Erste kommentár A fenti címmel lehetne jellemezni az orosz, és valószínűleg bármely fejlettebb ország lakosságát, ha nem honvédő háborúról van szó! A modern ember félti a kényelmét....
online,
amerikai adatszolgáltatással.
A fenti címmel lehetne jellemezni az orosz, és valószínűleg bármely fejlettebb ország lakosságát, ha nem honvédő háborúról van szó! A modern ember félti a kényelmét. Óvatos a gyerekvállalással, idegen háborúba pedig végképp nem akar menni, s úgy általában szeret jól élni. Erre alapozza Putyin a nyugat ellenes stratégiáját, amikor a gázárakat az egekbe küldi, hogy az ezzel megsegített recesszió kialakulása lecserélje a regnáló politikusokat, s ha szerencséje van olyanokra, akik talán barátságosabbak az orosz vezérrel. Ugyanakkor ez a dolog őt is érinti, hiszen háborúba menni olyasvalamiért, amit nem biztos, hogy olyan nagyon magunkénak érzünk, ellenkezést válthat ki az emberekben. S ezt is látjuk. Ráadásul minél többen mennek el katonának, annál kevesebben dolgoznak, s itt még hitelből sem lehet növelni a fogyasztást a szankciók miatt (meg kell termelni az elfogyasztott terméket, nem lehet külföldről megvenni). Ez pedig hasonlóan hat, mint az orosz medve fegyvere a nyugat ellen.
S ha már „Fogjuk meg és vigyétek!”, akkor beszéljünk egy picit a „Nézd! Már megint nincs rajta sapka!” dologról is. Tegnap látott napvilágot, hogy az unió – legalábbis a mi olvasatunkban – picit trükkösen a helyreállítási alapon keresztül újabb feltételt, nevezetesen az Országos Bírói Tanács függetlenségére vonatkozóan is feltételeket szab. Különben igaz, hogy a vasárnap napvilágot látott dokumentumban is vannak utalások arra nézve, hogy még nem teljesen elégedettek néhány technikai kérdésben, amelyet a helyreállítási terveben vitattak meg. S a lépés olyan értelemben jogos, hogy az eddig kialkudott jogszabályváltozások egy fontos pillére az, hogyha az ügyészség netán ejt egy vádat, akkor akár magánszemély is vádindítványt nyújthat be az adott ügyben a bíróságon (Budapesti Központi Kerületi Bíróságra). Azaz ilyen értelemben nem meglepő, hogy az Országos Bírói Tanács megerősítését kéri az EU, jelentsen az akármit is. Mindenesetre azt gondoljuk, hogy a megállapodás valószínűsége továbbra is magas. S a Moody’s egy tegnapi nyilatkozatában ezt a nézetét fejtette ki. Persze azért nem zárta ki, hogy egy kis pénzvesztés bekövetkezhet, ugyanakkor sötét jövőt jósolt, ha netán nem tudnánk megállapodni. Így valószínű, hogy a pénteken esedékes felülvizsgálat kapcsán a kilátásunkon rontani fog, mint ahogy azt az S&P is tette.
Még valami. Jerome Powell jól odapörkölt tegnap a piacoknak. Ráadásul azok abban a „tévhitben” vannak, hogy jövőre lesz kamatcsökkentés, aminek egyre kisebb a valószínűsége. Ezért inkább eladnak a befektetők, hiszen ez akár hosszabb recessziós időszakot is okozhat. Ugyanakkor a DAX vagy éppen a Dow Jones, az S&P500 stb. közelíti a korábbi, júniusi-júliusi mélypontot, ahonnan jöhet egy kis fellélegzés, de valószínűleg nem ez lesz a lejtmenet vége.
A DAX ma délelőtt a mély negatív tartományban nyitott, s onnan sokat ledolgozott az eséséből, de nem tesztelte le a 12.450 pont körüli szintet igazán. Ezért talán korai még a mai napon fordulatról beszélni. A nagyon olcsó BUX (a jövő évi P/E értékeltség 15 éves mélyponton van) a kezdeti mínuszokat követően hamar a pozitív tartományba fordult át.
Az esti órákban, Powell beszédére elromlott a hangulat az amerikai piacon. A Dow, az S&P500 és a Nasdaq is 1,7%-ot esett. Amerikában kivétel nélkül minden szektor csökkent, de főleg a nem alapvető fogyasztási cikkek szektora és a kommunikációs szolgáltatók. Az alapvető fogyasztási cikkek szektora, mint defenzív terület csak kisebb mértékben csökkent, ezzel felülteljesítő volt a tegnapi kereskedésben.
Ezzel szemben Európában tegnap emelkedtek az indexek. A FTSE100 0,6%-ot, az Euro Stoxx50 0,7%-ot, a DAX pedig 0,8%-ot emelkedett. A pénzügyi szektor és az egészségügy kisebb esést mutatott tegnap, rajtuk kívül az összes szektor emelkedni tudott, főleg a közmű és IT szektor.
Ázsiában az eladók dominálnak ma. A Nikkei 0,4%-ot, a CSI300 0,8%-ot, míg a Hang Seng 1,9%-ot esik.
10%-kal csökkentheti költségeit a Meta, ennek egyik lehetséges módja a cég divízióinak újrastruktúrálása. Ennek részeként bizonyos munkakörök megszűnnének a cégen belül, csökkentve az állományt és a bérköltségeket. A vállalat már az év első felében bejelentette, hogy 3 milliárd dollárral kevesebb lehet a bevétele, mint arra korábban számítottak, így költségoptimalizálásra lesz szükség az év során.
Házhoz megy a Walmart a visszaküldendő termékekért. Erre a kiskereskedelmi cég új, ünnepi időszakra (október 1-től január 31-ig) szóló programjában van lehetőség, amivel arra ösztönöznék a fogyasztókat, hogy náluk vásárolják meg az ajándéknak vagy a saját használatra szánt termékeket. A lehetőség csak a Walmart feliratkozásos programjában résztvevőknek szól, ami évente 98 dollárért érhető el.
A kínai Huawei már idén megpróbálja visszavezetni saját chipjeit a gyártásba, mégpedig úgy, hogy más feketelistára került cégekkel együttműködve "USA-mentes" gyártósorokat épít ki. A Huawei, amely egykor a világ vezető okostelefon-gyártója volt, 2019-ben elvesztette a hozzáférést a kulcsfontosságú amerikai technológiákhoz és a globális chipgyártó partnerekhez, amikor Washington tovább szigorította a céggel szembeni exportellenőrzést.
Tegnap a nyitó 401-es szintről gyengült markánsan tovább a forint. Ennek hátterében az orosz mozgósítás nyomán elromló hangulat állhat, érdemben növekedett a tőzsdei gázár és számottevően erősödött a dollár is. Az amerikai devizával szemben történelmi mélypont közelébe gyengült a hazai fizetőeszköz. A magyar jegybank ma délelőtt a várakozásoknak megfelelően nem változtatott az egyhetes betéti rátán, így az továbbra is 11,75%-on áll. Jövő héten az MNB kamatdöntéssel, a likvidtáscsökkentő eszközeinek részletes ismertetésével járulhat hozzá a visszaerősödéshez.
A nemzetközi devizapiacon szerdán nyitás után ismét erőteljes szárnyalásba kezdett a dollár az euró ellenében, melynek eredményeként a Fed döntése előtt már 0,98-as szinteken járt a kurzus. A várakozásoknak megfelelően 75 pontos szigorítás történt, és Powell szavai alapján fokozatosan az emelési ütemek lassulására, ugyanakkor a neutrálisnál jóval magasabb kamatszint tartós fenntartására számíthatunk. A piaci várakozások szerint jelenleg a legvalószínűbb forgatókönyv az idei hátralévő két ülésre a 75 és 50 pontos emelés.
A kőolaj árak ismét többhavi mélypontra estek ma reggel: a WTI és a Brent novemberi határidős ára 82,6 és 89,6 dollár volt hordónként, míg az Ural 71,1 dolláron forgott az azonnali piacon. A Fed a várakozásoknak megfelelően 75 bázisponttal emelte a kamatát. A jegybank kiállt a szigorítás mellett a jövőben is, ami megrettentette a piacot. A kamatok emelkedtek, a dollár erősödött. A befektetők figyelik a növekedési adatokat, főleg a kínai gazdaságról szóló számok lesznek fontosak. A piac alapvetően az árak mérséklődésére számít a kereslet csökkenése miatt.
Az arany 1.657 dollárig esett me reggel, miután a Fed a várakozásoknak megfelelően 75 bázisponttal emelte az irányadó kamatot. Jerome Powell keménységet és határozottságot ígért az infláció leverésére, ami az aranyat a medve piaci területre süllyesztette. A dollár is erősödött, az euróval szemben a 0,98-as szinten van jelenleg a kurzus. A 10 éves dollár hozam pedig 3,55% volt ma reggel.