Veszélyezteti-e ez a tőzsdei emelkedést a kamatvárakozások emelkedése az Egyesült Államokban? Leginkább ezt találgatja most a piac az Erste elemzői szerint. Alig 1 hónap alatt a 10 éves amerikai államkötvények hozamszintje 3,7-ről 4,3 százalékig emelkedett, és amióta elindult a FED kamatemelési sorozata, nem ez az első hozamemelkedési hullám, de mindez most már úgy következett be, hogy nincs recesszióban az amerikai gazdaság és a tengerentúli foglalkoztatási helyzet sem rendült meg a kamatemelési sorozat miatt. Európa egyelőre követi az amerikai kamatemeléseket, de a nagyobb uniós gazdaságok jóval szerényebb növekedési kilátásokkal rendelkeznek jelenleg, mint az Egyesült Államok.
„A fejlett piaci hozamemelkedés az elmúlt hetekben igencsak a piacok fókuszába került. Egyelőre nem nagyon látni, hogy mi állíthatja meg ezt a folyamatot. Azt is találgatják az elemzők, hogy ezt valóban csak a FED kamatemelése okozta-e, vagy van más is a háttérben” – adott rövid értékelést a jelenlegi kötvénypiaci folyamatokról a Trend FM Reggeli Monitor című műsorában Nyeste Orsolya, az Erste vezető makrogazdasági elemzője.
Mivel az amerikai jegybank csak a rövidtávú kamatokra akar hatni, ezért a 10 éves kötvénye emelkedése ezzel nem magyarázható teljes mértékben. „A FED kamatpolitikája ugyanakkor az infláció és a rövidtávú növekedésre akar hatni, ezért azt láthatjuk, hogy közvetett módon mégiscsak ez okozta a hosszabbtávú kötvényhozamok emelkedését is” – részletezte meglátásait Nyeste Orsolya. A nyár közepe óta azt láttuk, hogy a 2. negyedéves amerikai GDP-adat erősebb lett a vártnál, és akár a 3. negyedév még erősebb lehet. A kamatemeléseknek az Erste vezető makrogazdasági elemzője szerint nem látszódik a gazdasági fékezőhatása, sőt, tulajdonképpen az erőteljesebb amerikai gazdasági teljesítmény tovább erősíti a kamat- és hozamemelkedési várakozásokat. Nyeste Orsolya szerint az amerikai helyzet magával húzza az európai kamatokat is, és vélhetően befektetéseket von majd el a kelet-közép-európai piacokról is, mivel csökken a kamatkülönbözet a fejlett piacok és a feltörekvő régiók között. A magyar 10 éves kötvények hozama is emelkedett, 7,6 százalék fölé.
Miró József, az Erste vezető elemzője szerint az S&P 500 tőzsdeindex teljesítményét egyértelműen az amerikai hozamemelkedés vitte lejjebb. „Múlt hét péntekig 4,2 százalékot esett az S&P 500, miközben a 10 éves amerikai kötvényhozamok 3,9-ről 4,3 százalékra emelkedtek. Ez azt is jelenti, hogy nem tér vissza a 2009 és 2022 közötti alacsony kamatok korszaka, hanem normalizálódik a piac, és olyan kamatszintekre térhetünk vissza, mint 2009, vagyis a jelzáloghitel-válság előtt” – mondta el a Reggeli Monitorban várakozásait Miró József, az Erste vezető elemzője.
Az Erste vezető elemzője szerint a hozamemelkedés és a kamatok normalizálódása hosszabb távon jót tesz majd a részvénypiacoknak is, de rövidtávon most nyomás alá helyezi őket. „Ez egy átmeneti hatása a tőzsdékre, de az, hogy ősszel ez mit okoz, még korai megmondani. Most az látszik, hogy ez az 5,25 – 5,5 százalék közötti dollár kamatszint hosszabb távon maradhat. A vita az elemzők körében már inkább arról szól, hogy ez meddig fog fennmaradni. A piaci várakozások most még márciust prognosztizálnak, de vannak már a jövő év közepére szóló várakozások is” – részletezte meglátásait Miró József, az Erste vezető elemzője.
A műsorban elhangzik még:
- Meddig maradhatnak a jelenlegi amerikai kamatszintek?
- A tartósan magas dollárkamat milyen hatással lehet a tőzsdékre az Egyesült Államokban és Európában?
- Elkerülhető-e az amerikai és az európai recesszió?
- Kína gyengélkedése okozhat-e még meglepetést a tőzsdéken?
A műsor első felében Nyeste Orsolya, az Erste vezető makrogazdasági elemzője, majd Miró József, az Erste vezető elemzője nyilatkozott a Reggeli Monitorban. A műsorvezető Nagy Károly.
Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.
Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.
Ez a podcast a műsor vágott, szerkesztett változata.
A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.