Erste kommentár A JP Morgan stratégái megvizsgáltak azt az esetet, ha a Fed nem áll meg a kamatemeléssel a piac által várt 5 százalékos szintnél, hanem 6,5-re emeli azt. Erre különben ők 28 százalékos,...
A JP Morgan stratégái megvizsgáltak azt az esetet, ha a Fed nem áll meg a kamatemeléssel a piac által várt 5 százalékos szintnél, hanem 6,5-re emeli azt. Erre különben ők 28 százalékos, míg a piac 10 százalékos esélyt lát. Az általuk megkérdezett piaci szereplők ezt armageddon szituációként írták le, hatalmas részvénypiaci esést vízionálva egy ilyen forgatókönyvre. Ugyanakkor az elemzők arra jutottak, hogy az alapkamt emelést alig követnék le a hosszú hozamok, azaz a hozamgörbe még jobban invertálódna, mint most. S mivel a hosszú, pl. 10 év körüli hozamok jelentenek inkább alternatíva költséget a részvénypiacok esetében, s a magasabb kamat is akkor következne be, ha az amerikai gazdaság növekedése magasabb szinten maradna, miközben az infláció beragadna, arra a következtetésre jutottak, hogy egy ilyen forgatókönyv jóval kisebb árfolyamcsökkenéssel járna, mint amit a piaci szereplők vízionálnak. Ugyanis a vállalati profitok felülteljesítők lennének, a cégek pénzáramát nettó jelenértékre diszkontáló ráta pedig relatíve alacsony maradna.
Mindeközben itthon a forint, na meg az Európai Bizottság döntése miatt aggódunk. Az előbbi esetében az MNB bármelyik reggel dönthet úgy, hogy magasabb egynapos betéti rátát hirdet meg, mint a 18 százalék, s ezért veszélyes a forint ellen játszani. Az utóbbi döntés estében pedig az a várakozás, hogy a Bizottság nem fogja megváltoztatni a véleményét. Annak ellenére sem, hogy a november 22-i ülés óta történtek újabb lépések a jogállamisági pontok teljesítése terén Magyarországon. Így az lenne a meglepetés, ha mégis valamiféle feltételes elfogadást javasolnának. Azt pedig nem kell magyaráznunk, hogy ez mivel járna a forint esetében. Szóval elég veszélyesnek tűnik a forint ellenében játszani.
A ma napon a DAX enyhén emelkedik, miközben még korrekciós fázisban, azaz jól viselkedik. A BUX pedig egyértelműen emelkedik a tegnapi nagy MOL, s kisebb OTP esést követően.
Oldalazás jellemezte tegnap az európai piacokat. A DAX és az Euro Stoxx50 is stagnált. A FTSE100 enyhén, 0,2%-kal csökkent. A szektorok vegyesen teljesítettek. Az IT 0,5%-os emelkedésével felülteljesítő volt, míg leggyengébben a közmű és a kommunikációs szolgáltatók szerepeltek 0,7%-os csökkenéssel.
Amerikában emelkedtek a főbb indexek. A Dow 0,6%-kal, az S&P 0,8%-kal, a Nasdaq 1,1%-kal zárt magasabban. Szinte minden szektor emelkedett, csak az energia és a kommunikációs szolgáltatók csökkentek. Itt is az IT teljesített a legjobban.
Ma is tovább szárnyalt a hongkongi tőzsde, a Hang Seng index 2,4%-ot emelkedett. A tegnapi nappal ellentétben ma már a CSI300 és a Nikkei is 1,1-1,2%-os emelkedést mutatott.
Az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottság eljárást indított a Microsofttal szemben, hogy megakadályozza az Activision Blizzard 69 milliárd dolláros felvásárlását. A szabályozók szerint az összefonódás negatív hatással lenne a 200 milliárd dolláros gaming szektorra. Az ügylet a Microsoftot a Tencent Holdings és a Sony mögött a harmadik legjelentősebb játékipari vállalattá tenné. A Facebook anyavállalata is hasonló cipőben jár, a Meta esetén a hatóság a Within Unlimited virtuális valóságra fókuszáló startup felvásárlását igyekszik meggátolni arra hivatkozva, hogy az üzlet akadályozná a versenyt.
Csütörtökön reggel elindult a forint a lejtőn és délután háromig meg sem állt. A magyar deviza 411-nél nyitott az euró ellenében, és a gyengülés 419 felett tudott megállni. Kedvezőtlen makroadatok sora táplálta a leértékelődést: az infláció érdemben meghaladta a várakozásokat, miközben a legfrissebb külkereskedelmi és költségvetési egyenlegek is markáns deficitet mutattak. Ma 418 körüli ingadozást mutat a nyitás.
A nemzetközi devizapiacokon tegnap ismét 1,05 felett nyitott az EURUSD kurzusa. Majd ezt követően viszonylag szűk, fél százalékos sávban mozogva oldalazott a nap folyamán. Az kereskedési időszak második felében aztán gyengülésnek indult a dollár, ami nagyrészt a vártnál több amerikai segélykérelemnek tudható be. Ma szintén a tengerentúlra összpontosíthatunk, termelői ár adatok érkeznek majd.
A WTI 71,7, a Brent 76,2 dollár/hordó szinten forgott ma reggel februári leszállításra, míg az Ural azonnali árjegyzése 52,7 dollárig süllyedt. Az esés hátterében a gyenge amerikai makrogazdasági adatok állnak, például a munkanélküli segélyért folyamodók száma, ami jelentősen emelkedett. Ezek a hírek erősebbnek bizonyultak, mint az enyhébb kínai járványintézkedésekről szóló jelentések, vagy a Keystone vezeték baleset miatt történő lezárása az USA-ban. Az utóbbi esetében a befektetők a hiba gyors kijavítására számítanak, így ennek marginális hatása lehet csak az árakra és a kínálatra. Az orosz embargó egyelőre nem okozott nehézséget, egyedül a török hatóságok ellenőrzése okoz fennakadást a Boszporusz térségében. A piac kontangó állapotban van, vagyis a közeli határidő alacsonyabb a soron következőnél, ami elegendő ellátásra utal rövidtávon.
Az arany 1,791 dollár volt ma reggel, lényegében változatlan szinten maradt tegnaphoz képest. A havi termelői inflációs adat ma, a fogyasztói inflációs adat pedig a jövő héten lát napvilágot az Egyesült Államokban, ami meghatározó lesz a nemesfém áralakulására. A befektetők szerint az elmúlt hónapokban tetőzött a pénzromlás az USA-ban, ha az adatok ezt megerősítik, akkor csökkenhetnek a kamatemelési várakozások. A újonnan munkanélküli segélyért folyamodók száma, ami 230 ezer lett, és a folyamatosan munkát keresők nagyobb aránya mindenesetre nyugtatóan hatott, mivel egyre többen keresnek újra állást, ami enyhíti az inflációs nyomást a gazdaságon.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.