Erste kommentár Olaszországban is működött a papírforma. A szélsőjobbos szövetség (Testvériség, Forza és a Liga) 227-251 helyet szerezhetett a 400-ra redukált parlamenti helyekből, s a szenátusban is 113-131 fővel...
Olaszországban is működött a papírforma. A szélsőjobbos szövetség (Testvériség, Forza és a Liga) 227-251 helyet szerezhetett a 400-ra redukált parlamenti helyekből, s a szenátusban is 113-131 fővel megszerezhette a többséget (a 200 helyből). Így Olaszországnak a nácizmushoz kötődő vezetése lehet. Majdnem hasonlóan, mint Svédországban, habár ott valószínűleg csak kormányalkotó erő lesz a Svéd Demokraták nácista pártja. Azt is mondhatnánk, hogy Putyin mesterterve működik, hiszen elkezdődött az erőteljes jobbratolódás Európában, de nem ilyen egyszerű a helyzet. A svédekhez túl közel vannak az oroszok, s ott (is) inkább a laza bevándorlási politika vágta ki a biztosítékot. Az olaszok esetében a testvériségnek ilyen értelmében nehéz dolga lesz, hiszen míg ők EU pártiak, addig a szövetségeseik inkább orosz barátoknak mondhatók. S reménykedjünk abban, hogy Meloni volt főnöke, Berlusconi nem tudja őt lenyomni a vitákban. Vagyis eddig mégsem jött be Putyin mesterterve. Ugyanis a jobboldali fordulat, sőt szélsőjobboldali fordulat kibontakozni látszik Európában, de baráti fordulatról nem lehet beszélni.
Mindeközben egyre inkább rettegünk a recessziótól. Esik az olaj, s még az európai földgáz ára is, annak ellenére is, hogy továbbra sem jön földgáz Oroszországból. Viszont olyan bődületes a haszon az európai LNG szállítson, hiszen a különbség a Henry Hub és TTF ár között kb. kétszer akkora, mint a Henry Hub és ázsiai spot árak között. Azaz Európába jobban megéri földgázt szállítani, mint Ázsiába. Így a TTF gáz ára tovább csordogál lefelé, s ma reggel 175 euró környékén kereskedtek vele.
Továbbra s negatív a hangulat a világban. A DAX és a BUX is enyhén csökken a ma délelőtti kereskedésben. Az előbbi áttörte a 12.450 pontos támaszt. Így a következő komolyabb támasz 11.450 pont környékén van.
Pénteken a DAX és a FTSE100 2%-ot az Euro Stoxx50 2,3%-ot zuhant. Minden szektor esett, de a recessziós félelmekkel összhangban a ciklikus szektorok estek leginkább, úgy, mint a pénzügy, nem alapvető fogyasztási cikkek és energia. A legkisebb esésessel a defenzív egészségügy és az alapvető fogyasztási cikkek szektora úszta meg.
Amerikában sem volt sokkal jobb a helyzet. A Dow 1,6%-ot, az S&P 1,7%-ot, a Nasdaq 1,8%-ot csökkent. Hasonló volt a helyzet Amerikában is, itt is a ciklikus szektorok esték a legnagyobbat, míg a defenzív szektorok relatíve jobban tartották magukat, de szintén csökkent az értékük.
Ázsiában a Nikkei 2,6%-ot esik, míg a kínai indexek viszonylag jól tartják magukat. A Hang Seng 0,5%-ot esik, viszont a CSI300 0,2%-ot emelkedik.
A Toyota árfolyama esni kezdett, miután a vállalat legyártott autókra vonatkozó előrejelzése elmaradt a várakozásoktól a félvezetőhiány hatása miatt. Az autóipari óriás csütörtökön közölte, hogy októberben mintegy 800 ezer járművet tervez gyártani, ami kevesebb, mint a korábban jelzett 900 ezres havi átlag. A Toyota egyébként néhány napja jelentette be, hogy véglegesen leállítja a járműgyártást oroszországi üzemében, és a Mazda is közölte, hogy fontolgatja az Oroszországból való kivonulást.
Pénteken trend nélküli kereskedés folyt a forintban, a nap végére összességében kissé gyengült az euróval szembeni árfolyam. Az EURHUF 405,8-n zárt. Az új hetet gyengüléssel indítja a forint, ami mögött leginkább nemzetközi hatás, az euró gyengülése áll. A holnapi kamatdöntésre fókuszálhat a piac leginkább. Szerintünk maradhat a 100 bázispontos kamatemelés, hiszen a forint relatív ereje a Fed szerdai üzeneteinek, illetve a háború újabb rossz híreinek köszönhetően gyorsan elenyészett a múlt héten. Ugyanakkor kommunikációjában a jegybank feltehetően elkezdi felkészíteni a piacot arra, hogy a negyedik negyedévben már kisebb léptékben folytatódhatnak a kamatemelések, és valószínűleg az idén szeretnék befejezni a szigorító ciklust.
A nemzetközi devizapiacon újabb és újabb mélypontokra esik az euró a dollárral szemben. Pénteken másfél százalékot gyengült a közös európai deviza, ma pedig a kezdeti gyengülés után iránykeresés folyik. Jelenleg 0,9691-n áll az EURUSD kurzusa. A piac hangulata nem túl pozitív, amihez a kedvezőtlen növekedési kilátások mellett az olasz választások eredménye is hozzájárult.
A WTI 77,6, a Brent 84,9 dollár/hordón forgott ma reggel a novemberi határidőre, míg az Ural árjegyzése 66,4 dollárt tett ki azonnali leszállításra. A nyersolajárak a pénteki napon a FED határozott álláspontja miatt estek, mivel az amerikai jegybank kiállt a kamatemelések fontossága mellett. Ez nagymértékben emelte a dollár kurzusát más devizával szemben, az erős zöldhasú pedig eladási hullámot gerjesztett a nyersanyagok körében. A csökkenő árak már az OPEC-et is gondolkodásra kényszerítették: a hírek szerint a kartell 0,5-1 millió hordó/nap kínálatcsökkenésen gondolkodik, hogy megállítsa a jegyzésárak erodálását. A másik oldalról a szakértők elmondták, hogy Oroszország exportjának év végi csökkenése az európai szankciók miatt, illetve az amerikai stratégiai készletek visszavásárlása támaszt adhat a kőolaj árának.
Az arany 1.638 dollárig esett ma reggelre, miután a dollár új csúcsokra tört. Az euróval szemben az árfolyam 0.9644, miután a piacon erős a szóbeszéd, hogy az EKB részben a hétvégi olasz választási eredmény miatt nem tudja emelni a kamatokat, így a dollár kamatelőnye jelentős mértékben nőhet. A dollár a jüannal szemben 2008 óta a legerősebb szintre erősödött, míg a brit font mindenkori mélypontját érte el az amerikai devizával szemben. Az erős dollár a többi nyersanyag árára is nagy nyomást helyezett, gyakorlatilag több százalékos esés volt a réz és a vasérc esetében is.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.