Összefogtak a jegybankok Az amerikai jegybank nehéz helyzetben van a szerdai kamatdöntő ülése előtt, mivel az infláció elleni törekvések mellett a bankszektor nehézségeit is figyelembe kell vennie. A betétkivonások...
Az amerikai jegybank nehéz helyzetben van a szerdai kamatdöntő ülése előtt, mivel az infláció elleni törekvések mellett a bankszektor nehézségeit is figyelembe kell vennie. A betétkivonások negatívan hatnak a bankok hitelnyújtási képességére, a további szigorítás súlyosbítaná ezt, a kamatemelés felfüggesztése viszont az inflációnak kedvezne.
Az amerikai rövid távú inflációs várakozások közel két éve a legalacsonyabb szintre csökkentek, de a fogyasztói hangulat tovább romlott a tartósan magas árak miatt. A Michigani Egyetem felmérésének előzetes adatai szerint a megkérdezettek 3,8%-os inflációra számítanak a következő egy évben.
Az amerikai, a kanadai, az angol, a japán és a svájci jegybank illetve az Európai Központi Bank közösen bejelentették, hogy az eddig hetente meghirdetett amerikai dollár alapú, egyhetes futamidejű, likviditásnyújtási műveleteiket mától napi gyakoriságúra fokozzák, így a piaci szereplők naponta tudnak majd dollár likviditáshoz jutni.
Az amerikai Szövetségi Betétbiztosítási Társaság (FDIC) bejelentette, hogy megegyezett a Signature Bank "lényegében valamennyi betétjének és bizonyos hitelportfólióinak" eladásáról a New York Community Bancorp leányvállalatával, a Flagstar Bankkal. A csődbe jutott SVB-re nem sikerült vevőt találni, ezért több darabban tervezik értékesíteni.
Több amerikai törvényhozó is jelezte, hogy szükségesnek tartják az FDIC betétbiztosítási limitjének emelését a jelenlegi ügyfelenkénti 250.000 dollárról. A megemelt limit akár millió dolláros nagyságrendű is lehet.
A hírek szerint Warren Buffett az elmúlt napokban többször is egyeztetett az amerikai vezetéssel, hogy tanácsot adjon a Biden-kormánynak a bankok körül kialakult nehéz helyzetben, és állítólag felmerült, hogy a Berkshire Hathaway vezérigazgatója befektethet az amerikai regionális bankszektorba.
Újabb 120 nappal meghosszabbították az ukrán gabonaexport megállapodást. Ez lehetővé teszi, hogy Ukrajna a Fekete-tengeren keresztük gabonát exportálhasson. A biztonsági sávon keresztül eddig már 25 millió tonna gabonát exportáltak.
Robert Holzmann osztrák jegybankelnök szerint továbbra is jelentős kamatemelésre van szükség, és további 100 bázispontos kamatemelést lát indokoltnak az EKB-tól. Az osztrák és a német jegybank elnöke a két leginkább héja beállítottságú, vagyis szigorú monetáris politikai elveket képviselő jegybankár az EKB-n belül.
Kissé váratlanul változatlanul hagyták az egy- és ötéves referencia kamataikat a kínai bankok. A kínai jegybank pénteken a legtöbb bank számára 25 bázisponttal csökkentette az előírt tartalékráta követelményt, melynek következtében többletlikviditás állhatott a pénzintézetek rendelkezésére. Az egyéves referenciakamat 3,65%, míg az ötéves, főleg jelzáloghitelek esetén iránymutató referencia kamat 4,3% maradt, azonban a szakértők e mutatók csökkenését várják a jövőben.
A hirtelen váltás kockázatát nagyobbnak tartják a japán jegybankárok, mint annak kockázatát, hogy későbbre hagyják a monetáris politika változtatását – áll a BoJ márciusi ülésének összefoglaló dokumentumaiban. Ez azt vetíti előre, hogy az új elnök vezetésével várt szigorítás valamelyest később mehet végbe.
Az amerikai és az európai határidős indexek is mínuszban voltak ma reggel.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.