Nem biztattak a Fed elnökök A tegnap megjelent amerikai inflációs adat pozitív meglepetést okozott. A maginfláció 5,9 százalékon stagnált, pedig az elemzők emelkedést vártak 6,2 százalékra. Az...
A tegnap megjelent amerikai inflációs adat pozitív meglepetést okozott. A maginfláció 5,9 százalékon stagnált, pedig az elemzők emelkedést vártak 6,2 százalékra. Az inflációs mutató a korábbi 9,1 százalékról 8,5 százalékra csökkent. Bár az élelemiszer árak tovább emelkedtek, a többi termék árváltozása kompenzálta ezt az emelő hatást. Ennek nagyon megörültek a piaci szereplők, s a kamatemelési várakozások azonnal csökkentek is több mint 10 bázisponttal, de aztán nap végére alábbhagyott az optimizmus a kötvénypiacon, s csak 6 bázispont lett a „javulás”. Így is 3,6 százalék fölött várják a kamatemelések tetőzését, míg korábban, mielőtt rá nem kellett döbbennünk az erős munkaerőpiacra, még 3,3-3,4 százalék körül mozgott ez az érték. A részvénypiac viszont nem volt szégyenlős, és gyakorlatilag a napi csúcson zárt. Pedig pl. az S&P500 technikai szintnél jár, s az MACD szerint talán már túl is vett. Az amerikai emelkedés más piacokon is optimizmust hozott, viszont a Nikkei zárva volt ma.
A Minneapolis-i Fed elnöke, Neel Kashkari szerint nem reális azt gondolni, hogy a jövő évben a Fed elkezd kamatot csökkenteni, miközben az infláció jócskán a 2 százalékos cél fölött van. Szerinte 4,4 százalékon fog tetőzni az alapkamat. A chicagói Charles Evans szerint ez az első jó adat, de azért további kamatemelésekre számít még a jövő évben is.
Az átlagos lakásbérleti díj 2.000 dollár fölé, a járvány előtti szint fölé emelkedett az Egyesült Államok legtöbb nagyvárosában. Ráadásul az elmúlt negyven év leggyorsabb növekedését mutatják ezek az árak. Miamiban volt a legnagyobb emelkedés, 39,5 százalék egy év alatt, miközben Chichagóban „csak” 10,9 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak. Mind a két városban már 2.000 dollár fölött van a lakások havi bérleti díja. San Diego a legdrágább 3.304 dollárral, míg Atlanta a legolcsóbb 1.730 dollárral. Megélhetési válságról ugyanakkor azért még nem lehet beszélni.
Egyre több kritikát kap az egyik brit miniszterelnökjelölt, Liz Truss monetáris politikai elképzelése. Ugyanis úgy változtatná meg a szabályozást, hogy a jegybank a három évtizede használt inflációs célkövető rendszerről álljon át pénzmennyiségi megközelítésre. A befektetők arra figyelmeztetnek, hogy a BoE mandátumának megváltoztatása jelentős eladói nyomást okozna a brit állampapírok és a font piacán is, mivel a rezsimváltás várhatóan még magasabb inflációval járna.
A szerb jegybank ma várhatóan 25 bázisponttal 3,0%-ra emeli az alapkamatot.
Dél-Korea technológiai exportja júliusban több mint két év óta először csökkent, ami a globális kereslet enyhülésének újabb jele A visszaesés mértéke 0,7% volt.
Több kínai tartomány is ígéretet tett arra, hogy teljesíti az idei évre kitűzött GDP növekedési célt, még úgy is, hogy a legfelsőbb vezetők a Covid-járvány és az ingatlanpiac visszaesése után már nem ragaszkodnak a korábban megcélzott 5,5%-os gazdasági bővüléséhez. Legalább tíz helyi önkormányzat jelezte, hogy törekedni fog a bruttó hazai termékre vonatkozó célok elérésére, és legalább további hét azt mondta, hogy szem előtt tartja a célokat, és mindent megtesz, ami tőle telik - derül ki a tartományok által közzétett hivatalos jelentésekből.
Peking Tajvannal szembeni szankciói a kétoldalú kereskedelem mintegy 0,04%-át érintik, így inkább politikai, mint gazdasági jellegűek. Viszont az elemzők szerint a Tajvani-szorosban zajló fokozott katonai műveletek a jövőben késleltethetik a szállítmányokat.
Kim Dzsong Un nővére fogadkozott, hogy "kiirtja" Dél-Korea vezetőit, ha továbbra is átengedik a határon a propaganda szórólapokat, megismételve azokat a kétes állításokat, amelyek szerint a szórólapok a Covidot terjesztik. Azt mondta, hogy maga Kim is magas láztól szenvedett és súlyosan beteg volt egy nemrégiben kitört Covid-járvány idején. Tegnap az észak-koreai vezető győzelmet hirdetett a vírus ellen.
Pozitív hangulat uralkodott a fő amerikai és európai határidős piacokon ma reggel.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.