Beszédet mond Putyin Az energiaügyi miniszterek mai brüsszeli találkozóján várhatóan döntenek néhány energiapiaci intézkedésről. Valószínűleg megállapodnak az áram és gáz...
Az energiaügyi miniszterek mai brüsszeli találkozóján várhatóan döntenek néhány energiapiaci intézkedésről. Valószínűleg megállapodnak az áram és gáz árának szétválasztásáról, az energiatermelők extraprofit adójáról és valamiféle likviditási segítséget is adhatnak az energiakereskedők számára, akiknek letéti követelménye többszörösére emelkedett. Ugyanakkor szinte biztosra vehető, hogy gázár sapkáról nem lesz megállapodás.
Magyar idő szerint délután kettőkor tart nagyszabású beszédet Vlagyimir Putyin. Ezen valószínűleg hivatalosan is bejelenti, hogy négy ukrán megyét Oroszországhoz csatolnak. Ezzel jogilag is Oroszország részének fogják tekinteni ezeket a területeket, még akkor is, ha alig néhány ország ismeri el a népszavazás eredményét. Így orosz nézőpontból mostantól orosz területeken fog zajlani a háború.
Nagyot ugrott a német infláció szeptemberben. A korábbi 8,8%-ról 10,9%-ra emelkedett, jócskán meghaladva a 10,2%-os várakozást. Az eurózónás inflációs adat ma 11 órakor jelenik meg, a várakozások szerint új történelmi csúcsra 9,7%-ra emelkedhetett és a maginfláció is 4,7% lehetett szeptemberben. Ráadásul a német adatot követően erős felfelé mutató kockázatok láthatók.
A cseh jegybank a várakozásoknak megfelelően 7%-on tartotta az alapkamatot.
2020. novemberi szintjére esett az amerikai részvénypiac a tegnapi kereskedés végére. A szerdai felpattanás után minden nyereségüket leadták a fő részvényindexek: az S&P 500 2,1%-kal, a Nasdaq pedig 2,8%-kal került lejjebb. A dollár referenciahozam 3,76%-ig emelkedett. Loretta Mester clevelandi Fed-elnök is az infláció letörésének fontosságát hangsúlyozta, ám San Francisco-i kollégája, Mary Daly kevésbé volt szigorú, szerinte a Fed döntéshozóknak oda kellene figyelniük a mély recesszió elkerülésére. A ma megjelenő PCE inflációs mutató 4,7%-ra gyorsulhat a júliusi 4,6%-ról.
Joe Biden nyíltan elítélte Oroszország „transzparens” törekvését, hogy annektálja a megszállt ukrán területeket.
Japánban az ipari termelés augusztusban 2,7%-kal nőtt havi szinten az egy hónappal korábbi 0,8%-os növekedés után, jócskán felülmúlva a 0,2%-os piaci konszenzust. Ez volt a harmadik egymást követő hónap, amikor az ipari termelés növekedett, amihez elsősorban a gépgyártás, a vas, acél és színesfémek gyártói, valamint a vegyipar járult hozzá. Éves szinten az ipari termelés augusztusban 5,1%-kal nőtt, ami pozitív fordulat a júliusi 2%-os visszaesés után.
A japán kiskereskedelmi forgalom az előző hónapban 4,1%-kal nőtt éves összevetésben az egy hónappal korábbi 2,4%-os növekedés után, és meghaladta a 2,8%-os piaci konszenzust. Ez volt a legnagyobb mértékű erősödés 2021 májusa óta. Havi szinten a kiskereskedelem augusztusban 1,4%-kal bővült.
Japán munkanélküliségi rátája augusztusban 2,5%-ra csökkent, miután az elmúlt három hónapban 2,6%-on állt. Az eredmény összhangban van az előrejelzésekkel, és 2020 februárja óta a legalacsonyabb értéket jelzi.
Az hivatalos kínai feldolgozóipari beszerzési menedzser index szeptemberben 50,1-re emelkedett az előző havi 49,4-es értékről, meghaladva a 49,7-es piaci előrejelzést. Ez volt az első bővülés a gyári tevékenységben három hónap óta, a kormányzat gazdaságösztönző lépései és a covid-korlátozások enyhítésének hatására. Nőtt vásárlási aktivitás, azonban az exportértékesítés és a foglalkoztatás tovább csökkent. Az üzleti hangulat javult. A hivatalos felméréssel ellentétben a Caixin médiavállalat feldolgozóipari beszerzési menedzser indexe 48,1-re esett az előző havi 49,5-ről.
A hivatalos szolgáltatóipari beszerzési menedzser index Kínában négyhavi mélypontra, 50,6-ra csökkent az egy hónappal korábbi 52,6-ról, ami az extrém meleg időjárás és a járványügyi intézkedések hatását mutatja. A bizalom négyhavi mélypontra csökkent a szektorban.
Vegyes képet mutattak ma reggel a fő amerikai és európai határidős indexek.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.