Erste kommentár Reménykedjünk, hogy tényleg pirkadat előtt a legsötétebb az éjszaka, hiszen a ma reggel publikált inflációs számok gyorsuló tendenciát mutatnak. A jelenlegi inflációs periódusban ilyen...
Reménykedjünk, hogy tényleg pirkadat előtt a legsötétebb az éjszaka, hiszen a ma reggel publikált inflációs számok gyorsuló tendenciát mutatnak. A jelenlegi inflációs periódusban ilyen nagymértékű inflációs ugrást (2,3 százalék) még nem láttunk, sőt, az elmúlt 22 évben is csak egyszer, 2006 szeptemberében, láttunk ennél nagyobb ugrást, amikor hó per hó alapon 2,5 százalékkal emelkedtek az árak. A 27 százalékos év per év alapú élelmiszerár növekedés mindenkinek fáj, s a 16,7 százalékos maginfláció sem kecsegtet túl sok jóval a folytatás tekintetében. Hasonlóan magas értéket utoljára 1997-ben láthattunk. Ráadásul a rezsicsökkentés elengedéséből származó 3 százalékpontos ugrás még előttünk van. Azaz még egy pár hónapig magas inflációs értékekkel fogunk találkozni, ami valahol 16-17 százalék fölött tetőzhet, de lehet, hogy eléri akár a 20 százalékot is. Ha minden jól megy, ez valamikor az ősz folyamán, talán novemberben következhet be. Különben az egész világban az az általános vélekedés, hogy az inflációs folyamatok néhány hónap múlva lassuló pályára állnak. Az ok a fogyasztás visszafogása. Ezt látjuk a kereskedő cégeknél, de a félvezetők iránti kereslet is csökkenést mutat. Vagyis a háttárfolyamatokban már megjelenni látszanak azok a jelek, amik optimizmusra adhatnak okot. Erre különben a jegybankok is reagálnak. Például a Fed is várhatóan lassítani fog a kamatemelésekben, de pl. a cseh jegybank a minap már nem is emelt kamatot, pedig sokan várták azt. A románok is kisebb mértékben, 100 bázispont helyett 75 bázispontos emelést hajtottak végre. Szóval miközben hüledezünk az árak láttán, a jegybankok már az új világra készülnek. Így ne várjuk azt, hogy a magyar alapkamat majd teljes mértékben leköveti az inflációt, hiszen eddig sem tette. Valahol az inflációs csúcs alatt fogja elérni a tetejét, talán 14-16 százalék között, ami különben magasabb lehet, mint az eddig várt 13-14 százalék körüli érték. S ez elsősorban a brutálisan emelkedő maginflációnak köszönhető.
Ma a DAX és a BUX is csökken a délelőtti kereskedésben. Az előbbi technikaii szint közelében volt-van, míg a BUX gellert kapott az inflációs adat láttán!
Az amerikai részvénypiacok csak oldalaztak tegnap. A Dow 0,1%-ot emelkedett, viszont az S&P és a Nasdaq is 0,1%-ot csökkent. A szektorok vegyesen teljesítettek. Az emelkedést az ingatlan szektor vezette, míg leggyengébben az IT szerepelt.
A FTSE100 0,6%-ot, a DAX 0,8%-ot, az Euro Stoxx50 0,9%-ot emelkedett tegnap. A szektorok többsége emelkedett, amit az ingatlan és a nem alapvető fogyasztási cikkek szektora vezetett. Az egyetlen csökkenő szektor az egészségügy volt.
Ma reggel a japán Nikkei 0,9%-ot csökkent, miközben a CSI300 0,2%-ot, a Hang Seng pedig 0,3%-ot emelkedett.
A Magyar Telekom ma tőzsde zárás után teszi közzé második negyedéves eredményét.
A Novavax 6,5 dolláros egy részvényre jutó veszteség ért el a tavalyi 4,7 dollár veszteséget követően, miközben a befektetők 5,2 dolláros nyereséget vártak. A cég Covid-19 gyógyszere értékesítés tekintetében nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, így a korábbi 4-5 milliárdról 2-2,3 milliárd dollárra csökkentették árbevétel előrejelzésüket. Erre több mint 30 százalékot esett a részvény árfolyama a tőzsdén kívüli kereskedésben.
A Boeing tervei szerint augusztus 10-től újra elkezdi a 787-esek, azaz a Dreamliner-ek leszállítását a megrendelőknek. Az amerikai hatóságok engedélyezték a gép gyártását, miután a cég végrehajtotta a szükséges változtatásokat. A részvény árfolyama 3,7 százalékos emelkedéssel reagált a jó hírre.
A gyengülő játékszegmens és partner értékesítési bevételek miatt az Nvidia előzetes, második negyedéves bevétele a várt 8,1 milliárd dollárral szemben csak 6,7 milliárd lett. A cég továbbra is venni fogja a saját részvényeit. Tegnap napon belül 9,2 százalékos mínuszban is járt a részvény, míg végül 6,3 százalékos csökkenéssel fejezte be a kereskedést. A negyedéves jelentést augusztus 24-én teszi közzé a társaság, s 1 eurós egy részvényre jutó eredményt várnak (vártak eddig) tőle az elemzők.
A BioNTech és a Pfizer megkezdte az új Covid-változatokra készített vakcina klinikai vizsgálatát.
Az Alibaba korábban is elérhető volt Hongkongban, az elsődleges státusz viszont azzal jár, hogy a kínai befektetők könnyebben hozzáférnek majd a részvényekhez. Mivel az Egyesült Államok hatósága kilátásba helyezte az Alibaba kivezetését a New York-i tőzsdéről, a vállalatnak nagy szüksége lehet az új befektetők bevonására. Az átminősítés az év végére valósulhat meg.
Tegnap 394 körül nyitotta a forint a hetet az euró ellenében, majd egészen 392 aljáig eljutott a magyar deviza. Itt azonban visszafordult a kurzus és némileg a nyitószint felett zárt.
Az EURUSD 1,016 környékén kezdte meg a kereskedést a héten. Hétfőn minimális gyengülést mutatott a dollár, melynek eredményeként ma délelőtt 1,020 körül mozog a jegyzés. Az ötéves átlagnak megfelelő szinten állnak az európai gáztárolók, ami nyugtatóan hathat a kontinens piacaira.
A WTI 89,2, a Brent típusú kőolaj pedig 95,8 dollár volt ma reggel, míg az Ural azonnali piaci ára 74,4 dollár hordónként. A nyersolaj emelkedéséhez hozzájárult, hogy az elmúlt hetekben nagyobb árcsökkenés volt a piacon. A hírek szerint a háttérben folynak a tárgyalások Irán és a Nyugat között a 2015-ös atomprogram felújításáról, ami lehetővé tenné a perzsa állam kilépését a világpiacra. A befektetők figyelik az Amerikai Energiaügynökség (EIA), a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) és az OPEC jelentését is a kőolaj kereslet alakulásáról. A júliusi kínai import adatok gyengék lettek, ami azt mutatja, hogy az ázsiai ország gazdasága akadozik. Az alacsonyabb amerikai benzinárak ugyanakkor segítik a kereslet élénkülését.
Az arany unciánként 1.786 dolláros áron forgott ma reggel. A piac a holnapi USA fogyasztói inflációs adatra vár, melyre 8,7% a várakozás év/év alapon. A fogyasztói árak romlásának csúcsa az előző hónap lehetett, amikor 9,1%-on tetőzött az infláció. A befektetők spekulálnak, hogy a Fed vajon tényleg 75 bázisponttal emeli-e a kamatot a szeptemberi ülésen, vagy ennél kisebb mértékű lesz-e az emelés. Az utóbbi napokban optimistább hírek láttak napvilágot, mely szerint a Fed 3,5-4%-nál nem emeli tovább az irányadó kamatokat (jelenleg 2,25-2,5% a ráta). A pénzügyi befektetők mindenesetre továbbra is pesszimisták: az arany ETF-ekbe áramló tőke nyolc hete csökken.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.