Erste kommentár Májusban 1.089 milliárd euró többlettel zárt a külkereskedelem, amire 2020 szeptembere (1.188 milliárd) óta nem volt példa, s a magyar gazdaságtörténetben is csak háromszor (ezen kívül 2020 februárjában és 2016...
Erste kommentár
Májusban 1.089 milliárd euró többlettel zárt a külkereskedelem, amire 2020 szeptembere (1.188 milliárd) óta nem volt példa, s a magyar gazdaságtörténetben is csak háromszor (ezen kívül 2020 februárjában és 2016 júniusában) láthattunk ennél magasabb értéket. Így az év első öt hónapjában a külkereskedelem 2,5 milliárd euró többletet hozott össze idén. Ez 4,5 milliárd eurós javulás tavalyhoz képest, s csak kicsit marad el a 2021-ben mért 2,9 milliárd eurótól.
A külkereskedelemben meghatározó az EU szerepe, hiszen a kivitel 77 százaléka irányult oda, míg a behozatal 69 százaléka jött onnan. Vagyis annak ellenére, hogy az EU-ból továbbra sem érkeznek sem a helyreállítási, sem a kohéziós alapok pénzei, betagozódásunk, gazdasági kapcsolataink továbbra is nagyon erősek. Ezeket nem lehet rövidtávon megváltoztatni, és egyébként sem nagyon lehet. Gondoljunk csak bele abba, hogy a rendszerváltás környékén az amúgy is haldokló szocialista kereskedelmi kapcsolatink leváltása micsoda véráldozatokat követelt. (Persze az akkor szükségszerű lépés volt!) Ez pedig azt is jelenti, hogy a kormány B terve, vagyis az uniós tagságunkból, ipari fejlettségből adódó FDI-vonzó képességünk nagy valószínűséggel nem kérdőjeleződik meg. Itt elsősorban az unióban való maradás körüli kockázatokra gondolunk. Sőt, ezen tőkeberuházások által az EU-hoz való gazdasági kötöttségünk valószínűleg – szinte paradox módon – még tovább is erősödhet.
S ha már EU-s pénzek… Az S&P péntek este megerősítette BBB- besorolásunkat, s azt gondolja, hogy az uniós pénzek nem maradnak el, azok folyósítása még az idei évben részlegesen megindulhat. Különben a piac azért egyre pesszimistább ezzel kapcsolatban. Még valami. Azért is izgalmas a mai pozitív meglepetés, mert az S&P sajtóközleménye külön hangsúlyozza, hogy a felminősítés lehetősége akkor nyílik meg, ha az ikerdeficit sokkal gyorsabban csökken, mint ahogy azt ők feltételezik. A ma publikált erős adat pedig ebbe az irányba mutat.
S akkor beszéljünk a forintról. Nem kell különösen magyarázni, hogy minél nagyobb a többlet, az annál jobb a magyar fizetőeszköz szempontjából. Kérdés, hogy mire számítsunk az elkövetkező hónapokban. Egyrészt a fogyasztás mélyrepülése az alja körül járhat, azaz erősödésnek indulhat, ami az importot növeli, s így összeségében negatívan hat a külkereskedelmi egyenlegre. Ugyanakkor folyamatosan fordulnak termőre a korábbi beruházások, melyek viszont pozitívan hatnak a mérlegre. Ezek eredőjeként pedig a havi 500-1.000 millió euró közötti többlet teljesen reálisnak látszik. Annak pedig legalább stabilizálnia kellene a forintot.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának