Erste kommentár A hétvégén két fontos évfordulót is ültünk, vagy netán hármat is. Egyrészt a World Wide Web (W3) 1993. április 30-án indult világhódító útjára...
A hétvégén két fontos évfordulót is ültünk, vagy netán hármat is.
Egyrészt a World Wide Web (W3) 1993. április 30-án indult világhódító útjára azzal, hogy az eredetileg tudósok számára létrehozott, egyszerű file megosztásra szolgáló platformot (három programcsomagot) egy publikus szerverre telepítették. Ugye ismerős? Néhány hónapja hasonló történt a mesterséges intelligenciával is, amikor a ChatGPT megkezdte a világhódító útját, ami mellesleg a W3 nélkül nem létezhetne ilyen formában.
Másrészt Magyarországon 35 éve, 1988. április végén nyílt meg az első McDonald’s étterem. Akkor 43 forintba került egy BigMac, míg egy dollárért (hivatalosan) 47,5 forintot adtak. Nem hivatalosan 70 forint körül volt az árfolyam. Azaz hivatalosan a BigMac ára 90 cent körül mozgott, míg nem hivatalosan ez inkább 60 cent volt, míg az USA-ban 2,39 dollárba került ez az étel. Vagyis, ez alapján egy dollárnak 18 forint körül kellett volna lennie. Most a BigMac 1310 forintba kerül itthon, azaz 3,86 dollárba (ma reggeli árfolyamon), míg az USA-ban 5,15 az ára. Ez alapján 254 forintnak kellene lennie a dollárnak, s 279 forintba kellene kerülnie az eurónak. Persze a múlt is megmutatta, hogy a BigMac index egy jó játék, de azért nem érdemes ez alapján kereskedni a valutákkal. Ma már kevésbé is beszélünk róla.
Harmadrészt éppen egy napja, hogy a JPMorgan a First Republic Bank felvásárlásáról döntött, s így remélhetőleg kihúzta az amerikai „bankváláság” méregfogát. Habár ez megoldódni látszik, de azért ne várjuk azt, hogy a Fed kamatpályája megváltozik. Holnap valószínűleg még emelnek egyet, aztán a már amúgy is szigorúbbá vált banki hitelezés miatt, ami szerintük (is) megmarad, nem fognak tovább emelni. Még valami. Szintén egy napja, hogy Janet Yellen bejelentette, június elejére a pénzügyminisztérium nem fogja tudni teljesíteni az összes kifizetési kötelezettségét, ha addig nincs kétpárti egyezség az adósságplafon megemeléséről. Vagyis az egyik szemünk nevet a bankfelvásárlás miatt, a másik viszont sír az adósság probléma miatt. Na, ezt látjuk az amerikai piacon, hiszen megint nem mentek sehova.
Európában optimistán kezdtek a piacok, köztük a DAX is, de aztán átfordult a negatív tartományba. Remélhetőleg csak átmenetileg, legalábbis a rövid MACD indikátorok alapján. Itthon viszont jó a hangulat, és a forgalom is megfelelőnek látszik. A BUX felülteljesítő az európai nagy indexekhez képest.
A JPMorgan „vetett véget” a First Republic kálváriájának. Miután a regionális bank gondjai nem oldódtak meg – nem sikerült megmenteni az óriási betétkiáramlás következtében bajba került pénzintézetet az összeomlástól – a JPMorgan lett a megmentő, aki felvásárolta a küszködő fél betétállományát, illetve eszközeit. Jamie Dimon JPM-vezér reméli, hogy ezzel végleg lezárult a márciusban kialakult „bankválság”, és a szektor újra stabilizálódhat. A szuperbank 173 milliárd dollár értékű hitelállományt, 30 milliárdnyi értékpapírt és 92 milliárdnyi betétet építhet be a portfóliójába.
A Bloomberg értesülései szerint nagyjából háromezer munkavállalójától válhat meg a Morgan Stanley a második negyedév végéig. Ez a jelenlegi állomány körülbelül öt százalékát jelenti. A leépítésre a felvásárlási és befektetési hajlandóság visszaesése miatt lehet szükség.
Pénteken enyhén tovább erősödött a magyar deviza az euró ellenében. Ma reggel már a 371-es szintet ostromolja az EURHUF. A rövid héten az uniós forrásokkal kapcsolatos hírekre, megszólalásokra és a hazai konjunktúra adatokra lesz érdemes figyelni.
Pénteken mintegy fél százalékot erősödött a dollár az euróval szemben. Ebben központi szerepet játszott, hogy a vártnál mérsékelten magasabb lett a tengerentúli PCE-infláció márciusi adata. Ezzel a lélektani 1,10-es szint alatt zárt az EURUSD jegyzése, ugyanakkor a ma reggeli órákban korrekciót látunk. A rövid héten eseménydús időszak elé nézünk: Fed és EKB kamatdöntés mellett európai inflációra, valamint a tengerentúli munkapiacra figyelünk majd.
A WTI 75,4, a Brent típusú kőolaj pedig 79,2 dollár volt ma reggel hordónként júniusi leszállításra, míg az Ural azonnali jegyzésára 62,2 dollárt tett ki. A kínai ipari termelési adat megijesztette tegnap a piacot, a beszerzési menedzser index 50 pont alá esett az ázsiai országban áprilisban. Ugyanakkor a turizmus és a szolgáltatások felfelé mozdultak, ami némi reményre adhat okot. Az OPEC április elejei termelés csökkentése ellenére az elmúlt hónapban közel 5%-kal esett az energiahordozó árfolyama. A piac figyeli a Fed lépéseit is, a várakozás az elmúlt héten ismét változtathatott, az amerikai First Republic Bank csődje miatt.
Az arany 1.982 dollár volt ma reggel. A befektetők a Fed mai és holnapi ülésére figyelnek leginkább. A kérdés, hogy a jegybank emel-e a mostani irányadó kamatokon, főleg annak a tükrében, hogy a First Republic Bank múlt heti csődje ismét rávilágít a pénzügyi rendszer sebeshetőségére. Az amerikai bankot a JPMorgan vásárolja végül meg. A Fed szerdán dönt a kamatok mértékéről, a befektetők legalább egy, 25 bázispontos emelésre számítanak még az idén, de azt inkább a júniusi kamatdöntő ülésen várják.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.