Erste kommentár Miközben a vezetők az USA-tól kezdve Magyarországon át az Európai Unióig azt hajtogatják, hogy nem lesz recesszió, az amerikai hozamok továbbra sem ezt mutatják. Az egyik nagyon erős indikátor, a 10 és a 2...
Miközben a vezetők az USA-tól kezdve Magyarországon át az Európai Unióig azt hajtogatják, hogy nem lesz recesszió, az amerikai hozamok továbbra sem ezt mutatják. Az egyik nagyon erős indikátor, a 10 és a 2 éves hozamkülönbözet továbbra is melyen a negatív tartományban van. A különbözet mínusz 70 bázisponton áll, amire a 70-es években volt utoljára példa. Legutóbb pedig a két évvel ezlőtti járvány előtt jelzett be az indikátor. Azaz, ha a járvány nem lett volna, akkor is mélyrepülést láthattunk volna. Szóval van egy nagyon erős indikátorunk, erős jelzéssel, miközben a vállalati profitok is szenvednek. Mindeközben a világ egyelőre köszöni, többé kevésbé jól van. Lehet, hogy a „navigációs berendezéseik fejlődésének köszönhetően” olyan okosak és ügyesek lettek a döntéshozók, hogy a jelzések ellenére sikerül elkerülni a „katasztrófát” és nem lesz sem (mély) recesszió, sem stagfláció, de azért nem árt az óvatosság. A héten a technológia részvényektől érkező eredményözön valószínűleg nem a piacok megsegítésének irányába fog mutatni.
A DAX és a BUX is oldalazással kezdte a mai napot. A forintot nem hagyta érintetlenül a Fitch döntése, amely negatívra változtatta a kilátást, miközben a minősítés BBB maradt. Ugyan a zlotyi nem nagyon mozog, de azért a forint jó nagyot gyengült a reggeli órákban. Pedig a hitelminősítő lépésére számítani lehetett.
Kilőttek a kommunikációs szolgáltatók
A FTSE100 0,3%-ot, az Euro Stoxx50 0,6%-ot, a DAX 0,8%-ot emelkedett pénteken. A szektorok többsége emelkedett, egyedül az IT és az egészségügy terén volt kismértékű csökkenés. Legjobban a kommunikációs szolgáltatók és a pénzügyi szektor teljesített.
A Dow 1%-ot, az S&P 1,9%-ot, a Nasdaq pedig 2,7%-ot emelkedett pénteken. Az Egyesült Államokban minden szektor emelkedett, de a kommunikációs szolgáltatók és az IT cégek valósággal szárnyaltak.
A kínai holdújév miatt a sanghaji és a hongkongi tőzsde is zárva tartott ma. Sanghaj majd csak jövő héten, Hongkong pedig csütörtökön fog kinyitni. A japán Nikkei 1,3%-ot emelkedett ma.
Az ALTEO pénteken piaczárás után jelentette be, hogy kötelező vételi ajánlatot tett az Energikum Zrt. részvényeire, amely 99 százalékban tulajdonolja a 2MW biogáz termelő kapacitással rendelkező nagykőrösi erőművet (ENERGIGAS). Az erőmű évi 12-14 millió kWh áramot állít elő, és az ALTEO üzemelteti 1 százalékos tulajdonrész mellett. A cég emellett ajánlatot tett az ECO-FIRST Kft. 33 százalékos tulajdonrészére is, amely egy jelentős hulladékkereskedő (pl. lejárt szavatosságú élelmiszerek), s a nagykörösi biogáz üzem fontos beszállítója. Az ALTEO már eddig is 67 százalékos tulajdonosa volt a ECO-FIRST-nek.
Az ENERGIGAS 2,5 milliárd forint beruházással épült, és 2016 óta üzemelteti az ALTEO. A beruházás nagy része hitel volt, s a cég könyveiben jelenleg is jelentős, több mint 1,5 milliárd forint hitel szerepel, míg a saját tőke 125 millió forint volt tavalyelőtt, miközben a működés veszteséges volt 2021-ben. Igaz, a magasabb árak idéntől nyereségessé tehetik a céget. Az ECO- FIRST pedig néhány millió forint profitot termelő cég, amely 2021-ben 37 millió forint sajáttőkével rendelkezett. Ezért a vételár szerintünk nagy valószínűséggel nem haladja meg a néhány száz millió forintot, s az ALTEO eredményéhez való hozzájárulás is valószínűleg marginálisan változik majd, ha a tranzakciók végbe mennek. Ezért a lépés nincs jelentős hatással a cég értékére.
Az Oroszország elleni szankciók megzavarták az orosz kötvénypiac működését, így az orosz nagyvállalatok kénytelenek a Wall Street-et megkerülve visszafizetni fennálló tartozásukat. Az olajóriás Lukoil ciprusi brókereken keresztül vásárolta vissza az összes fennálló eurókötvényét. Más vállalatok, mint például az Uralkali, az MMC Norilsk Nickel, és a Metalloinvest Holding engedélyt kértek a kötvények rubelben való rendezésére. A Gazprom és a Magnitogorsk is lecserélte valamennyi eurókötvényét rubel tartozásra. Bár a kötvények és kamatok kifizetését lehetővé teszik a szankciók, ugyanakkor a külföldi kötvénytulajdonosok kifizetése komplikálttá vált a megnövekedett adminisztráció miatt. A háború kitörése előtti 85,6 milliárd dolláros vállalati kötvénypiac 12,7 milliárd dollárral csökkenhetett a visszafizetések és az új kibocsátások hiányának együttes hatásaként.
Pénteken enyhén, 0,4%-ot erősödött a forint az euróval szemben. A nyitó 394,2-ről zárásra összességében 392,6-ra csökkent az EURHUF devizapár. Péntek este a Fitch hitelminősítő a magyar szuverén devizaadósság besorolásának kilátását stabilról negatívra rontotta, ami a mai nyitásban némileg rontotta a hangulatot, így gyengüléssel nyitott ma a forint. A holnapi MNB kamatdöntésre és a pénteki S&P hitelminősítői felülvizsgálatra fókuszálhat a héten a piac.
A nemzetközi devizapiacokon pénteken enyhén tovább erősödött az euró a dollárral szemben. Az erősödés a mai nyitásban felgyorsult, s már 1,091-en áll az EURUSD devizapár. A közös európai devizát erősítette, hogy az EKB sikerrel “építette vissza” a kamatemelési várakozásokat a múlt héten. Az európai konjunktúra indexekre, különösen a német IFO-ra figyelhetnek a héten a befektetők.
A WTI 81,7, a Brent pedig 87,5 dollár/hordó szinten állt ma reggel a márciusi leszállításra, míg az azonnali leszállítású európai Ural árjegyzése 59,2 dollár/hordó volt. A piac továbbra is a kínai kereslet alakulására és az orosz nyersolaj export csökkenésére figyel, de egyelőre nem érkezett friss adat. A kínai holdújév alkalmából a becsléseket meghaladó számú kínai ember utazott, ami kedvező hír a keresletre nézve. Az IEA becslése szerint idén napi 1,6 millió hordóval eshet az orosz kőolaj termelés. Az országban maradt egyetlen nyugati érdekeltségű nagy szolgáltató cég, az SLB (korábban Schlumberger) megerősítette, hogy az aktivitás nagymértékben csökken Oroszországban. A piaci struktúra jelenleg enyhe „backwardation”, ami azt jelenti, hogy a jövőbeli árak alatta vannak a közeli határidőknek.
Az arany 1.920 dollár/uncia volt ma reggel a nemzetközi tőzsdéken. Az arany jegyzésárát jelentős hír nem befolyásolta. A befektetők továbbra is a dollárra, az USA dollár kamatokra és az USA gazdasági helyzetének alakulására figyelnek. Az első negyedéves gyorsjelentések elmaradtak a várakozásoktól, ami megerősíti, hogy az USA gazdasága jelentős sebességgel lassul. A Fed és az EKB nyilatkozatai ennek ellenére erőteljes kamatemelést hangsúlyoztak.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.