Októberben 3,2 százalék volt a magyarországi infláció, ennek ellenére óva int a Magyar Nemzeti Bank alelnöke attól, hogy a kereslet felpörgetésével, vagyis inflációt serkentő módon próbálja felpörgetni a pénzügyi kormányzat a magyar gazdaságot. A tartósan 400 és 410 közötti euró-forint árfolyam amúgy is a monetáris lazítás megállítására kényszerítheti a jegybankot. Közben a várakozásokhoz képest jelentősen jobb lett az amerikai cégek gyorsjelentése, az ágazatok többsége nyereséges, és Donald Trump megválasztott elnök beígért társasági adócsökkentése miatt optimisták a jövő évet illetően a vállalatvezetők.
„Okozott egy kisebb meglepetést az októberi inflációs adat, mert nagyobb emelkedésre számítottunk, de azért vegyes a kép. Az élelmiszerek ára tovább emelkedett, ami viszont a pozitív meglepetést hozta, hogy havi alapon 0,9 százalékkal csökkentettek a szolgáltatások árai. A piaci szolgáltatások árai is visszaestek. Egyszeri hatásként a telekom szolgáltatások árai csökkentek. Bíztató viszont az inflációs adat. Jövő év elején nem kell erőteljes átárazástól tartani” – értékelt Nyeste Orsolya, az Erste vezető makrogazdasági elemzője.
A visszatekintő árazás már inkább a dezinflációs folyamatokat támogatja, de az Erste vezető makrogazdasági elemzője szerint új veszély a forint nyárhoz és ősz elejéhez tapasztalt árfolyamszintjeinek a jelentős gyengülése. „A forint árfolyama magasabb szinten stabilizálódhat, a jövő évben vannak inflációs kockázatok. Ezek közé tartozik az adóemelések kockázata. Az amerikai vámemelés pedig 2026-tól hathat a magyar inflációra” – részletezte meglátásait Nyeste Orsolya, az Erste vezető makrogazdasági elemzője.
Az amerikai választások eredményét rosszul fogadták a piacok, mert egy kereskedelmi háborút vetítenek előre.
Lassan véget ér az amerikai gyorsjelentési szezon
„A 3. negyedéves gyorsjelentések vége felé járunk. Az S&P 500 vállalatai közül 460 beszámolt már az elmúlt időszak eredményeiről. Sikerült felülmúlni a vállalatoknak az elemzői várakozásokat. Az árbevétel-növekedést 5 százalék körül várták, ez pár tizedszázalékkal lett erősebb az 5 százalékos várakozáshoz képest. A nyereségnövekedést 4,2 – 4,3 százalék közöttire várták, ehhez képest közel 7 százalékkal emelkedtek a profitok. A META és az Alphabet eredményessége nagyban hozzájárult az amerikai vállalatok eredménytermelő képességének növekedéséhez. A legrosszabb teljesítményt az energiaszektor nyújtotta, majd negyedével esett vissza a profitjuk az előző év hasonló időszakához képest” – adott ízelítőt Péntek Ádám, az Erste elemzője. Kiemelte az Nvidia rendkívüli eredményét is.
A 4. negyedévben az amerikai cégek profitja 12 százalékkal emelkedhet. Donald Trump megválasztása is hozzájárulhat a jövő évi adócsökkentéssel a cégek nyereségeinek emelkedéséhez.
A műsor második felében a legnagyobb hazai cégek gyorsjelentései kerültek terítékre. Szóba került az is, hogy:
- 15 százalékra csökkenhet az amerikai cégek társasági adója
- 0,2 százalékkal emelkedhetett az infláció, az éves pedig 2,6 százalékra gyorsulhatott az Egyesült Államokban
- Óvatosabb lehet a FED a további kamatcsökkentésekkel
Nyeste Orsolyával, az Erste vezető makrogazdasági elemzőjével és Péntek Ádámmal, az Erste részvényelemzőjével Nagy Károly beszélgetett.
Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.
Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.
Ez a podcast a műsor vágott, szerkesztett változata.
A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.