Erste kommentár Végül érvényesült a közgazdaságtan, vagy akár úgy is mondhatjuk, a józan ész. Ha egy piacot nem tudsz ellátni és korlátozod az árakat olyan szinten, hogy nem éri meg oda...
Végül érvényesült a közgazdaságtan, vagy akár úgy is mondhatjuk, a józan ész. Ha egy piacot nem tudsz ellátni és korlátozod az árakat olyan szinten, hogy nem éri meg oda beszállítani, akkor hiány alakul ki. Sőt, általában még e nélkül is túlfogyasztás következik be, míg a gyártók, ha tehetik, inkább külpiacon adnak el, tehát hiány alakul ki. Az előbbi esteben hamarabb, míg a második esetben lassabban. Ezért ilyen intézkedéseknél jegyrendszert szoktak bevezetni, amit most a kereskedők tettek meg különböző mennyiségi korlátozásokkal, amik bizonyos esetekben kevésnek bizonyultak, bizonyulnak. Ez a MOL termelési problémái miatt, s például a cukor esetében amiatt, hogy itthon már jó pár éve nincs termelés, komoly ellátási gondokat eredményez. Most az üzemanyagár sapkát törölték el, de felkészülnek más termékek is, pl. a cukor.
Kérdés, hogy hogyan hat ez a MOL eredményére, értékére? Ezt nehéz meghatározni az árak változékonyága miatt. Viszont ha a jelenlegi piaci árakkal számolunk, s nem számítunk változásra pl. az adók terén, akkor ez néhány 10 milliárd forint plusz lehet az eredményben a MOL számára, ami kb. néhányszor 10 forint havonta. Innen már csak az a kérdés, hogy mire számított a piac, mire számítottak az elemzők az árstop fennmaradásának tekintetében. Különben az elmúlt napokban, a benzinkúti káosz növekedésével párhuzamosan, ahogy növekedett az árstop megszüntetésének valószínűsége, úgy emelkedett a MOL részvények árfolyama. Ezért látunk ma már csak visszafogott áremelkedést a hírre.
A ma megjelent Alteo elemzésünkben megemeltük a részvény célárfolyamát 3.790 forintra, s vételi ajánlással láttuk el a mintegy 25 százalékos felértékelődési potenciálnak köszönhetően. A cég részvényei enyhe pluszban tartózkodnak ma reggel.
A DAX ma délelőtt tovább csökken a korrekció jegyében. A BUX pedig emelkedik, elsősorban a MOL árfolyamemelkedésének köszönhetően.
Az Euro Stoxx50 0,4%-ot, a FTSE100 0,6%-ot, a DAX 0,7%-ot csökkent tegnap. Szinte az összes szektor csökkent, kivételt egyedül az alapvető fogyasztási cikkek jelentettek. Leggyengébben az IT teljesített.
Amerikában ennél nagyobb csökkenés volt tapasztalható. A Dow 1%-ot, az S&P500 1,4%-ot, a Nasdaq pedig 2%-ot csökkent. Csak a közműszektor tudott emelkedni a tengerentúlon. A többi szektor esett, leginkább az IT, a kommunikációs szolgáltatók és az energiaszektor.
Ázsiában is az eladók voltak többségben ma reggel. A CSI300 0,2%-ot, a Nikkei 0,7%-ot, míg a Hang Seng 1,5%-ot csökkent.
Az Apple egy évvel későbbre, 2026-ra halasztotta elektromos autójának megjelenési dátumát, és mérsékelte ambícióit is. A vállalat eredetileg egy kormány és pedálok nélküli, teljes mértékben önműködő járművet szeretett volna létrehozni, azonban a Bloomberg információi szerint a már hónapok óta álló projekt vezetőinek fel kellett ismernie, hogy a jelenlegi technológiával ez nem megoldható. A vállalat így egy a „hagyományos”, kormánnyal és pedálokkal rendelkező elektromos autót szeretne a piacra dobni, ami várhatóan az autópályán képes lesz önvezető módban is haladni.
A munkavállalók 2%-ától, azaz nagyjából 1600 embertől válhat meg globális szinten a Morgan Stanley a Bloomberg értesülései alapján. A vállalat elsősorban egy potenciális recesszióra szeretne felkészülni a lépéssel.
Tovább gyengült tegnap a forint árfolyama az euróval szemben, leginkább az Ecofin tegnapi üléséről érkező hírek hatására, ahol nem születtek érdemi döntések, és továbbra is ott lebeg a fejünk felett a forrásvesztés veszélye. A benzinárstop tegnap éjszakai eltörlését viszont úgy tűnik, pozitívan fogadja a forintpiac, erősödéssel nyitott ma az euróval szembeni kurzus. Jelenleg 410,3-on áll az EURHUF devizapár. Kivárás jöhet ma a holnap esedékes novemberi inflációs adatok előtt, ami várakozásunk szerint 22%-ra gyorsult éves alapon.
A nemzetközi devizapiacokon tegnap kissé korrigált a dollár az erősebb irányba az euróval szemben, de összességében nem voltak nagy elmozdulások. A jövő héten tartják a vezető jegybankok (Fed, EKB) az ez évi utolsó kamatdöntő ülésüket, s az elkövetkező napokban az ezzel kapcsolatos várakozások mozgathatják a devizapiacot.
A WTI határidős jegyzése hordónként 74,2 dollár volt ma reggel, a Brent pedig 79,6 dollárba került a három napja tartó csökkenés után. Az olajár nyomás alá került, mivel a nagy amerikai bankok gazdasági figyelmeztetései negatívan befolyásolták a keresleti kilátásokat. A befektetők a magasabb kamatok miatt is aggódnak, mivel a meglepően erős amerikai szolgáltatási és foglalkoztatási adatok a további monetáris szigorítás mellett szólnak. Ezek a tényezők beárnyékolták a piaci optimizmust, ami a legnagyobb olajimportőr, Kína covid-korlátozásainak enyhüléséből ered. Eközben a piacok továbbra is mérlegelik az orosz olajra vonatkozó árplafon következményeit.
Nem volt érdemi mozgás az arany árfolyamában a tegnapi napon, ma reggel 1.773 dollárba került egy uncia a nemesfémből. A piac leginkább a Fed következő ülésein várható kamatdöntésre vonatkozó információra vár. A héten pénteken a termelői árindex lehet befolyással a dollárra és azzal együtt az arany kurzusára is, míg globálisan leginkább Kínára figyelnek a befektetők, ahol a hatóságok egyre magabiztosabban kezdik enyhíteni a korábbi zéró-Covid szigort.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.