Erste kommentár Júliusban tovább csökkent az ellátási zavarokat tükröző globális ellátási lánc nyomásindex. A New York-i Fed által számított index már hónapok óta csökkenő...
Júliusban tovább csökkent az ellátási zavarokat tükröző globális ellátási lánc nyomásindex. A New York-i Fed által számított index már hónapok óta csökkenő pályán van. A decemberi 4,32 pontos csúcsot követően csökkenésnek induló index áprilisban produkált egy megugrást 3,4 pontra, de július végére 1,84 pontra csökkent az értéke. Ez még mindig magas, hiszen a járvány előtt a legmagasabb értéke 1,56 pont volt 2011 áprilisában, de az elmúlt időszak adatai alapján további csökkenés prognosztizálható. Ez a csökkenés már egy ideje látszik a személyes fogyasztások indexében, s egyre látványosabban jelenik meg az inflációs adatokban is. Pénteken például jó importált inflációs adatokat láthattunk. Ugyanakkor továbbra is tartja magát az a piaci nézet — legalábbis a kötvényhozamok alapján —, hogy 3,6 százalék környékén tetőzhet az amerikai „alapkamat”, a jövő év elején. Ez egyelőre nem változott sokat, sőt még a szeptemberi kamatemelés kapcsán is megosztottak a piaci szereplők az 50 és a 75 bázispontos értékek tekintetében. Szóval egy picit pesszimistának érezzük a piacot a lassan, de egyre biztosabban csordogáló jó adatok ellenére is. Legalábbis, ami az inflációt illeti. Ha pedig a globális árnövekedés lassul, akkor az kihatással lehet az olyan országok inflációs folyamataira is, mint Magyarország. Szóval egyre több a jel, hogy a fordulat közelében vagyunk, ami segíthet elhozni a piaci fellendülést is. Persze előbb még meg kell küzdenünk a mostanra már egyre egyértelműbb jeleket küldő recessziós hatásokkal is.
A mai napon számos országban Nagyboldogasszony, Mária mennybemenetelét ünneplik, s ezért —például a lengyel tőzsde sincs nyitva. A nyitva lévő piacokon ugyanakkor a nyár közepi lagymatag kereskedéssel találkozunk. A DAX és a BUX is enyhén csökken a mai napon.
A FTSE100 0,5%-ot, a DAX 0,7%-ot, az Euro Stoxx50 pedig 0,5%-ot erősödött pénteken.
Az amerikai indexek ismét rallyztak a kedvező inflációs adat hatására. A Dow 1,3%-ot, az S&P 1,7%-ot, a Nasdaq pedig 2,1%-ot emelkedett. Minden szektor növekedni tudott, legjobban az IT vállalatok részvényei teljesítettek.
Kínában ma reggel inkább csökkenés volt látható. A CSI300 0,1%-ot, a Hang Seng 0,6%-ot esett. A japán gazdaság élénkülésére utaló GDP adat hatására a Nikkei 1,1%-ot emelkedett.
A várakozásoknak megfelelően 1,96 milliárd euró bevételt ért el az ételkiszállító vállalat a második negyedévben az egy évvel ezelőtti 1,56 milliárd után. Az EBITDA eredmény 156 millió euró lett, ami 7,5%-os marzsnak felel meg. Az eredményt nem rontotta az infláció hatása, azt ugyanis a vállalat teljes mértékben át tudta hárítani a fogyasztókra. A részvényenkénti nyereség 0,35 euró, ami felülmúlta a várt 0,3 eurót.
A múlt hét utolsó napján erősödött a forint az euróval szemben. A nyitó 395,1-ről zárásra összességében 393,3-ra csökkent az EURHUF devizapár. A péntek esti S&P bejelentés az adósságbesorolás kilátásainak rontása kapcsán azonban negatívan hatott, s ezt a hetet némi gyengüléssel indította a hazai deviza. Így a kurzus ismét közelíti a 395-öt. Az előttünk álló hét viszonylag adatszegény lesz, a hazai második negyedéves GDP adatok szerdán esedékes közzétételéig nem várunk nagyon jelentős mozgásokat.
A nemzetközi devizapiacon mintegy 0,6%-kal gyengült az euró pénteken a dollárral szemben. Az amerikai gazdaság esetében erősödött az optimizmus a soft landing forgatókönyv megvalósulása kapcsán. A piac a legutóbbi, vártnál alacsonyabb inflációs adatok nyomán bízik abban, hogy a Fed-nek nem kell olyan magasra emelni a kamatot, ami megtöri a növekedést. Ugyanakkor az eurót továbbra is sújtja az európai gazdaságok orosz energiahordozóknak való kitettsége.
A Brent 97,2, a WTI pedig 90,5 dollár volt ma reggel hordónként az októberi leszállításra. Az Ural azonnali leszállítási ára 74,5 dollárt tett ki. A gyengülő olajár elsősorban a ma reggeli harmatgyenge kínai kőolaj keresleti számoknak köszönhető: a júliusi kínai nyersolaj feldolgozási adatok 6%-os csökkenést mutatnak hó/hó alapon. Az ország 53,2 millió tonna kőolajat finomított, ami 2020 márciusa óta a legalacsonyabb volumen. Az augusztus is hasonlóan alacsonynak tűnik: 55,4 millió tonna finomítói kapacitás állt az országban karbantartás miatt augusztus 11-én, szemben a júliusi 42,1 millió tonnával. Ráadásul nemcsak az ún. teafőző finomítók (ezek kis kapacitású, alacsony komplexitású egységeket jelölnek Kínában, napi 2,6 millió hordó teljes kapacitással az ázsiai országban), hanem a nagy kínai vállalatok óriásegységei is csökkentett kapacitáskihasználtság mellett üzemeltek, ami a gyenge keresletre utalhat.
Az arany 1.791 dollár volt ma reggel, tehát ismét a lélektani 1.800 dollár alá estünk be. A nemesfém befektetői főleg a Fed kamatemelési pályáját vizsgálják, illetve az inflációról és az USA gazdasági aktivitásáról szóló adatokat elemzik. A Fed várhatóan 50 vagy 75 bázisponttal emel szeptemberben kamatot, ennek a mértékétre vonatkozóan a múlt heti döntés utáni jegyzőkönyv adhat jó támpontot. A richmondi Fed kormányzó, Thomas Barkin szerint addig kell emelni a jegybanknak a kamatokat, amig az infláció a 2%-os cél alá nem esik. A tajvani feszültség is erősödik, Nancy Pelosi után újabb magas rangú képviselő fog a szigetországba utazni. Ez pedig ismét a feszültség növekedését okozhatja.
online,
amerikai adatszolgáltatással.