Erste kommentár Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy milyen fontos a bizalom. Fontos, hogy bízzunk az orvosunkban, az ügyvédünkben, a pénzügyi tanácsadónkban, s folytathatnánk a sort. Ugyanis ha nincs meg a megfelelő bizalom, akkor...
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy milyen fontos a bizalom. Fontos, hogy bízzunk az orvosunkban, az ügyvédünkben, a pénzügyi tanácsadónkban, s folytathatnánk a sort. Ugyanis ha nincs meg a megfelelő bizalom, akkor megindul a fölösleges „körök futása”. Megkérdezzük a másik orvost, ügyvédet vagy éppen pénzügyi szakembert. Azt pedig tudjuk, hogy az idő pénz. A kétszeri vagy többszöri vizsgálat, tanácsadás, stb. nem csak a mi időnket, hanem mások idejét is elviszi. Azt pedig nem kell magyaráznunk, hogy ha egy feladat megoldásához kétszer, háromszor annyi erőforrást használunk fel, akkor a hatékonyság nagy valószínűséggel alacsony lesz.
Vagyis a bizalom hiánya magasabb költséggel jár. Ráadásul az előrejelzések pontossága is nagyobb bizonytalanságot ad, vagy adhat ilyen esetekben, ami általában a magasabb elvárt megtérüléssel jár. Ilyen például az adók vagy az árak körüli bizonytalanság is. Mindenesetre ma megtudhattuk, hogy a kamatstop intézkedés marad június után is. Ez pl. az OTP esetében félévente mintegy 20 milliárd forint elmaradó jövedelmet jelent. Vagyis a bizonytalan 20 milliárdból mostanra biztos 20 milliárd mínusz lett, s reméljük, hogy ez az utolsó kör az infláció várható erőteljes csökkenésének és a kamatkörnyezet változásnak köszönhetően.
A jelenlegi magas effektív kamatszintben is erősen benne van a bizonytalanság. Például a cseheknél az alapkamat már lassan egy éve 7 százalékon áll, s az elkövetkező hónapokban csökkenésnek indulhat. A lengyeleknél háromnegyed éve van csúcson az irányadó ráta (6,75 százalék), s csak a negyedik negyedévben indulhat meg a csökkentés a piac szerint. Itthon is csökkenést várhatunk, a kérdés az, hogy mikor. Egyrészt, a több mint fél éve fennálló, nagyon magas kamatszint minél előbbi lépést indokol, ugyanakkor a forint stabilitása (bizalom), ahogy az MNB erre fel is hívta a figyelmet, szintén fontos szerepet játszik az infláció elleni harcban. Vagyis csak úgy lehet és kell csökkenteni az egynapos gyorstender 18 százalékos kamatát, hogy közben a forint stabil maradjon. Szerencsére az őszi megingást követően a jegybanknak mostanra sikerült visszaépíteni a bizalom nagy részét. A feladat ezt most meg is tartani, s akkor nagy valószínűséggel menni fog a kamatkörnyezet normalizálása nagyobb forintárfolyam megingások nélkül is, s őszre, év végére visszatérhetünk egy „normális” világba.
Habár tegnap az amerikai infláció a várakozásoknál kicsit jobban alakult, ami jó jel a történelmi erősségű munkapiac mellett, ennek ellenére sem mutatkozott kitörő öröm a piacokon. Egyelőre még várnak, valószínűleg a régmúltbeli infláció letörésével kapcsolatos negatív tapasztalatok miatt. Így a DAX és a BUX is csak enyhén emelkedett ma délelőtt.
Az első negyedévben a várt 14,59 milliárd eurós árbevétel helyett 14,39 milliárd eurót ért el a Bayer, míg a korrigált EBITDA 4,47 milliárd euró lett, ami lényegében megegyezik a 4,49 milliárd eurós várakozással, de 15%-os visszaesést jelent az előző év azonos időszakához képest. Az egész évre vonatkozó 12,5-13 milliárd eurós korrigált EBITDA célsávon nem változtatott a menedzsment, de most már csak az alsó élének elérését tartják reálisnak, míg az elemzői várakozások a sáv közepét célozták. Főként a glifozát tartalmú termékek piacán romlottak az árazási kilátások, ami negatívan érinti a társaság nyereségességét.
A Thyssenkrupp 205 millió eurós korrigált EBIT eredményt ért el a 153 millió eurós elemzői várakozással szemben, de ez még így is 74%-os visszaesést jelent a tavalyi év azonos időszakához képest. A 10,1 milliárd eurós árbevétel szintén felülmúlta a 9,2 milliárd eurós előrejelzést. A társaság nem változtatott az eredmény előrejelzésén, de a cash-flow előrejelzés javult, most már enyhén pozitív szabad pénzáramot várnak a korábbi legalább nullával szemben, főként a csökkenő működőtőke szükséglet a csökkenő nyersanyagárak miatt.
A Disney bevétele a várakozásoknak megfelelően éves szinten 13%-kal 21,8 milliárd dollárra nőtt az április 1-jével zárult második pénzügyi negyedévben. Ez elsősorban a vállalat élményparkjainak köszönhető, amelyek kifejezetten jól teljesítettek. A részvényenkénti nyereség a várt 94 cent helyett 93 centre csökkent az egy évvel ezelőtti 1,08 dollárról. A Disney közvetlen fogyasztói szegmense, amely magában foglalja a streaming szolgáltatásokat is, 659 millió dolláros veszteséget könyvelt el. Ez lényegesen alacsonyabb volt, mint az elemzők által prognosztizált 850,3 millió dollár, azonban a Disney+ előfizetőinek száma 4 millióval 157,8 millióra csökkent, így jelentősen elmaradt a várt 163,1 milliótól. Az árfolyam közel 5 százalékot esett a tőzsdezárás utáni kereskedés során.
Az Alphabet bejelentette, hogy a vállalat Bard névre hallgató AI chatbotja már elérhető az interneten. A Google anyavállalata emellett egy új, PaLM 2 nevű nyelvi modellt is bemutatott, amelyet a fejlesztők chatbotok tanítására használhatnak. A vezetőség arról is beszámolt, hogy hamarosan érkezik a vállalat új összehajtható okostelefonja, ami 1799 dollárba fog kerülni.
Szerdán valamivel 371 felett nyitott a forint az euró ellenében. A kereskedési időszak jelentős részében szűk sávban, szint körül alakult a jegyzés. Instant hatása a vártnak megfelelő inflációs adatnak nem volt. Délután aztán áttört a gát, és az EURHUF kurzusa benézett 370 alá, majd egészen a nap végéig ott is maradt. Jelenleg minden jel arra mutat, hogy akár már májusban kamatot vághat a jegybank. Ma reggel 370-nél kezdte a napot a magyar deviza.
Tegnap 1,096-nál nyitotta a napot az euró-dollár jegyzése. A kereskedési időszak első felében alapvetően minimális volatilitás jellemezte az árfolyamot. Változás délután történt, amikor egyrészt közzétették az amerikai inflációs adatokat, másrészt ismét az EKB héja szárnya került mikrofon elé. Bár a headline mutató minimálisan alacsonyabb lett a vártnál, a maginflációs indikátor megegyezett a konszenzussal. Ezzel párhuzamosan az európai jegybank képviselői már egy szeptemberi kamatemelést is vizionáltak. Ezek eredményeként fél százalékos dollárgyengülést láthattunk. A nap végén korrigált a kurzus, így a lélektani 1,10-es szint alatt zárt. Csütörtök reggel Joachim Nagel hűtötte a kedélyeket az esetleges szeptemberi szigorítással kapcsolatban, ami fél százalékába került a közös devizának, jelenleg 1,093-nál jár az EURUSD jegyzés. Ma a szokásos heti munkanélküli-segély kérelem és a termelői inflációs adatokra figyelünk.
A WTI 73,1, a Brent típusú kőolaj pedig 76,9 dollárba került ma reggel hordónként júniusi leszállításra, míg az Ural azonnali leszállítási árfolyama elérte az 58,1 dollárt. A kőolaj ára főleg a gyengébb dollárnak köszönhetően tudott erősödni, mivel a tegnapi inflációs adat hatására süllyedt a zöldhasú kurzusa. A piacra hatással van a kínálat kiesése is: a kanadai erdőtüzek miatt továbbra is áll az albertai termelés egy része, és az észak-iraki kőolajszállítások sem indultak újra. Az USA nyersolaj piaca vegyes adatokkal szolgált: a nyersolaj tartalékok 3 millió hordóval nőttek a múlt héten, míg a benzin és dízel készlet csökkent.
Az arany 2.023 dolláros szinten forgott ma reggel. A nemesfém ára emelkedett tegnap, miután az áprilisi inflációs adat kisebb lett a vártnál az Egyesült Államokban. A pénzromlás üteme 4,9% volt év/év alapon, ami két év után lett ismét 5% alatti érték. A hír hatására a 10 éves hozam csökkent, jelenleg 3,46%. A dollár pedig gyengült, árfolyama jelenleg 1,092 az euróval szemben.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.