Erste kommentár Hát ez is eljött. Igaz, még nem teljesen pontosan igaz az állítás, hiszen a BYD elektromos és hibrid autó eladásai érték el az 1,86 milliós darabszámot, míg a Tesla csak tisztán...
Hát ez is eljött. Igaz, még nem teljesen pontosan igaz az állítás, hiszen a BYD elektromos és hibrid autó eladásai érték el az 1,86 milliós darabszámot, míg a Tesla csak tisztán elektromos autókat gyártva érte el az 1,31 millió darabot tavaly. De akkor is a „hatalomátvétel” környékén vagyunk. Ez az első madár, aki elrepül a Tesla mellett, s valószínűleg még jönni fognak többen is.
Ugyanis az elektromos és a fosszilis üzemanyagokkal működő gépkocsik árai elkezdtek összeérni. Az előbbinél árcsökkenést, míg az utóbbinál áremelkedést láthattunk az elmúlt időszakban. Sőt, az elektromosok terén még csak most indulhat az árháború, amit alapvetően a kínaiak indítottak el. Most például az MG (Nanjing Automobile) tör be a piacra relatíve olcsó, jó paraméterekkel rendelkező elektromos autóval. S ne legyenek kétségeink, jönnek majd a többiek is. Ez pedig a marzsok csökkenésének irányába mutat. Mondhatnánk azt, hogy nem kell aggódni, hiszen a Tesla az iPhone, míg a többi az Android, de van egy olyan érzésünk, hogy itt ez nem fog működni, nincs meg az a technológiai előny, s végül mégis csak marzs csökkenést fogjuk látni, miközben már nem lesznek olyannyira felfutó értékesítési számok. Akkor meg miért van az, hogy a Tesla kétszer akkora értékeltségen (pl. PE) forog, mint a BYD? Mondhatnánk azt, hogy a tőkeköltség a magyarázat, s ebben részben van igazság, hiszen a Tesla esetében ez 13 százalék, míg a kínai gyártónál 20 százalék. Viszont ez is csak részben magyarázza a különbséget. Még így is marad mintegy 20-30 százalék. Vagyis vagy a Tesla részvények árának kellene csökkennie, vagy pedig a BYD-nek kellene emelkednie. Viszont egyik sem tűnik túl olcsónak!
A tegnapi stagnálást követően a DAX emelkedik ma délelőtt, és a BUX is próbál felfelé kapaszkodni.
A főbb európai részvényindexek 0,1-0,2%-ot emelkedtek tegnap. A szektorok vegyesen teljesítettek. Míg az energiaszektor 2%-ot emelkedett, addig az ingatlan szektor 2,6%-ot csökkent.
Amerikában a Dow 0,1%-ot, az S&P 0,2%-ot, a Nasdaq pedig 0,5%-ot csökkent. Itt is az energiaszektor volt a legjobban teljesítő, míg legrosszabbul a kommunikációs szolgáltatók szerepeltek.
Ázsiában egyértelműen jó volt ma reggel a hangulat. A CSI300 0,4%-ot, a Nikkei 1%-ot, a Hang Seng 2,1%-ot emelkedett.
A most záruló második pénzügyi negyedévre és az év egészére is rendkívül erős várakozást tett közzé az Infineon. A mostani negyedévre 4 milliárd euró fölötti árbevételt várnak, szemben a korábbi 3,9 fölötti előrejelzéssel és a 3,87 milliárd eurós piaci várakozással. Az év egészére pedig jelentősen magasabbat, mint az eddig jelzett 15-16 milliárd euró, de konkrét érték ezúttal nem hangzott el. Ráadásul az üzemi eredményhányad is a 20-30%-os tartomány teteje körül alakulhat az eddig várt 25% helyett. A magasabb árbevétel és magasabb marzs együtt jelentősen jobb eredményt jelenthet az eddig vártnál. Elsősorban az autóipar és az ipari félvezetők felől szembesülnek jelentős kereslettel.
Az Adidas megszünteti a Beyoncé-val való együttműködést, mivel az nem hozta az elvárásokat. A közös termékek mindössze 40 millió dolláros bevételt hoztak tavaly, ami az Adidas számára egyenesen veszteséges volt. Mivel egy veszteséges termékvonal megszüntetéséről van szó, így a hír minimum semleges az Adidas részvényekre nézve.
A kuvaiti befektetési alap tegnap 20 millió darab Mercedes részvényt értékesített gyorsított könyvépítéses eljárásban 69,27 eurós árfolyamon. Ez 3,6%-os diszkontot jelent a tegnapi záróárhoz képest. A kuvaiti alap a portfolió jobb diverzifikálásával indokolta az eladást. A 20 millió darab részvény a teljes részvénymennyiség 1,9%-a, az alap által birtokolt Mercedes részvényeknek pedig 27%-a.
Az EKB jóváhagyta az UniCredit 3,34 milliárd eurós saját részvény vásárlási programját. Ez a jelenlegi piaci kapitalizáció 10%-ával egyezik meg. A tényleges visszavásárlás azt követően kezdődhet, hogy azt március 31-én a közgyűlés is jóváhagyja.
A befektetők pozitívan fogadták a hírt, miszerint az Alibaba hat különálló egységre választja szét a működését, és ezek idővel külön-külön tőzsdére is léphetnek. Az árfolyam 14%-os emelkedéssel reagált. Egyes elemzők arra számítanak, hogy más kínai technológiai vállaltok, például a Baidu és a Tencent is követhetik az Alibaba példáját.
A BYD 2022-ben 1,86 millió elektromos és plug-in hibrid járművet adott el, többet, mint az előző négy évben együttvéve. Ez 30%-os piaci részesedést jelent. Összehasonlításképp a Tesla 1,31 millió elektromos autót értékesített tavaly. A BYD nettó nyeresége 16,6 milliárd jüanra (2,4 milliárd dollár) nőtt, ami 446%-kal magasabb az egy évvel korábbinál.
Kedden 385 körül indult neki a napnak az EURHUF kurzusa. A kereskedés folyamán erősödét láttunk, több mint egy százalékos mértékben. Az MNB tegnap bejelentette, hogy maradnak a korábbi, szigorú kondíciók, és egyelőre nem került terítékre a lazítás ügye. Ezt pozitívan fogadta a piac, és az általános javuló hangulat is a forint mellett szólt. Ma reggel már 380 alá is benézett a kurzus.
Kedden gyengült a dollár az euró ellenében, mintegy fél százalékos mértékben. Az általánosan javuló hangulat lehet a fő mozgatórugó. Ma a tengerentúli jelzáloghitel igénylések lehetnek fontosak a piac számára. Kedden reggel némi korrekciót követően 1,082-nél jár az EURUSD jegyzése.
A WTI 73,8, a Brent típusú kőolaj pedig 79 dollár volt ma reggel hordónként a közeli, májusi leszállításra, míg az Ural azonnali árjegyzése 56,9 dollár volt Európában. Az olaj ára emelkedett a kurdisztáni hírek miatt. A nemzetközi bíróság megtiltotta az észak-iraki kurd kormánynak a kőolaj exportját, így az egyelőre nem indult el a világpiacra. Napi 400 ezer hordóval kisebb a globális exportvolumen jelenleg, mint a döntést megelőzően. Az Egyesült Államok ösztönzi a feleket a gyors megegyezésre. Az USA-ban az API jelentése szerint 6,1 millió hordóval csökkent a betárolt nyersolaj mennyisége a múlt héten, ami szintén támaszt adott az áraknak. Az OPEC várhatóan nem változtat a jövő héten a kartell által kitermelt kőolaj mennyiségén, legalább is a szakértők ezt várják a szokásos, bécsi összejöveteltől.
Az arany 1.961 dollár volt ma reggel. A piac továbbra is aggódik a nyugati bankrendszer helyzete miatt, emiatt gyengült a dollár, ami szintén segített az arany jegyzésár emelkedésében. A piac egyre kevésbé hiszi el, hogy a Fed szigorú politikát fog követni a bankrendszer instabil helyzete miatt. A gyors kamatemelés ugyanis kikezdi több pénzügyi szervezet üzleti modelljét, mivel az eszközoldalon nagyobb leértékelést okoz, mint a források között. Ezek a félelmek segítik az aranyat és gyengítik a dollárt a nemzetközi piacokon.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.