Erste kommentár Hogy állunk? A rövid és tömör válasz: Nem jól! Habár Paks II. építését engedélyezték tegnap, de abból áram – a kormány elképzelései szerint – csak...
Hogy állunk? A rövid és tömör válasz: Nem jól! Habár Paks II. építését engedélyezték tegnap, de abból áram – a kormány elképzelései szerint – csak 2030-ban lesz. Az pedig nem oldja meg a jelenlegi, egyre keményebbé váló helyzetet. A zsinór áram tőzsdei ára történelmi csúcson, 709 eurón áll Magyarországon, s Európában sem jobb a helyzet. Németországban például 687 euró volt tegnap az ár, Franciaországban pedig 700 euró. Ha ehhez hozzáadjuk a 23 forint körüli szétosztási költséget, plusz rárakjuk a 27 százalék ÁFA-t (amiben lehet engedni), akkor ez nagyjából 400 forint körüli árat jelent egy kWh-ra vetítve. Persze ezen tud Paks I. és a megújuló forrássokból jövő termelés segíteni, ha nem piaci áron értékesít, de ez még jóindulattal is csak a fogyasztás felét tudja fedezni, lévén hogy 25-40 százalék között ingadozik az áram importunk. Harminc százalékos importtal számolva és a fosszilis termelésből jövőt az importárral egyezőnek véve, 230 Ft/kWh szinten járunk nemzetgazdasági szinten (27 százalékos ÁFA-val számolva). Az áram ár is fájdalmas, de a fölgáz ára még fájdalmasabb. Tegnap járt 300 euró fölött is 1 MWh gáz ára, ma reggel viszont picivel ez alatt kereskednek vele. Ez pedig már közel 50 százalékos emelkedés azóta, hogy az oroszok néhány hete bemondták a 60 százalékos áremelkedést. Ez már 1.200 forintos molekulaárat jelent, amin még nincs rajta a szállítási költség és az ÁFA. A nagyobb probléma az, hogy ha ez így maradna, akkor jövőre 20 milliárd euró fölött is lehet az ország gázszámlája, ami a külkermérleget és a folyó fizetési mérleget is agyonvágja. Az pedig nem kedvez a forint árfolyamának. Ezért is kell a megállapodás az EU-val, mint egy falat kenyér!
A DAX ma oldalazik, és az elmúlt napok jó teljesítményét követően a BUX is inkább oldalazik.
Európában kisebb pozitív elmozdulást láthattunk tegnap. A német DAX 0,4%-ot, az Euro Stoxx50 0,2%-ot, az FTSE100 pedig 0,1%-ot erősödött.
Az amerikai tőzsdék meglódultak, a Dow Jones 1%-ot, az S&P500 1,4%-ot, a Nasdaq pedig 1,7%-ot emelkedett.
Ázsiában vegyes volt a kép ma reggel. A Nikkei 0,6%-ot, a Hang Seng 0,5%-ot emelkedett, a sanghaji index viszont 0,2%-ot csökkent.
A delaware-i bíróság további bizonyítékok bemutatására szólította fel a Twittert az Elon Musk ellen folytatott perben. Musk korábban arra hivatkozva állt el az üzlettől, hogy a közösségi hálózat nem tudja bizonyítani, hogy a platformján a robot felhasználók száma kevesebb, mint 5%. A bíróság most éppen ezen korábbi felmérésről kért több bizonyítékot a vállalattól.
Tegnap nagy utat járt be a forint az euró ellenében: délelőtt még 407 alá is benézett, ugyanakkor az erősödés tiszavirág életűnek bizonyult. A dollár szárnyra kapása után nem volt visszaút a magyar deviza számára. A jegyzés végül 411-nél zárt csütörtökön. Ma délelőtt újra elég hektikus a piac, 412-nél jár az árfolyam.
Az EURUSD kurzusa is hullámvasúton ült tegnap a nemzetközi devizapiacon. Reggel enyhén paritás felett mozgott a jegyzés, feltehetően a vártnál lényegesen jobb, felülvizsgált német GDP adatnak betudhatóan. Ezt követően a Jackson Hole-i szigorú megnyilatkozások után mintegy 0,5 százalékkal erősödött a dollár, és ma reggel is a 0,996-os szintek magasságában jár. Ma Powell beszéde lesz a fókuszban, fontos iránymutatást vár tőle a piac.
A WTI 93,7, a Brent 100,7 dollár volt ma reggel az októberi leszállításra, míg az Ural azonnali leszállítási ára 81,9 dollárt tett ki. A tegnapi napon jelentős, az árakat érdemben befolyásoló hír nem jelent meg. A befektetők ma Jerome Powell amerikai jegybankelnök Jackson Hole-ban tartandó beszédére figyelnek, ahol a várakozások szerint képet kapunk az amerikai kamatemelési pálya alakulásáról. A nyersolaj áralakulására fontos befolyást bír a világgazdaság növekedése, illetve a szankciós politika Iránnal és Venezuelával szemben. A mai Powell beszéddel kapcsolatban többségben vannak azok a várakozások, mely szerint az amerikai jegybankelnök megerősíti a szigorú kamatpolitikát. A világban a dízel iránti kereslet masszívan nő, főleg a nagyon magas földgáz árak miatt.
Az arany 1.753 dollár volt ma reggel unciánként a piacon. Jerome Powell beszéde lesz irányadó a nemesfém kereskedésére. A korábban nyilatkozó Fed képviselők szerint 3,75%-ról 4%-ra kellene emelni a kamatcélt, a magasabb szint szükséges ugyanis az infláció megfékezéséhez. Ezt megerősítették James Bullard St. Louis-i és Esther George kansasi Fed kormányzó korábbi nyilatkozatai is. A magasabb kamatok negatívan hatnának az arany árfolyamára, mivel a nemesfém nem fizet hozamot, így az alternatív tartási költség nő.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.