Erste kommentár Eltelt az első negyedév. Érdemes egy kis összehasonlítást végezni a piacok teljesítménye kapcsán. A DAX index 12 százalékot emelkedett az első negyedévben, s már csak...
Eltelt az első negyedév. Érdemes egy kis összehasonlítást végezni a piacok teljesítménye kapcsán.
A DAX index 12 százalékot emelkedett az első negyedévben, s már csak néhány, pontosan 4,1 százalékra van a történelmi csúcsától, és csak kb. 100 pontra a lokális csúcstól, miközben az értékeltsége átlagosnak mondható az elmúlt 17 év 2 évre előremutató P/E értéke alapján.
Az S&P500, a Dow és a Nasdaq esetében ezek az értékek rendre, 7, 0 és 16 százalékos növekedést mutatnak a negyedév tekintetében, s 15, 10 és 25 százalékos elmaradást a történelmi csúcshoz képest.
Ha a régióra tekintünk, akkor a WIG és a PX esetében 2 és 12 százalékos emelkedést láthattunk a negyedévben, ami rendre 22 és 10 százalékos elmaradást mutat a történelmi csúcshoz képest.
Mindeközben az értékeltségek a régiós piacokon átlag alattinak, míg az amerikai piacok esetében átlag felettinek mondhatók.
Itthon viszont egészen érdekes helyzet alakult ki. A BUX a negyedév során 3 százalékkal csökkent, s ezzel a legrosszabbul teljesítő index volt az itt említettek közül. Ráadásul a történelmi csúcstól való elmaradása majdnem 25 százalék, azaz a Nasdaq-hoz hasonló elmaradást mutat, miközben itt az indexet elsősorban hagyományos, értékalapú részvények alkotják. Van még egy nagyon fontos különbség. Ha a fent említett P/E értékeltséget nézzük, akkor a BUX történelmi minimumon van, miközben a Nasdaq az összes itt említett index közül a relatíve legmagasabb értékeltségen, jóval az átlag fölött áll. Ebben az összehasonlításban a BUX után következő második leggyengébb index a WIG. A hasonlóság a két ország között pedig elsősorban az uniós pénzek körül vitában nyilvánul meg. Vagyis azt lehet mondani, hogy ez a „kis vita” pl. Prágával összehasonlítva legalább 10 százalékkal értékeli le a piacunkat, s valószínűleg az egész gazdaságot. Ez pedig elég méretes hátránynak tűnik, a világ többi részéhez képest.
Ma délelőtt a DAX stagnál, a BUX pedig próbál felfelé kapaszkodni, és a Richter illetve a MOL vezetésével 1 százalék fölötti emelkedést mutat.
Kisebb emelkedéssel zártak pénteken az európai részvényindexek. A FTSE100 0,2%-ot, a DAX és az Euro Stoxx50 0,7-0,7%-ot emelkedett. Az energia és a pénzügyi szektor csak stagnált, minden más szektor viszont emelkedni tudott, főleg a nem alapvető fogyasztási cikkek szektora.
Az USA-ban nagyobb emelkedést mutattak a részvényindexek a negyedév utolsó kereskedési napján. A Dow 1,3%-ot, az S&P 1,4%-ot, a Nasdaq 1,7%-ot emelkedett. Minden szektor emelkedett, de itt is a nem alapvető fogyasztási cikkek gyártói teljesítettek a legjobban.
Ázsiában ma kisebb emelkedéssel indult a hét. A Nikkei 0,5%-ot, a CSI300 0,7%-ot emelkedik. Kivételt a Hang Seng jelent, ami 0,8%-ot csökkent.
Várt feletti, rekord eladási számokat produkált a Tesla az idei év első negyedévében, de még ez sem lesz elég az Elon Musk által kitűzött célok eléréséhez. A 422.875 ezer eladott autó körülbelül kétezerrel haladja meg az elemzői várakozásokat és éves szinten 36%-os növekedést jelent, ami aggasztó elmaradás a cégvezér által ígért 50%-os növekedési ütemhez képest. Mindezt úgy, hogy az elektromos autógyártó jelentős kedvezményeket kínált a negyedév során, hogy növelje eladási számait. Ami a legyártott autókat illeti, 441 ezer Tesla gurult ki az üzemekből, meghaladva a 433 ezres szakértői becslést.
A Siemens bejelentette, hogy egyszeri 1,59 milliárd eurós pozitív számviteli tételt fog elkönyvelni a második negyedévben. A Siemens tavaly 2,8 milliárd eurós eszközleírást hajtott végre a Siemens Energy alacsony részvényárfolyama miatt, azóta azonban a szélkerekeket gyártó cég részvényeinek értéke 45%-ot emelkedett, így a múltkori leírás egy részét, 1,59 milliárd eurót visszaírnak. Ez készpénzmozgással nem járó, egyszeri pozitív tételt jelent majd a második negyedéves eredményben. A Siemens Energy egyharmadát még mindig a Siemens tulajdonolja.
Pénteken is minimális mozgások jellemezték a hazai devizapiacot. A héten a hazai konjunktúra adatokra figyelhet a piac. A nemzetközi hangulat mellett a februári kisker és ipar adat lehet fókuszban. Az elmúlt napokhoz hasonlóan a 379-381 sávban mozog leginkább az EURHUF kurzusa.
Az előző hét utolsó napján fél százalékot erősödött a dollár az euró ellenében. A közzétett adatok fényében ez némileg meglepő, hiszen az európai maginfláció a vártnak megfelelően makacs volt márciusban is, míg az amerikai PCE némileg elmaradt a várakozástól. A dollárerő hátterében feltehetően az adatra érkező EKB-s kommentek állhatnak, melyek a legutolsó üléshez hasonlóan meglehetősen óvatosak. Ma a kora reggeli órákban újabb fél százalékot hozott az amerikai deviza az európai riválisán, melyből délelőtt korrekció indult. Jelenleg 1,083 körül jár az EURUSD kurzusa. A mai napon a tengerentúli beszerzési menedzser adatok kerülnek a fókuszba.
Az OPEC tagországok több, mint 1,1 millió hordós napi kitermelés csökkentésről döntöttek, ami a következő hónaptól lép életbe. Ennek nagy részét, napi 500.000 hordós csökkentést Szaúd-Arábia fogja végrehajtani, de jelentősen csökkenteni fogja a termelést Irak, Kuvait és az Egyesült Arab Emirátus is. Oroszország pedig megerősítette, hogy továbbra is fenntartja a korábban bejelentett 500.000 hordós kitermelés csökkentését. Az OPEC váratlan döntésére kilőtt az olajár. A WTI a pénteki 75 dollár környéki szintről 80 dollárra ugrott. A megugró olajár kedvezőtlen a globális inflációra nézve.
Ismét esett az arany, elsősorban az erőre kapó dollár nyomta lefelé az árfolyamot, azonban az OPEC+ olajkitermelés vágása is volatilitást okozott a piacokon. Egy uncia arany ára 1.962 dollár volt a reggeli órákban. Az olajkitermelés visszavágása növelheti az inflációt, ami további emelésekre késztetheti a Fed-et, ezzel rontva a kamatot nem fizető nemesfém versenyképességét.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.