Az elemzői várakozásokbál jobb eredmény nyomán emelkedni kezdett a McDonald’s részvényeinek ára az amerikai piacok nyitása után. A bevételek ugyan az orosz és ukrán boltbezárások és a dollár erősödése nyomán estek, de az amerikai eladások növekedése miatt a vártnál kisebb mértékben. A cég vezérigazgatója azonban óvatosan nyilatkozott a várható kilátásokról.
Az orosz és ukrán boltbezárások és a dollár erősödése miatt három százalékkal esett a McDonalds bevétele a cég második negyedéves jelentése szerint, ám a piac mégis enyhe bizakodással fogadta a beszámolót: a társaság az elemzői várakozásoknál jobb negyedévről számolt be. Azonos árfolyamon a cég 3 százalékos növekedést könyvelt volna el, miközben a globális eladások (a háborús területeket leszámítva) 9,7 százalékkal nőttek, köszönhetően a nemzetközi piaci növekedésnek. Az Egyesült Államokban a forgalom 3,7 százalékkal nőtt – ez a cég elnök-vezérigazgatója szerint nem csak a magasabb áraknak, de a nagyobb értékű termékek forgalomnövekedésének is köszönhető.
Chris Kempczinski a CNBC beszámolója szerint az elmzői online konferencián a bevételek közel 10 százalékos növekedése ellenére igyekezett óvatosan nyilatkozni. „Most háborúval nézünk szembe Európában, az infláció az elmúlt 40 év legmagasabb szintjén van, a kamatok olyan szintre emelkednek, amilyet évek óta nem láthattunk. Mindez hozzájárul a gyenge fogyasztói hangulathoz világszerte és a globális recesszió lehetőségéhez” - mondta Kempczinski, aki szerint a környezet továbbra is kihívást jelent, és többféle forgatókönyvvel készülnek ők maguk is.
Az árbevétel ugyan 5,72 milliárd dollárra esett a várt 5,81 milliárddal szemben, de a cég 2,55 dolláros korrigált részvényenkénti eredményt ért el, miközben az elemzői konszenzus 2,47 dollárt várt. A második negyedéves 1,19 milliárd dolláros eredmény ugyan csak 1,6 dolláros EPS jelentene, ami az előző évi 2,22 milliárd dolláros eredményhez és 2,95 dolláros EPS-hez képest jelentős csökkenést mutat, de ezt korrigálták az orosz üzletág 1,2 milliárd dollárt okozó veszteségével és a Franciaországban kötött adóegyezség egyszeri költségével – így jött ki a 2,55 dolláros EPS.
A bejegyzésben foglaltak kizárólag az író személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
Címlapkép: Getty Images
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.