Az amerikai és az európai gyorsjelentéseket követően holnap itthon is elstartol a gyorsjelentési szezon. A négy nagy blue-chip vállalat, melyek együtt a BUX 94 százalékát fedik le, összesen 385 milliárd forintos profitról számolhatnak be előrejelzésünk alapján. Ez 7...
Az amerikai és az európai gyorsjelentéseket követően holnap itthon is elstartol a gyorsjelentési szezon. A négy nagy blue-chip vállalat, melyek együtt a BUX 94 százalékát fedik le, összesen 385 milliárd forintos profitról számolhatnak be előrejelzésünk alapján. Ez 7 százalékos visszaesést jelentene a tavalyi év azonos időszakához képest, és ezzel beleillik az S&P500 valamint az európai STOXX Europe 600 index 8-8 százalékos visszaesésének trendjébe.
A részletek szintjén azonban számos sajátosságot mutat a magyar gyorsjelentési szezon. Az egyik a profitok brutális mértékű koncentrációja, hiszen a profit mintegy háromnegyedét az OTP termelhette meg. Ehhez egyrészt kell az OTP kiugróan jó, triplázó eredménye, amit egyszeri korrekciós tételek is javítottak. Különösen az üzbég akvizíció kapcsán elszámolt 200 millió eurós badwill járult hozzá a profithoz. Másrészt a nagy koncentrációhoz a többi vállalat, különösen a MOL gyenge eredményére is „szükség van”.
A másik sajátosság a különadók torzító hatása. Különböző módon ugyan, de mind a négy vállalatnál változik a különadók összege. Az OTP adóvisszatérítésre lesz jogosult, a Magyar Telekom tavaly kénytelen volt két negyedévnyi különadót elszámolni a második negyedévben, ami most normalizálódik, így év/év alapon kedvező a változás. A Richter tavaly az utolsó pillanatban történt adókivetés miatt az év végén könyvelt el minden különadót, míg idén már negyedévente teszi ezt meg, ami év/év alapon lehúzza a második negyedéves eredményt. A MOL-nál pedig nagymértékben átalakult a különadó számításának módja, így ebben a negyedévben az éves különadó aránytalanul nagy részét kell elszámolnia a társaságnak. Vagyis az adózott eredmények szimpla összehasonlítása nem fog valós képet adni a társaságok tényleges teljesítményéről.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának