Már elkezdték árazni a 100 bázispontos emelést is Nem ez volt az első alkalom, hogy a befektetők nagy magabiztossággal és lendülettel szaladtak bele egy kulcsfontosságúnak vélt makroadatba, vagy éppen jegybanki kamatdöntésbe. A piac egyetlen...
Nem ez volt az első alkalom, hogy a befektetők nagy magabiztossággal és lendülettel szaladtak bele egy kulcsfontosságúnak vélt makroadatba, vagy éppen jegybanki kamatdöntésbe. A piac egyetlen kereskedési „műszak” alatt szinte teljesen lenullázta négy nap emelkedését. A recesszió elkerülését váró piaci optimizmus eltűnt, a befektetők elbotlottak, és bár reményeik szerint puha landolásra számítottak, valójában az arcukra estek, a kezüket pedig már nem sikerült a fejük elé rántani, mert az tele volt az előző napokban vett részvényekkel.
Az elemzők azt várták, hogy a júliusban még 8,5%-os infláció 8,1%-ra fog lassulni (év/év), azonban többen is figyelmeztettek, hogy ez elsősorban az üzemanyagárak visszaeséséből fakad és nem az árnövekedési ütem széleskörű enyhüléséből. A fogyasztói árindex éves szinten 8,3% lett, míg a maginfláció is a becsült 6,1% helyett 6,3%-ra gyorsult a korábbi 5,9%-ról, havi alapon pedig 0,6%-ot emelkedett.
Az S&P 500 index utóbbi napokban látott 6%-os emelkedése szinte teljesen eltűnt az elmúlt két év leggyengébb napján, az említett index 4,8%-ot, a növekedési papírokkal teli Nasdaq pedig 5,2%-ot zuhant. A befektetők ismét „pánik üzemmódba” kapcsoltak, a kamatérzékeny 2 éves kötvényhozam 18 bázispontot ugrott 3,75%-ra, a 10 éves lassabban követte, 6 bázisponttal 3,42%-ra emelkedett. A recessziótól való félelem nem véletlen, a határidős árazások alapján már 35%-os esélyt adnak egy teljes százalékpontos Fed szigorításnak, az év végére pedig 400-425 bázispont közé várják az irányadó kamatrátát. A dollár is erősödött, az EURUSD 1,02 közeléből fordult le a paritás alá.
Joe Biden a stabil munkaerőpiacot és a szerinte remek termelést próbálta kiemelni tegnap, kerülve a friss inflációs adat kommentárját. Az amerikai elnök beszédében a klíma- és adóreformokról szóló törvényét éltette és kijelentette, hogy az amerikaiaknak nincs okuk az infláció miatt aggódni.
A német gazdasági miniszter bejelentése alapján Németország olyan új kereskedelmi politikán dolgozik, ami a nyersanyagok, az akkumulátorok és a félvezetők terén is csökkentené a Kínától való függést.
Tovább szivárognak a részletek az energiacsomagról. A megjelent hírek alapján a megújuló -és atomerőművek esetében is 180 euróban maximalizálnák az áram árát megawattóránként. Az egyéb áramtermelő erőműveket pedig 33%-os extraprofit befizetésére köteleznék.
A francia kormány a korábbi 1,4%-ról 1%-ra csökkentette a jövő évi GDP előrejelzését. Az ok a magas infláció és a magas és volatilis energiaárak negatív gazdasági hatása. Ezzel együtt az idei inflációs előrejelzést 5,1%-ról 5,3%-ra, a jövő évit 3,3%-ról 4,2%-ra emelték fel.
A japán gépipari megrendelései júliusban 5,3%-kal nőttek az előző hónaphoz képest, ami a júniusi 0,9%-os növekedéshez viszonyítva jelentős ugrás, és jócskán felülmúlta a 0,8%-os visszaesésre vonatkozó piaci konszenzust. A nem feldolgozóipari megrendelések már a második egymást követő hónapban nőttek, méghozzá jóval meredekebb ütemben (12,1% vs. 2,0%), elsősorban a szállítási és postai tevékenységek, valamint az ingatlanügyletek révén. A feldolgozóipari megrendelések 5,4%-kal csökkentek júliusban a júniusi 5,4%-os növekedés után az energia- és nyersanyagköltségek emelkedése miatt. A magánszektor gépipari megrendelései 12,8%-kal nőttek júliusban éves szinten a júniusi 6,5% után.
Az ipari termelés júliusban 0,8%-kal nőtt havi szinten Japánban, szemben az előzetes jelentésben szereplő 1%-kal, az egy hónappal korábbi rekord mértékű, 9,2%-os növekedést követően. A növekedéshez elsősorban a gépjárművek, az általános és üzleti célú gépek, valamint a termelőgépek gyártói járultak hozzá. Éves összevetésben az ipari termelés júliusban 2%-kal csökkent, a júniusi 2,8%-os csökkenés után.
Japán nem zárja ki, hogy közbeavatkozik a nemzeti deviza további gyengülése esetén, nyilatkozta Masato Kanda pénzügyminiszter-helyettes, miután a jen a legutóbbi amerikai inflációs adatok után meredek esésnek indult. "Figyelemmel fogjuk kísérni a helyzetet, és megfelelően reagálunk"- mondta.
Mínuszban voltak ma reggel a fő amerikai és európai határidős indexek is.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.