Az olasz UniCredit Bank megszerezte a német Commerzbank 9 százalékát, és nagyon úgy tűnik, hogy többségi tulajdonos szeretne lenni. Ennek viszont láthatóan sem a német állam, sem pedig a Commerzbank vezetése nem örülne. Az olaszok tőzsdei bekebelező hadműveletével szemben akár a Deutsche Bank is a Commerzbank segítségére siethet. A piac este mindenképpen kamatcsökkentést vár az amerikai jegybank szerepét betöltő FED-től, a kérdés csak az, hogy milyen mértékű lesz a lazítás.
„A német állam egy korábbi mentőcsomagból szállt ki, ezért adta el az általa birtokolt Commerzbank részvények 4,5 százalékát a tőzsdén, ami később kiderült, hogy az olasz UniCredit bankcsoporthoz került. Az olaszok ráadásul egy másik 4,5 százalékos csomagot is megvettek, így most 9 százaléknyi Commerzbank részvényük van” – sorolta az eddig ismerteket Miró József, az Erste vezető elemzője a Trend FM, Reggeli Monitor című műsorában.
Az olaszok többségi tulajdonosok szeretnének lenni, de úgy tűnik, ez sem a német kormány tetszését nem nyerte el, a Commerzbank vezetéséjét pedig végképp nem.
„Akár a Deutsche Bank segítségét is igénybe veheti a Commerzbank, hogy kivédje az UniCredit felvásárlási kísérletét. Az Európai Központi Bank egyébként támogatná, hogy az olasz bank felvásárolja a német pénzintézetet. Az, hogy erre egyáltalán kísérlet történik a tőzsdén, egyértelmű bizonyítéka annak, hogy a magasabb európai kamatok igencsak jövedelmezővé tették a bankokat, miközben a részvényáraik elmaradnak attól, mint, amennyire taksálják őket a piaci elemzők” – magyarázta a felvásárlási kísérletet Miró József. Az Erste vezető elemzője szerint most 90 napig csend lehet az ügyben, de az UniCredit akár a tőkemutatójának terhére kötvényeket bocsáthat ki, hogy megpróbálja megvenni a Commerzbankot. A német bank osztaléka és jövedelmezősége alapján ugyanis megérné, az egyébként drágának számító kötvénykibocsátás is.
Mit lép este a FED?
Többévnyi magas kamatszint után, az amerikai jegybank is a monetáris lazítás útjára léphet. Az 5,25 és 5,5 százalék közötti kamatsávot legalább 25, de akár 50 bázisponttal is csökkentheti a FED.
„Mindenki biztosra veszi az amerikai kamatcsökkentést, csak annak a mértéke kérdéses. Az 50 bázispontos kamatcsökkentés politikai támadást okozhatna a FED ellen, hogy úgymond segíti az elnökválasztás előtt a demokrata kormányt, ezért inkább 25 bázispontos csökkentést várok. Ez viszont a november 4-i elnökválasztás után újabb kamatcsökkentést hozhat magával. A kamatcsökkentési ciklus 2,75 és 3 százalék közötti alapkamatsáv közelében állhat meg” – előlegezte meg a FED döntési sorozatát Miró József, az Erste vezető elemzője.
Úgy látja, hogy az amerikai gazdasági adatok alapvetően vegyesek, és van olyan foglalkoztatási mutató, ami alapján recesszió is jöhet az Egyesült Államokban. Az elemzők többsége ezzel együtt „puha landolást” vár az amerikai gazdaságtól, és nem számítanak gazdasági visszaesésre.
Szóba került az, hogy:
- Célt érhet-e az UniCredit a Commerzbank-kal szemben?
- A FED mivel indokolhatja az esetleges, alacsonyabb mértékű kamatcsökkentést?
- Mit mutatnak a különleges, a havi és negyedéves foglalkoztatást vizsgáló amerikai adatok? Milyen bizonyossággal jelzik a gazdasági visszaesést?
Miró Józsefet, az Erste vezető elemzőjét kérdeztük. A műsorvezető Nagy Károly.
Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.
Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.
Ez a podcast a műsor vágott, szerkesztett változata.
A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.