Péntek óta mindenki azt találgatja, hogy mely országba és melyik bankra tehetett vételi ajánlatot az OTP. Pénteken még rendkívül nehéz volt a feladvány, hiszen csak annyi volt ismert, hogy olyan EU-s országba tervez belépni az OTP, ahol eddig még nem volt jelen. A találati...
Péntek óta mindenki azt találgatja, hogy mely országba és melyik bankra tehetett vételi ajánlatot az OTP. Pénteken még rendkívül nehéz volt a feladvány, hiszen csak annyi volt ismert, hogy olyan EU-s országba tervez belépni az OTP, ahol eddig még nem volt jelen. A találati listán az sem szűkített sokat, hogy az eddigi legnagyobb tranzakciójára készül az OTP, vagyis 1 milliárd euró fölötti összegben érdemes gondolkodni.
Hétfő esti interjújában viszont nagyot könnyített a fejtörőn Csányi Sándor, mikor elárulta, hogy a tranzakcióval egyszerre három országba lépne be az OTP, mégpedig nagyon fejlett digitalizációs piacra. Erről a leírásról szinte már ordít, hogy a Baltikum a cél.
Úgyhogy menjünk is mélyebbre, és nézzük meg, hogy konkrétan melyik bank lehet a célpont. A balti bankpiacot három pénzintézet dominálja: a Swedbank, a SEB Bank és a Luminor. Ezen a ponton megengedünk egy nagyon konkrét tippet, mégpedig a Luminor személyében. Fejlett digitalizációjú bankot leginkább a know-how-ért érdemes venni, vagyis nagy bankcsoportról leválasztott bank nem tűnik a leglogikusabbnak, így a két svéd hátterű bankcsoport leányvállalatai ki is esnek.
Már csak az a feladatunk, hogy validáljuk a Luminor bankot, mint lehetséges jelöltet. A bank 80%-os tulajdonosa a Blackstone, mint pénzügyi befektető. A másik 20%-os tulajdonosa pedig a DNB. Ráadásul a Blackstone januárban jelezte, hogy vizsgálja a Luminor eladásának lehetőségét. Ez megerősíti a tippünket.
Nézzük meg a biztonság kedvéért a bank méretét is. A Luminor saját tőkéje 1,8 milliárd euró, saját tőke arányos nyeresége pedig elég volatilis, de az elmúlt negyedévekben kétszámjegyű tartományban alakult. A peer-groupként használható Swedbank és SEB csoport némileg magasabb jövedelmezőséget tud felmutatni, 1,2-es, illetve 1,4-es P/BV mutatóval forognak. Vagyis reálisan könyv szerinti értékeltség körül, esetleg némileg a fölötti étékelés reális lehet. Ergo nagyságrendileg 2 milliárd eurós üzletről lehet szó, ami ideális akvizíciós méret lehet.
A mi fejünkben logikusnak tűnik, hogy a célpont a Luminor lehet. Hogy igazunk van-e? Az majd ősszel kiderül, Csányi Sándor ugyanis legkorábban ekkorra ígéri a döntés megszületését.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának