Technikai értelemben „jól viselkednek” a tőzsdék, de fundamentálisan „nem szexi a helyzet”
Az S&P 500 vállalatainál 6-7 százalékos, míg a német DAX-index cégeinél akár 10 százalékos nyereség-visszaesés várható az I. negyedéves gyorsjelentéseknél. Bár technikailag jó szinteken vannak a nagy tőzsdék, de nem árt az óvatosság. Egyre nagyobb a recesszió esélye, főleg az amerikai gazdaságban.
A Trend FM tőzsdei heti elemző műsorában Miró József, az Erste stratégája azt mondta, hogy március elején heti 300 milliárd dollár hitelt vehettek fel március elején az amerikai kereskedelmi bankok a FED-től, addig ez mostanra, heti 130 milliárd dollárra csökkent. „Látszik, hogy kezd megnyugodni a piac, de ettől függetlenül óva intem a befektetőket, mert a FED döntéshozói aggódnak, hogy az év eleji minibank-válság recesszióba lökheti az amerikai gazdaságot. Igaz, ennek az esélye mérséklődött” – részletezte a piaci mozgások hátterét Miró József. Az I. negyedéves európai és amerikai banki eredmények az Erste stratégája szerint tisztább képet adnak majd arról, hogy az infláció „mennyire gyilkolta meg” a vállalati eredményeket.
Jelentős európai, kétszámjegyű hozamok vannak a nagy nyugat-európai részvénypiacokon. Ez a relatív felülteljesítés Miró József szerint azzal is magyarázható, hogy elég nagy a hit a piacokban, hogy az év második felében magához térhet majd a gazdaság. „Mindenki arra számít, hogy jelentősen csökken majd az infláció. Ez az Egyesült Államok és a nyugat-európai országok piacára is igaz. A jegybankok pedig bár kamatot emelnek, de csak kismértékben csökkentik a korábban kibocsátott pénzmennyiséget” – vázolta a lehetséges hátteret Miró József.
De mi a helyzet a BUX-szal? Miért ragadt a 40 – 45 ezer pont közötti régióban?
Miró József szerint mindenki azt találgatja, hogy miért ragadt be a magyar tőzsde. Az Erste stratégája úgy látja, hogy az elmúlt 18 év átlagos értékeltsége alatt forog a piac, ráadásul most már a minimumon volt. Az elmúlt években a magyar piac mindig olcsóbb volt, mint a nyugat-európai piacok, de igaz ez a prágai és a varsói tőzsdével összehasonlítva is. A magyar börze az egyik legolcsóbb most. Az Erste stratégája szerint a különadók és az EU-val fennálló, uniós pénzekről szóló vita jelentik az igazi nehezéket a magyar részvénypiacon. „Nem annyira a cégek teljesítményével van a baj, hanem az ad hoc különadók és a vita az EU-val jelenti a gondot. Az extrakockázatot nem szeretik a befektetők. Ráadásul ez kiszámíthatatlan, emiatt elkerülik a magyar piacot, ez látszik a tőzsdei forgalomban is” – foglalta össze a magyar tőzsde helyzetét Miró József.
Az interjúból kiderül még, hogy:
- Az elmúlt 10 évben a külföldi befektetők aránya 70-ről 40 százalékra esett vissza
- Megnövekedett a kockázati prémium a magyar tőzsdén
- Az infláció jelentősen csökkenhet az év második felében és elindulhat az alapkamat mérséklődése is
Miró Józsefet, az Erste Befektetési Zrt. stratégáját Pallag Róbert és Vörös Benedek kérdezte a Prémiumkategóriában.
Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.
Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.
Ez a podcast a műsor vágott, szerkesztett változata.
A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!
