lefedettség a 2023-as 65,98 százalékról 74 százalékra nőtt. A társaság most azt fontolgatja, hogy a mobiltornyait külön cégbe szervezheti ki, ami 10 és 20 százalék közötti felértékelődést jelenthet a Magyar Telekom teljes csoportjára vetítve.
Németország gazdasági és külpolitikai átalakulás előtt áll – jöhet az adósságfék megváltoztatása
A Reuters értesülései szerint 2 németországi gyárát is autó helyett haditermelésre állítaná át a Rheinmetall.
„Március 24-ig szavazhat meg a régi Bundestag új törvényeket. A tervek szerint addig megszavazhatnak egy új alkotmánymódosítást kétharmados többséggel a régebbi pártok. Így lehetne biztosítani a 200 milliárd eurós alapot, amit honvédségi fejlesztésekre költhetnének. Így lehetne kihagyni az AfD-t abból, hogy alkudozni kelljen vele a szavazásról” – állította a Reggeli Monitorban Nagy András, az Erste részvényelemzője.
Szerinte az, hogy kétpárti kormány alakul, sokat segíthet majd Németország gazdasági kormányozhatóságán, főleg úgy, hogy a leendő kancellár, Friedrich Merz rendelkezik gazdaságvezetői tapasztalatokkal is.
„A cél az, hogy a GDP-növekedés visszatérjen az évi 2 százalékos ütemre. Az elmúlt években inkább stagnálás és kicsi visszaesés volt. Ebben segíthet az adópolitika, illetve az energia- és a klímapolitika” – sorolta várakozásait Nagy András.
Az Erste részvényelemzője szerint a társasági adó csökkentése sokat segíthet a német cégek gazdálkodásában. A tervek szerint az effektív adókulcsot 30-ról 25 százalékra vinnék le. Ez inkább a belső piacra termelő tőzsdei vállalatok számára lenne jótékony hatású.
„Az adócsökkentésnek a lakosság is nyertese lehetne, mert kevésbé lenne progresszív. A Zalando kiskereskedelmi cég is nyertese lehetne ennek a politikának, de akár BASF és a Thyssenkrupp is nagy nyertes lehet, mint ahogy az autóipari cégek is” – összegezte gondolatait Nagy András, az Erste részvényelemzője.
A beszélgetésből kiderült még, hogy:
- A Magyar Telekom tőzsdére viheti-e a mobiltornyos cégét
- Mennyire indulhatnak el a német hadikiadások
- Hogyan változik a német ipar- és energetikai politika
Miró Józsefet, az Erste vezető elemzőjét és Nagy Andrást, az Erste részvényelemzőjét Nagy Károly kérdezte a Reggeli Monitorban.
Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.
Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.
A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!
