Erste kommentár Egyelőre rövid életűnek tűnik a múlt héten indult korrekció. Általában igaz az, hogy csak a 20-30 napos mozgóátlagokat tesztelték vissza az amerikai indexek. Ettől függetlenül jelentős...
Egyelőre rövid életűnek tűnik a múlt héten indult korrekció. Általában igaz az, hogy csak a 20-30 napos mozgóátlagokat tesztelték vissza az amerikai indexek. Ettől függetlenül jelentős különbség van a Dow Jones, az S&P500 és a Nasdaq között. Habár tegnap a Nasdaq emelkedett a legnagyobbat, ez az index van a legjobban lemaradva. Még mindig a tavaly év végén indult csökkenő trendcsatornában van benne, s annak éppen a felső éléig emelkedett tegnap. Ezzel szemben az S&P500 a tegnapi akcióval már a csatorna felső éle fölé tudott emelkedni. Ha ezt a kitörést meg tudja őrizni, az pozitív lehet a folytatás tekintetében. Ugyanakkor a Dow Jones már rég elhagyta a csökkenő trendcsatornát, és november óta oldalazik. Vagyis a technikai kép meglepően jól alakul. Ugyanakkor, ha az értékeltségeket nézzük, akkor azok még mindig a sokéves átlagos P/E ráta fölött vannak, vagyis nem mondhatók olcsónak az amerikai részvények. Ráadásul a hosszú és rövid hozamok különbsége évtizedek óta nem látott negatív mélységben van. Ez pedig elég nagy ellentmondás a technikai és a fundamentális megfontolás között, ami nagyon furcsa.
Az amerikai nagy emelkedés után a DAX is és a BUX is kis emelkedést, gyakorlatilag stagnálást mutat ma délelőtt.
A FTSE100 0,2%-ot, a DAX 0,5%-ot, az Euro Stoxx50 pedig 0,8%-ot emelkedett. A közműszektoron kívül minden szektor emelkedett, főleg az IT teljesített kiemelkedően.
A tengerentúlon is kimondottan jó volt a hangulat. A Dow 0,8%-ot, az S&P 1,2%-ot, míg a Nasdaq 2%-ot emelkedett. A legjobban az IT és a kommunikációs szolgáltatók teljesítettek. Egyedül az energia szektor csökkent, az is csak kismértékben.
A kínai és hongkongi tőzsde ma is zárva volt. A japán Nikkei 1,5%-ot emelkedett.
Egyre élénkebbé válik az idei első gyorsjelentési szezon az Egyesült Államokban. Ma piacnyitás előtt a General Electric, a Raytheon, a Halliburton, a Lockheed Martin, a Verizon, és a Johnson&Johnson negyedéves számait várják a befektetők, a Texas Instruments és a Microsoft pedig tőzsdezárás után teszi közzé a jelentését.
Az amerikai félvezető vállalatok árfolyama szárnyalt tegnap, mivel a Barclays elemzői felminősítették az AMD, a Qualcomm és a Seagate Technology Holdings részvényeit, mondván, hogy a szektor túl van a nehezén, és nem várják, hogy visszatérjenek a három hónappal ezelőtt elért többéves mélypontokra.
A hírek szerint az amerikai igazságügyi minisztérium arra készül, hogy eljárást indítson az Alphabet ellen a Google dominanciája miatt a digitális hirdetési piacon. A keresetet várhatóan még a hét vége előtt benyújtják a szövetségi bíróságon.
A Freeport LNG befejezte a javításokat, és igyekszik részlegesen újraindítani a terminált, miután tavaly júniusban egy robbanás súlyos károkat okozott a telephelyen. A szállítások február végén vagy március elején folytatódhatnak. A terminál kapacitása 2 milliárd köbláb/nap.
A Lindét február 27-én törlik a német DAX és a STOXX Europe indexekből, miután a vállalat bejelentette, hogy március elseje körül kivezeti részvényeit a frankfurti tőzsdéről. Február 17-én jelentik be, hogy mi kerül az Linde helyére a DAX indexbe. A várakozások szerint ez vagy a Commerzbank, vagy a Rheinmetall lehet.
Hétfőn feltehetően a Fitch pénteki értékelése nyomán is gyengült a forint a nap jelentős részében az euró ellenében. Ezen kívül az EURUSD is a számunkra általában kedvezőtlen irányba változott a nap folyamán. A 393 körüli nyitó szintekről 396-ig gyengült a magyar deviza. Ma a magyar jegybank kamatdöntő ülésére figyel a piac.
A nemzetközi devizapiacokon hétfőn az euró erősödésével indult a nap, melyet elsősorban a héja EKB-s nyilatkozatok fűtöttek. Ezt követően azonban a vártnál gyengébb valutaövezeti fogyasztói bizalom visszavetette a közös devizát, ami így nagyjából fél százalékot gyengült a dollárral szemben. Ma reggel eddig korrekciót láthattunk, ismét 1,09 körül mozog a kurzus. Kedden soft indikátorok kerülnek fókuszba tengeren innen és túl is.
A WTI 81,6, a Brent 87,9 dollár/hordó szinten forgott ma reggel a márciusi lejáratra, míg az Ural azonnali árjegyzése 61,3 dollár volt a mediterrán térségben. A piac egyelőre iránytalan, a szereplők további adatokra várnak a kínai gazdasági helyzettel illetve az orosz olajszállításokkal kapcsolatban. Meg nem erősített hírek szerint az év első hetében már napi 860 ezer hordóval csökkent az orosz olajexport, az IEA az idei évben napi 1,6 millió hordós termeléscsökkenésre számít. Biztosat azonban csak a következő hetekben lehet mondani. Az USA nyomást gyakorol Kínára, hogy csökkentse az iráni olajimportot, miután az Egyesült Államok újabb szankciókat helyezett kilátásba a perzsa állam ellen a tüntetések véres leverését követően. Kína az utóbbi időben jelentősen növelte az iráni olajvásárlásait.
Az arany újra emelkedni kezdett, tegnap 1.940 dolláron fejezte be a napot. A gyenge múlt heti USA kiskereskedelmi adat és a tegnap megjelent konjunktúra adatok is az Egyesült Államok gazdasági aktivitásának lassulását, sőt gyengülését vetítik előre, ami a dollár kamatok csökkenését okozhatja. Ebben a környezetben az arany kifejezetten kedvező befektetési forma, mivel véd az inflációtól. Érdekesség, hogy eközben az ezüst közel 5%-ot veszített tegnap értékéből, ma viszont 2%-os emelkedést mutat a jegyzés. A Fed a jövő héten ül össze és 2023-ban először dönt a kamatok emeléséről.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.