Erste kommentár Az évértékelő beszédében Orbán Viktor szót ejtett az ár- és kamatstop intézményéről is. Kiemelte, hogy a féken tartott kamatok 350 ezer háztartásnak és 200 ezer diáknak...
Az évértékelő beszédében Orbán Viktor szót ejtett az ár- és kamatstop intézményéről is. Kiemelte, hogy a féken tartott kamatok 350 ezer háztartásnak és 200 ezer diáknak segítenek abban, hogy ne szálljanak el a kamatköltségei. Kitért arra is, hogy meddig maradhatnak fenn ezek az intézkedések.
Míg az árstopok megszüntetése az infláció, addig a kamatstop a kamatszintek csökkenésével jöhet el. Ez különben úgy tűnik, hogy egybevág az eddigi világképpel, csak más megfogalmazásban. S persze eléggé homályos ahhoz, hogy sok mindent bele lehessen érteni. Hiszen nem tudhatjuk, hogy mikortól tekintjük „csökkenő pályára” állítottnak az inflációt. Hiszen az USA-ban már fél éve csökkenő trend van (ami éppen megállni látszik), de például a Fed még mindig nem tekinti ezt annyira „véglegesnek”, hiszen tovább emeli az alapkamatot. S így vagyunk a „zsugorodó kamatokkal" is. Mely kamat lehet az, amely elhozza a kamatstop megszüntetését?
Egy lehetséges olvasat pedig egybevág azzal a nézőponttal, hogy az árstop tavasszal, a kamatstop pedig nyár elején kivezetésre kerül. Ugyanis az infláció valószínűleg január-március környékén – talán februárban – tetőzhet, s megindulhat az árak növekedésének lassulása. Ez pedig azt eredményezheti, hogy a fentebbi szavakkal és a szakemberek javaslatival összhangban nem kerül meghosszabbításra az élelmiszerek ársapkájának intézménye. Ez persze hoz majd egy átmeneti inflációs nyomást, ugyanakkor bizonyos termékekben árcsökkenést is fog hozni (lásd tej-sajt, vaj „párost”). Ha a kamatcsökkenés alatt a hosszú futamidejű bankközi kamatlábat értjük, amely meghatározza az éven túli hitelek kamatát, vagy éppen az éven belüli BUBOR kamatrátákat tekintjük, amely a rövidebb átárazódási periódusú hiteleket érinti, akkor számos esetben most alacsonyabb kamatrátákat láthatunk, mint pl. év elején. Igaz, az elmozdulás még kicsi és törékeny. Ugyanakkor, ha a tárgyalások jól alakulnak az uniós források tekintetében, akkor a tavasz folyamán akár egy nagyobb csökkenés is bekövetkezhet. Akkor pedig véget kellene érnie júniusban a kamatsapka intézményének is. Persze ha az alapkamatot (amely ebben az esetben gyakorlatilag irreleváns) tekintjük alapnak, akkor arra még várni kell, hogy az igazán csökkenő pályára álljon. Miért is fontos ez? Mert például az OTP eredményét súlyos tízmilliárd forintokkal csökkenti ez az intézmény. Ráadásul a forrásköltségek is emelkedésnek indulhatnak (indultak), amely elveheti a bankok kedvét a hitelezéstől, amely amúgy is megállni látszik. Az viszont még kevésbé kedvezne a beruházásoknak és gazdasági kilábalásnak.
Ma Amerika zárva van, az első amerikai elnökre emlékezve. Így a forgalom relatíve kicsi lehet a piacokon az amerikai befektetők jelenléte nélkül. Így a DAX és a BUX is oldalazással kezdte a mai napot.
Pénteken a FTSE100 0,1%-ot, a DAX 0,3%-ot, az Euro SToxx50 0,5%-ot csökkent. A szektorok vegyesen teljesítettek. Az energia volt a leggyengébb szereplő, míg legjobban a közmű szektor szerepelt.
Vegyesen szerepelt az amerikai tőzsde. Az S&P 0,3%-ot, a Nasdaq 0,6%-ot csökkent pénteken, míg a Dow 0,4%-ot emelkedett. A tengerentúlon is az energiaszektor volt a leggyengébb láncszem.
Ázsiában viszont ma reggel pozitív volt a hangulat. A Nikkei 0,1%-ot, a Hang Seng 0,9%-ot, a CSI300 2,5%-ot emelkedett.
Hetek óta ismert, hogy a Linde holding társasággá alakul és részvényeit törlik a német tőzsdéről. Most pénteken pedig bejelentették, hogy a főbb európai indexekben kik veszik át a helyét. A DAX indexbe a Commerzbank fog bekerülni a Linde helyére jövő hétfőtől, míg a Euro Stoxx 50 indexbe az UniCredit kerül be új elemként szintén jövő hét hétfőtől.
Az amerikai pénzügyminisztérium információkat kért a Raiffeisen banktól oroszországi tevékenységével kapcsolatban. A Raiffeisen közleménye szerint teljes mértékben együttműködnek az amerikai hatóságokkal és minden tevékenységet a szankcióknak megfelelően végeznek. A befektetők várhatóan negatívan fognak a hírre reagálni.
A Meta előfizetéses szolgáltatás indítását tervezi a Facebookon és az Instagramon havi 11,99 dolláros áron. Az előfizetés nagyobb láthatóságot, ellenőrzött jelvényt, kiemelt ügyfélszolgálatot és egyéb előnyöket kínál a felhasználóknak.
A Bloomberg értesülése szerint az autógyártó mérlegeli annak a lehetőségét, hogy egy lítiumbányász céget vásároljon, így biztosítaná be az akkumulátorgyártáshoz szükséges fém rendelkezésre állását. A hír hatására nagyot ugrott a lítiumcégek árfolyama pénteken a zárás utáni kereskedés során. A cikkben az egyik lehetséges felvásárlási célpontként megnevezett Sigma Lithium több, mint 25%-ot rallyzott.
Pénteken 383 körül nyitott a forint az euró ellenében, ezt követően gyengülés következett, 386 felett is járt a jegyzés. Végül azonban visszakorrigált a kurzus a kezdőértékhez. Hétfőn a reggeli órákban sem változott érdemben a helyzet. Hazai oldalon a munkapiaci adatokra és a jövő heti MNB döntéssel kapcsolatos várakozásra, kommentekre érdemes figyelni.
A nemzetközi devizapiacon a dollár erősödését hozta a pénteki kereskedés első fele. Mindemellett a nap második fele már a gyengülésről szólt az amerikai deviza szempontjából, melyet héja EKB-s kommentek is fűtöttek. Ma reggel 1,07-nél járt az EURUSD kurzusa. A héten hangulatindexekre és az amerikai PCE-inflációra érdemes majd figyelni.
A WTI 77,1, a Brent típusú kőolaj pedig 83,6 dollár/hordó volt az áprilisi lejáratra, míg az azonnali árjegyzésű Ural 54,9 dolláron forgott ma reggel. A pénteki napon jelentősen csökkent a kőolaj jegyzésára, mivel ismét a kamatemelési és gazdasági lassulás miatti félelmek uralták a piacot. Ma reggel azonban a befektetők a kínai fellendülés reményében ismét venni kezdték a kőolaj határidős jegyzéseket. A piac bizonytalan, mivel ez a két erő egymás ellen hat. Az USA újabb szankciós kört szeretne az orosz energiaipar ellen, ami felfelé hathat az árakra. Részletek még nem derültek ki, de a szankciók érintik Iránt is, mivel a perzsa ország aktívan támogatta fegyverekkel Oroszországot.
Az arany 1.8845 dollárig korrigált a piacon, miután a múlt héten a kamatemelési félelmek miatt nagyot esett a nemesfém kurzusa. A héten újra ez a spekuláció lesz a figyelem középpontjában, mivel további jegybanki megszólalások várhatóak. A geopolitikai feszültség is nő, miután Észak-Korea ballisztikus rakétát lőtt ki, amerikai diplomaták pedig figyelmeztették Kínát, hogy ne támogassa fegyverrel Oroszországot.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.