Ugrás az oldal tartalmára
GYIK Panaszkezelés
PIACI HÍREK

Richter: Az egyszeri tételek lökték mínuszba a működési eredményt

ERSTE REGGELI
ERSTE REGGELI2023. február 28.   09:54

A különadó és a pénzügyi veszteség is sokba fájt a Richternek A Richter ma reggel tette közzé negyedik negyedéves és egyben 2022 eredményét. A negyedik negyedéves konszolidált eredmények röviden: Az árbevétel 27,1%-kal...

A különadó és a pénzügyi veszteség is sokba fájt a Richternek

A Richter ma reggel tette közzé negyedik negyedéves és egyben 2022 eredményét. A negyedik negyedéves konszolidált eredmények röviden: Az árbevétel 27,1%-kal 224 milliárd forintra nőtt az előző év azonos időszakához képest, míg az üzemi veszteség 740 millió forint lett, az anyavállalat tulajdonosaira jutó eredmény pedig -40,4 milliárd forint volt. Ez 2022 egészében a következőképpen alakult: az árbevétel éves szinten 27,3%-kal 802,8 milliárd forintra nőtt, míg az üzemi eredmény 13,0%-kal 153,6 milliárd forintra, a nettó eredmény pedig 11,4%-kal 155,6 milliárd forintra emelkedett.


2022. negyedik negyedévben a Richter 1,9 milliárd forint mérföldkő bevételt ért el (beleértve a cariprazine aMDD indikációjára vonatkozó forgalomba hozatali engedélyhez kapcsolódó mérföldkövet is). Ugyanakkor a negatív egyszeri tételek listája meglehetősen hosszúra nyúlt: három K+F programhoz kapcsolódóan is értékvesztést számoltak el, és a Richter goodwill leírást számolt el a mexikói közös vállalkozásához kapcsolódóan is. Így a teljes értékvesztés itt 20 milliárd forintra nőtt. Ezen túlmenően a megszűnt K+F programokhoz kapcsolódó készletek értékvesztése 4,5 milliárd forint volt. Végül, de nem utolsósorban, Magyarországon 2022. december végén 27,9 milliárd forintnyi különadót vetettek ki az iparágra.


A Richter negyedik negyedéves konszolidált árbevétele kismértékben meghaladta a várakozánkuat és a konszenzusos előrejelzést is (4,3%-kal, illetve 1,2%-kal). Az egyszeri tényezők óriási negatív hatásával (mely közül csak a különadóval kalkuláltunk előrejelzésünkben) a társaság működési eredménye jóval elmaradt az előrejelzésünktől és a piaci konszenzustól is. A vártnál rosszabb pénzügyi eredmény miatt a nettó eredmény szintjén még nagyobb volt a különbség az előrejelzésünk és a közölt adat között.


Rövid távon az ukrajnai háború és annak tágabb következményei (beleértve az inflációs nyomást) továbbra is a fókuszban maradhatnak. Ebből a szempontból biztató volt látni, hogy az oroszországi értékesítés alakulása kapcsán túlzóak voltak a kezdeti piaci aggodalmak. A Richter árfolyamalakulása és értékeltsége szempontjából hosszú távon továbbra is a Vraylar amerikai értékesítése és a K+F folyamatok lesznek meghatározók. Ugyanakkor itt sem megy minden zökkenőmentesen, ezt bizonyítja a Vraylar negyedik negyedéves értékesítési tempójának viszonylagos lassulása és a K+F programban elszámolandó értékvesztés. A Richter ma 14 órakor konferenciahívást tart, amelyből további részleteket várunk a 2022-es teljesítményről, valamint a vállalat 2023-ra vonatkozó iránymutatásáról.


Negatív piaci reakcióra számítunk a közzétett eredményekre; de a legfontosabb katalizátorokkal kapcsolatos új információk a későbbiekben befolyásolhatják a kereskedés irányát.


Enyhülő Brexit viták

Tegnap sikerült megállapodnia az Egyesült Királyságnak és az EU-nak az északír protokoll módosításáról. Az új egyezséget még mindkét parlamentnek jóvá kell hagynia. Ennek lényege, hogy a megbízhatónak minősített szállítók minimális adminisztrációval és csak szúrópróbaszerű vámellenőrzés mellett kereskedhetnek Észak-Írország és Nagy-Britannia között, valamint a brit élelmiszerek és gyógyszerek automatikusan engedélyezettek lesznek Észak-Írországban is.


A Bloomberg értesülései szerint a török állami alap 1 milliárd dollár értékben tervez részvényeket vásárolni, hogy ezzel segítse stabilizálni a török részvénypiacot.


A csökkenő európai gázárak hatására ismét elkezdett visszaszorulni a szén felhasználása Európában, ami az elmúlt hónapokban a rendkívül magas gázárak miatt felfutott. Most azonban az esetek többségében már ismét jobban megéri gázt használni.

Felpattant az ingatlanpiac az USA-ban

Havi alapon 8,1%-kal nőtt a függőben lévő lakásértékesítések száma az Egyesült Államokban, ami 2020 júniusa óta a legnagyobb bővülésnek számít. Az éves adat már 22,4%-os visszaesést mutatott, ami a megdráguló hitelek tekintetében nem meglepő. A hirtelen havi felpattanáshoz a mérsékelten lejjebb kerülő jelzáloghitel-kamatok és az árcsökkentések járultak hozzá leginkább. Februárban a megnövekedett kamatpálya-várakozás következtében újra emelkedtek a jelzáloghitel-kamatok, így kérdésessé vált, hogy folytatódik-e tovább az ingatlanpiaci visszapattanás.

A japán kiskereskedelem robog, az ipar gyengélkedik

Japánban a decemberi 3,8% után januárban 6,3%-kal nőtt éves összevetésben a kiskereskedelmi forgalom, felülmúlva a 4,0%-os előrejelzést. Különösen nagy mértékben emelkedtek a gépjárműeladások (19,3% vs. 0,4%). A kiskereskedelmi forgalom 1,9%-kal nőtt havi szinten.


Az előzetes adatok szerint a japán ipari termelés havi szinten 4,6%-kal csökkent januárban, szemben a 2,9%-os csökkenésre vonatkozó előrejelzésekkel. Éves szinten 2,3%-os volt a visszaesés.

Határidős piacok

Negatív hangulat uralkodott ma reggel a határidős piacokon.

Erste NetBroker
Kereskedjen közvetlenül
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
Részletek
Erste Netbroker Kereskedjen közvetlenül a magyar, az osztrák, a német és az amerikai piacon Részletek

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.

Érdeklődik a részletek iránt? Kérjen visszahívást és szakértőnkkel egyeztethet a termékkel kapcsolatban.

Hiába az aszály, az élelmiszerárak csökkennek – óriási bajban a Volkswagen

PODCAST

Az Egyesült Államokban, Európában és Magyarországon is rendkívüli forróság van. Ez viszont nem jelent mindenhol aszályt. A csapadékhiány inkább...

Nehéz helyzetben az európai autógyártók

Nehéz helyzetben az európai autógyártók

ELEMZÉS

Az európai autógyártók problémája nem újkeletű, de az elmúlt évek még „csak” arról szóltak,...

Az Erste Befektetési Zrt. (székhelye: 1138 Bp., Népfürdő utca 24-26., 8. emelet; "az Erste") EZEN oldalon található adatkezelési tájékoztató ismeretében, a "Mentés" gomb megnyomásával egyértelműen és kifejezetten hozzájárulok ahhoz, hogy az Erste a jelen regisztráció során megadott valamennyi személyes adatomat kezelje abból a célból, hogy az Erste Befektetési Zrt. részemre az általa nyújtott befektetési szolgáltatásokkal kapcsolatos gazdasági reklámot közvetlen üzletszerzés módszerével küldjön, az adatkezelési tájékoztatóban foglalt időtartamig.

A "Mentés" gombra való kattintással továbbá hozzájárulok ahhoz, hogy az Erste Befektetési Zrt. az Erste Bank Hungary Zrt. (1138 Bp., Népfürdő utca 24-26.; a „Bank”) részére a jelen regisztráció során megadott valamennyi személyes adatomat továbbítsa annak érdekében, hogy a Bank részemre az általa nyújtott pénzügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos gazdasági reklámot közvetlen üzletszerzés módszerével küldjön a Bankoldalon található adatkezelési tájékoztatójában foglaltak szerint az ott meghatározott időtartam alatt.

Erste tájékoztatását elfogadom, miszerint Erste a személyes adataimnak feldolgozásával az Idealap Kft.-t bízta meg adatfeldolgozási szerződés keretében.

Ezen felül tudomásul veszem, hogy jelen hozzájárulásomat akár az info@ersteinvestment.hu címre küldött nyilatkozatommal, akár a 06-1-2355-151 telefonszámon az Erste ügyfélszolgálatán, akár személyesen bármelyik Erste bankfiókban bármikor korlátozás és indokolás nélkül visszavonhatom.

Rendben