Inflációs és GDP adatok érkeznek Tovább emelkedett a német infláció. A tegnap közzétett előzetes júliusi harmonizált inflációs mutató 8,5% lett a korábbi 8,2% után. Az elemzők már egy minimális...
Tovább emelkedett a német infláció. A tegnap közzétett előzetes júliusi harmonizált inflációs mutató 8,5% lett a korábbi 8,2% után. Az elemzők már egy minimális csökkenésben reménykedtek, a piaci konszenzus 8,1% volt.
Pozitív meglepetést jelentett a ma reggeli második negyedéves francia GDP adat. A várt 3,7% helyett 4,2%-kal bővült az éves infláció. Bár ez is némi lassulást jelent az első negyedéves 4,5%-hoz képest.
Ma számos eurozónás inflációs és GDP adat fog érkezni a nap folyamán, melyek befolyásolhatják a kereskedés hangulatát.
Ignazio Visco olasz jegybankár az európai recessziós kockázatokról nyilatkozott tegnap. A jegybankárok részéről és az elemzői előrejelzésekben is egyre többször találkozni a recessziós félelmekkel.
A tegnap megjelent előzetes második negyedéves GDP adatok alapján technikai recesszióba csúszott az Egyesült Államok, ugyanis a várt 0,4%-os éves alapú bővülés helyett 0,9%-kal zsugorodott az ország bruttó kibocsátása. Az első negyedévben 1,6%-os volt a visszaesés, amelynek következtében a két „mínuszos negyedév” elégséges ahhoz, hogy technikai recessziónak nevezzük a jelenlegi gazdasági helyzetet. Ugyan alapvetően a még erősnek mondható munkaerő-piac biztató a gazdasági szereplők számára, és nem látnak valós recessziót, ahogyan a Nemzeti Gazdaságkutató Iroda (NBER) sem, annak esélye, hogy bekövetkezik egyre nagyobb, ahogyan az attól való félelem is.
A techóriások (Apple, Amazon) pozitív gyorsjelentése után, az egyébként is jó napot záró amerikai piacok méginkább erőre kaptak a határidős indexek állása alapján. A Dow Jones ugyan nem igazán reagált, de az S&P 500 +0,7%-on, míg a Nasdaq +1,4%-on áll ma reggel a tegnap esti záróértékhez képest. A tegnap közzétett GDP adatok valamelyest csökkentették a Fed kamatemeléssel kapcsolatos várakozásokat, amely szintén támogatta a részvények raliját.
Bill Ackman befektető a Twitteren megkérdőjelezte Jerome Powell Fed-elnök kijelentését, mely szerint az alapkamat jelenleg semleges szinten van, ugyanis szerinte ez a 9%-os infláció közepette merész kijelentés, és az alapkamat sokkal inkább támogatónak mondható a nyári, összesen 150 bázispontos kamatemelés után is.
Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter magabiztosan elutasította a recesszióról szóló diskurzust, ugyanis szerinte nincsen jele a gazdaság szeléskörű meggyengülésének.
Az USA Képviselőháza elfogadta a korábban benyújtott 52 milliárd dolláros versenyképességet támogató tervezetet, amely most már csak Biden elnök aláírására vár.
Japánban az ipari termelés júniusban 8,9%-kal emelkedett havi szinten, meghaladva a 4,2%-os várakozást, ami jókora fordulat az egy hónappal korábbi 7,5%-os visszaesés után. A fellendüléshez főként a gépjárművek, elektromos gépek, valamint információs és kommunikációs elektronikai berendezések gyártása járult hozzá. Éves szinten az ipari termelés júniusban 3,1%-kal csökkent, csakúgy, mint májusban, miközben az elemzők 7%-os csökkenést vártak a Bloomberg-konszenzus alapján.
A japán kiskereskedelmi forgalom júniusban 1,5%-kal nőtt éves összevetésben a májusban mért 3,7%-os növekedés után, és elmaradt a 2,8%-os piaci konszenzustól. Az előző hónaphoz képest a kiskereskedelmi forgalom 1,4%-kal csökkent, ami négy hónap óta az első visszaesés.
Munkaerőpiaci adatok is érkeztek Japánból: a munkanélküliségi ráta júniusban 2,6% volt, ugyanannyi, mint az előző hónapban, ami némileg magasabb a 2,5%-os piaci konszenzusnál. Egy évvel ezelőtt a munkanélküliségi ráta 2,9 százalék volt. A nyitott pozíciók és az álláskeresők aránya 26 havi csúcsra, 1,27-re emelkedett júniusban a májusi 1,24-ről, és felülmúlta az 1,25-ös előrejelzést, ami a munkaerőpiac feszességéről árulkodik.
Hszi Csin-ping csütörtöki telefonos egyeztetésük során arra figyelmeztette Joe Bident Tajvannal kapcsolatban, hogy aki a tűzzel játszik, az megégeti magát. Kína ragaszkodik ahhoz, hogy Tajvan az országukhoz tartozik, és elvárja, hogy ezt Amerika is tiszteletben tartsa. Biden pedig óva intette a kínai elnököt attól, hogy felrúgja a jelenlegi status quót.
További emelkedést mutatnak az európai és amerikai határidős indexek
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.