Bár az év vége előtt még az amerikai jegybank szerepét betöltő FED és az Európai Központi Bank is tart egy kamatdöntő ülést, az elemzők meglehetősen izgalommentes tanácskozásokra számítanak. Azonban amennyire egyértelmű a konszenzus az e heti döntéseket illetően, annyira bizonytalan a helyzet a jövő évi monetáris politikákkal kapcsolatban.
Kezdjük a legfontosabbal: a FED ma este szinte biztosan szinten tartja a kamatokat, az 5,25-5,5 százalék közötti sávban – mondta az Erste részvényelemzője a Trend FM Reggeli Monitor című műsorában. Azért néhány érdekességre így is érdemes lesz odafigyelni. „Az amerikai jegybank közzéteszi frissített gazdasági előrejelzését, vélhetően a jövő évi GDP-bővülési ütemet rontani fogják” – emelt ki a várható izgalmak közül egyet Nagy András.
Emellett az is megjósolhatatlan, hogy kommentálja-e Jerome Powell jegybankelnök a piaci szereplők körében terjedő pletykákat a várható kamatcsökkentésekkel kapcsolatban. Az utóbbi időben olyan vad számítások is előtérbe kerültek, miszerint már a jövő év márciusában elkezdheti az irányadó kamatok csökkentését az amerikai jegybank.
A tegnap közölt tengerentúli inflációs adat ugyan kicsit lehűtötte az ezzel kapcsolatos várakozásokat, de még így is talán túlzottan optimistának tűnhet a májusra prognosztizált FED kamatcsökkentés. Ezzel szemben volt olyan jegybankár, aki azt mondta, hogy a jövő év egészében szinten maradnak a mostani kamatok, ami a másik végletet jelenti a várakozásokban – tette hozzá Nagy András.
Az Erste részvényelemzője szerint a legfrissebb, novemberi amerikai inflációs adat vegyes képet mutat. Ugyan a headline árindex tovább csökkent, éves alapon 3,1 százalékra, de a maginfláció 4 százalékon ragadt. „Sőt, az amerikai fogyasztói kosárban nagyon erős súlyt jelentő magszolgáltatói komponenseknél még hajszállal emelkedtek is az árak” – magyarázta Nagy András. Aki szerint az inflációs pályán még nagyobb kockázatot jelenthet a jövő év eleje. Ekkor lépnek ugyanis életbe az új adózási szabályok, a nagyobb béremelések, és az átárazások is szélesebb körben jellemzőek január-február környékén.
Mindent egybe vetve jövőre az infláció csökkenésében egy lassulást, megtorpanást lehet várni, úgy az Egyesült Államokban, mint az eurózónában. Talán a tengerentúlon még nagyobbak a felfelé mutató kockázatok, ugyanis a gazdaság jobban pörög, a munkaerőpiac pedig talán még feszítettebb helyzetben van, ami akár ár-bér spirált is okozhat.
Az EKB-nak meg kellene válnia a pandémia alatt elkezdett programjától
Normál üzemmód, és az elmúlt évek tapasztalatai alapján az Európai Központi Bank fél éves csúszással követi az amerikai jegybank döntéseit. Nos, ez a trend jövőre megváltozhat, ugyanis benne van a pakliban, hogy az EKB ugyanakkor (vagy talán még hamarabb) fog kamatot csökkenteni, mint a FED.
Az Európai Központi Banknak azonban a kamatcsökkentés megkezdése előtt még van egy fontos „házi feladata”. Nevezetesen az, hogy végre le kellene állítani a még a koronavírus járvány alatt bevezetett PEPP programját. „Ennek a 95 százalékban állampapírokból álló eszköznek az újrabefektetése még most is zajlik. Azonban, főleg, ha a kamatok elkezdenének csökkenni, akkor egyszerre fejtene ki két ellenkező hatást az EKB. A mérlegfőösszegen keresztül egy mennyiségi szigorítást, míg a kamatok vágásával egy monetáris lazítást hajtana végre, ami összezavarhatná a piaci szereplőket, és nehezen is lehetne kommunikálni” – foglalta össze a kockázatokat Nagy András.
Ugyanakkor nehéz lehet a megválás ettől az eszköztől (amelynek állománya november végén elérte az 1668 milliárd eurót), hiszen a legrugalmasabban használható fegyvere az EKB-nak. Nem egyszer a PEPP-nek köszönhetően tudta az Európai Központi Bank tompítani a fellépő kötvénypiaci turbulenciákat – magyarázta az Erste részvényelemzője.
A beszélgetés második felében Baráth Tibor, az Erste üzletkötője volt a Reggeli Monitor vendége. Vele szóba került az, hogy:
- milyen hátrányt jelent a hazai befektetők számára, hogy megszűnik jövőre a kettős adóegyezmény Magyarország és az Egyesült Államok között?
- mely típusú befektetéseket érinti a kettős adóztatás a legérzékenyebben?
- milyen mozgások várhatók a magyar befektetők amerikai kitettségeiben?
A beszélgetés első felében Nagy Andrást, az Erste részvényelemzőjét, a másodikban Baráth Tibort, az Erste üzletkötőjét kérdeztük. A műsorvezető Imre Lőrinc.
Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.
Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.
Ez a podcast a műsor vágott, szerkesztett változata.
A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.