Bár 2022. augusztus végén és szeptember elején 350 eurón is jegyezték az Európában, a holland TTF tőzsdén kereskedett földgázt, ezért most a 70 euró körüli ár rendkívül alacsonynak tűnik, de 2-3 évvel ezelőtt volt ez 20 euró is, ráadásul 2010-2020 között szinte végig ekkora volt az átlag gázár. Az Erste szakértője szerint nem várható, hogy újra visszatérünk ezekre az árszintekre. Sőt, inkább 100-150 euró közötti árszint a realitás, főleg akkor, ha újra hidegre fordul az időjárás. A podcast második felében a Pénzügyminisztérium középtávú költségvetési tervéről lesz szó, illetve arról, hogy az Államadósság Kezelő Központra milyen nehéz feladat hárul majd az államadósság idei finanszírozását illetően, főleg úgy, hogy a magas kamatok miatt most inkább rövidebb futamidejű kibocsátásokat terveznek, és a Magyar Állam, szakítva a korábbi évek politikájával, idén a devizakötvény-kibocsátásban is erőteljesebben jeleskedik majd.
„A 180 eurós uniós plafon elérése nem várható, de 100-150 euróra térhetünk vissza január vége felé, ha visszatér a hidegebb időjárás. A következő 1,5 - 2 év hoz még magas, kilengő árakat a földgázpiacon, de utána 50 és 100 euró között stabilizálódhat” – adott egy gyors helyzetértékelést az európai földgázpiacról Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari elemzője. Arról is beszélt, hogy Európa jól halad az LNG, vagyis a cseppfolyósított földgáz fogadására alkalmas terminálok megépítésével. Most adtak át Németországban egy hajót, amilyen ilyen földgáz fogadására alkalmas. 9 hónap alatt húzták fel ezt a terminált a szokásos 2-3 év helyett. Már az első amerikai földgázszállítmány meg is érkezet. Csak idén 4 ilyen európai terminál megépítése várható.
A kínai gazdaság a drága LNG miatt, átállt nagyobb széntüzelésre. Ez ugyanakkor az ottani nagyvárosok levegőjét ronthatja. Az orosz földgáz nagyobb kínai behozatalához még erőteljesebb vezetéképítésre lenne szükség, de az orosz-ukrán háború miatt nem úgy tűnik, hogy jelentős kapacitásnövelésre lenne majd pénze az oroszoknak.
A kőolajpiacon 75-85 dolláros hordónkénti kőolajárszintre kell felkészülni, annak ellenére, hogy felpöröghet majd a kínai gazdaság, a koronavírus-járványhelyzet berobbanása ellenére. Komoly nyomást jelenthet a kőolaj árára a világgazdaság recesszió közeli állapota.
„Ambiciózus a magyar kormány adósság- és deficitcsökkentő terve középtávon” – így kommentálta a Pénzügyminisztérium középtávú költségvetési kitekintőjét Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője. 2026-ig szól ez az előrejelzés, amikorra az eredményszemléletű GDP-arányos hiány 1 százalék lehet úgy, hogy 2022-ben ez a deficit 6,1 százalék volt. Idén 1000 milliárd forint bevétel-növekedést vár a kormány a különadóktól, ami 2024-ben már 800 milliárddal csökkenhet.
A beszélgetésben még szó volt arról, hogy:
- Mi lehet a különadók sorsa?
- Az Államadósság Kezelő Központ idei államadósság finanszírozási terve
Az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázipari elemzőjével, Pletser Tamással, és az Erste vezető makrogazdasági elemzőjével, Nyeste Orsolyával, Nagy Károly beszélgetett.
Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.
Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.
Ez a podcast a műsor vágott, szerkesztett változata.
A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!
