Az OTP 240 milliárd forintos adózott eredményt ért el az első negyedévben, 8%-kal felülteljesítve az elemzői konszenzust. A felülteljesítés oka, hogy 6,9 milliárd forint értékű céltartalék feloldás történt, szemben a konszenzusban szereplő 19,9 milliárdos...
Az OTP 240 milliárd forintos adózott eredményt ért el az első negyedévben, 8%-kal felülteljesítve az elemzői konszenzust. A felülteljesítés oka, hogy 6,9 milliárd forint értékű céltartalék feloldás történt, szemben a konszenzusban szereplő 19,9 milliárdos céltartalékképzéssel. Céltartalék feloldásokra a magyar, a horvát és az ukrán operációknál került sor.
Az eredménykimutatásban jelentős módszertani változtatások történtek, korrekciós tételként már csak az akvizíciókhoz kapcsolódó hatások kerülnek bemutatásra. A többi tétel bekerült az eredménykimutatás normál soraiba. Ez elsősorban a társasági adó sort érinti, ahova a magyar bankadó és extraprofitadó is került. Ráadásul ezeket egész évre az első negyedévben számolja el a bank, így rendkívül magas, 30%-os volt az effektív adókulcs, azonban ez nem okozott meglepetést.
A bevétel összességében a vártnak megfelelően alakult, szerkezetét tekintve az egyéb bevételek estek vissza, egyúttal elmaradtak a várakozástól is. Többke között a CSOK és babaváró hitelek negatív átértékelése érintette ezt a súlyt, de FX hatások is itt kerülnek kimutatásra.
Minden leánybank nyereséges volt, és a profit 74%-a külföldről érkezett.
Az árfolyamszűrt teljesítő hitelállomány 1%-kal növekedett az előző negyedévhez képest. A bankcsoport CET1 tőkemegfelelése az év végi 16,6%-ról 16,7%-ra emelkedett.
A saját tőke arányos nyereség (ROE) 22,7% volt, de ennél is magasabb, 26,7% lett volna, ha az egész évre előre elszámolt költségek csak időarányosan kerültek volna figyelembevételre.
A menedzsment nem változtatott 2024-es iránymutatásán:
- Az árfolyamszűrt organikus hitelállomány növekedési üteme meghaladhatja a 2023. évit. (6%)
- A konszolidált nettó kamatmarzs az előző évihez hasonló szinten alakulhat. (NIM 2023: 3,93%)
- A konszolidált működési költség/bevételi mutató a 45%-os szint környékén alakulhat.
- A kockázati profil a 2023. évihez hasonló lehet.
- A tőkeáttét várhatóan csökken, emiatt az éves ROE a 2023-asnál alacsonyabb lehet. (2023 ROE: 27,2%)
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.