Erste kommentár Egyre inkább rajtunk múlik a BÉT-en forgó részvények sorsa. Míg 2010-ben a teljes részvénymennyiség 5 százalékát birtokolták a háztartások, s kb. 2...
Egyre inkább rajtunk múlik a BÉT-en forgó részvények sorsa. Míg 2010-ben a teljes részvénymennyiség 5 százalékát birtokolták a háztartások, s kb. 2 százalékát a befektetési alapok, addig a külföldiek kezében volt a részvények 77 százaléka. Ez nagyot változott az elmúlt években. A 2020-as évek elejére a külföldiek kezén lévő állomány 60 százalék környékére csökkent, miközben a lakosság megduplázta részesedését a piacon. S ez igaz volt a befektetési alapokra is. Viszont ami az elmúlt egy évben történt, azt hüledezve nézzük, s reméljük, hogy nem valami statisztikai módszertan változás, vagy éppen hiba eredménye. A külföldiek állománya idén júniusra történelmi minimumra, 43 százalékra csökkent, miközben a háztartások állománya történelmi maximumra, 14 százalékra emelkedett. A befektetési alapok is történelmi csúcs közelében, 15 százalékon állnak. Ráadásul a nagy átfordulás tavaly november-decemberben kezdődött, habár a külföldiek már októberben is erős eladók voltak, amit még egy eladási hullámmal megfejeltek januárban. A háztartások márciusban vásároltak igazán, míg az alapok inkább december, január és április folyamán voltak aktív vásárlók a piacon. Mindeközben elég komoly piaci csökkenést láthattunk, ami elsősorban az OTP-ben következett be. Szerintünk bizonyos értelemben érdemtelenül.
Egy szó, mint száz kezdenek kiegyenlítődni az erőviszonyok, hiszen az alapokban és a háztartások kezében levő részvénymennyiség egyre inkább közelíti a külföldiek kezén levő állományt. Igaz, az alapok esetében egyre több külföldi alapkezelő is megjelenhet a belföldi statisztikában, ami kissé torzíthatja a képet.
Ma délelőtt a DAX és a BUX is emelkedik, hiszen pl. tegnap az órás indikátor a német index esetében vételi jelzést adott, de a negatív tartományban, ami azért egy kis óvatosságra int bennünket.
Európában vegyes teljesítményt nyújtottak a tőzsdék tegnap. A német DAX 0,2%-kal, a francia CAC40 0,4%-kal emelkedett, a FTSE100 viszont 0,2%-kal csökkent.
Az amerikai tőzsdék pozitívban zártak, a Dow Jones 0,2%-ot, az S&P500 0,3%-ot, a Nasdaq pedig 0,4%-ot emelkedett.
Ázsiában is felpattanást láthattunk ma reggel. A Nikkei 0,6%-ot, a Hang Seng 2,5%-ot, a sanghaji index pedig 0,6%-ot erősödött ma reggel.
Tegnap piaczárást követően publikálta 2023-as pénzügyi évének júliusban végződő második negyedéves jelentését az Nvidia. A cég bevétele éves szinten 3%-kal 6,7 milliárd dollárra nőtt, ami tökéletesen megegyezett a Bloomberg konszenzussal. Legjobban az adatközpont szegmens teljesített (+61% év/év), míg leggyengébben a játék szegmens (-33% év/év). EPS tekintetében 51 centet ért el a cég, ez kevesebb, mint a fele az egy évvel korábbi időszak eredményének, azonban az elemzői konszenzust egy centtel meghaladta. Az Nvidia visszaesést vár, főleg a „gamer” számítógépek piacán, ezért rontották a jelenlegi negyedévre vonatkozó előrejelzésüket. A cég 5,9 milliárd dolláros bevétel-várakozása egy milliárddal elmarad a szakértő becslésektől. A mikrocsip gyártó papírjai 4,5%-kal értékelődtek le a zárás óta.
A Salesforce a 2023-as pénzügyi évének tegnap zárást követően publikált második negyedéves jelentésében a várakozást felülmúló bevételt és eredményt hozott, azonban az előrejelzésén rontott. A 7,72 milliárdos bevétel, ami 22%-kal haladja meg az egy évvel ezelőttit, jobb lett, mint a 7,69 milliárdos várakozás. Az EPS éves 20%-kal 1,19 dollárra esett vissza, de ezzel is felülmúlta az 1,03 dolláros Bloomberg konszenzust. A teljes pénzügyi évre vonatkozó előrejelzést a bevétel tekintetében 30,9-31,0 milliárd dollárra becsülik, ez korábban 31,7-31,8 milliárd volt, míg EPS tekintetében 4,71-4,73 dollárra, ez korábban három centtel volt magasabb. A szoftver-szolgáltató visszaesést lát a keresletben, amit a cégek költségcsökkentésével magyaráznak. A vállalat 10 milliárd dolláros részvény-visszavásárlási programot is bejelentett. A Salesforce részvények közel 7%-ot estek a zárás utáni kereskedésben.
Tegnap 414-ről indult a forint az euró ellenében és a nap folyamán erősödni tudott a magyar deviza, a jegyzés végül 409-nél zárt. A jegybank nem változtatott az egyhetes betéti kamaton, így ma és holnap főként a nemzetközi eseményekre érdemes figyelni. A kamatszint helyben hagyására enyhén gyengültünk.
A nemzetközi devizapiacon tegnap a nap nagy részében továbbra is stabilan a paritás alatt járt az EURUSD kurzusa. A kezdeti 0,996-os szintekről minimálisan 0,992 környékére erősödött a dollár az euróhoz képest, majd a nap végére ugyanezt az utat visszafelé is megtette. A befektetők próbálnak higgadtak maradni és kivárni Jerome Powell pénteki sajtótájékoztatójáig, ami fontos iránymutatás lesz a kamatemelésekkel kapcsolatban. Ma reggel már enyhén paritás felett mozog a jegyzés, feltehetően a vártnál lényegesen jobb, felülvizsgált német GDP-adatnak betudhatóan.
A WTI 95,1, a Brent pedig 101,6 dollár volt az októberi leszállításra, míg az Ural azonnali leszállítású jegyzése 79,8 dollárra emelkedett. A befektetők figyelik a híreket, melyek szerint a globális kínálat szűkülhet, mivel Szaúd-Arábia szorgalmazza a termelés visszavágását, Kazahsztán pedig várhatóan 2-3 hónapig nem fog tudni nyersolajat exportálni a kikötők felújítása miatt. Iránnal folynak a tárgyalások, ami viszont fontos változás lehet, mivel a perzsa ország pótolni tudná a kieső napi 1-1,5 millió hordó orosz olaj és termék importot. Az USA dízel és termék exportja is csúcsra jutott, 1991 óta nem volt ilyen magas érték. Ez mutatja, hogy a világban mennyire erős az olajtermékek iránti kereslet, s szintén hozzájárult a nyersolaj árak emelkedéséhez.
Az arany 1.762 dollár volt ma reggel, tehát a nemesfém némi erősödést tudott felmutatni. A dollár ma reggel gyengült, ismét paritás fölé nőtt a jegyzés az euróval szemben. A pénteki Jackson Hole-ban tartandó Jerome Powell beszéd lesz meghatározó, mivel ez mutatja meg, hogy a Fed miként akarja a kamatokat változtatni. Az aranynak a gyenge dollár és az ETF-ekbe történő befektetések adhatnak erőt a szakértők szerint.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.