13 év után ismét kétszámjegyű az alapkamat Magyarországon. A várakozásoknak megfelelően, 100 bázisponttal emelte az alapkamatot és a kamatfolyosót az MNB Monetáris Tanácsa. Ezzel az alapkamat 10,75 százalékon, az overnight betéti kamat 10,25 százalékra, míg az overnight fedezett hitel és az egyhetes fedezett hitel 13,25 százalékra emelkedett. A döntéshozók megismételték, hogy az inflációs várakozások horgonyzása és a másodkörös inflációs kockázatok mérséklése érdekében az alapkamat további határozott emelése indokolt. Várható csütörtökön az irányadónak számító egyhetes betéti kamat megemelése is, szintén 10,75 százalékra.
„Ezek a kamatemelések folytatódni fognak, abban sem vagyunk biztosak, hogy mikor lesz arra lehetőség, hogy a jegybank csökkentsen a kamatemelések ütemén” – kommentálta a Magyar Nemzeti Bank keddi újabb szigorítását a Reggeli Monitorban Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője. Például mikorra lesz lehetőség „csak” 50 vagy 25 bázispontos emelésre. A forintárfolyam gyengülésének megfékezésére tesz kísérletet az Erste szakértője szerint a kamatemelések ellenére, ennek ellenére sebezhetőnek tűnik a magyar fizetőeszköz.
„A gazdasági szereplők inflációs várakozásai magasak, az átárazás továbbra is erőteljes, ezért fontos a monetáris szigorítás folytatása, hogy belátható időn belül csökkenjen az infláció. Most sok minden függ a külső környezettől, mert az most rendkívül kedvezőtlen a felfelé szaladó energiaárak miatt. Európai energiakrízis van az ellátási problémák miatt” – magyarázta a folyamatokat Nyeste Orsolya. Az Erste vezető makrogazdasági elemzője azt is hozzáfűzte, hogy az európai döntéshozók sincsenek könnyű helyzetben, mert az orosz elnök zsarolja az országokat a gázszállítással. Nőtt a recesszió kockázata.
Nyeste Orsolya beszélt arról is, hogy este a FED-től 75 bázispontos kamatemelést vár mindenki. Bármilyen más döntés meglepetésnek számítana. A 9,1 százalékos amerikai infláció mindenképpen arra sarkallja majd a jegybankot, hogy emelje a kamatot. „A világban nagy kínálati problémák, szállítási akadozások és emelkedő energiaárak vannak. A monetáris politika ezekkel nem nagyon tud mit kezdeni, de a keresletszűkítéssel a kamatemelés révén igen. Igaz, ez gazdasági visszaeséssel járhat” – ecsetelte az amerikai gazdasági probléma sokismeretlenes egyenletét Nyeste Orsolya. Az Erste vezető makrogazdasági elemzője szerint az amerikai munkaerőpiac és a kiskereskedelem is elég stabil, leginkább az ipari termelés lassulásából érzékelhető a recessziós veszély.
A beszélgetésben még szóba került az, hogy:
- Meddig emelkedhet a Magyar Nemzeti Bank alapkamata? Lehet-e az EU és a Magyar Kormány közötti pénzügyi megállapodás nélkül, illetve az energiaárak szelídülése nélkül csillapítani a magyar inflációt?
- Vajon meddig emelkedhet még a kőolaj és a földgáz ára, előfordulhat-e például az irracionális árak miatt keresleti összeomlás?
- Meddig emelkedhet a FED alapkamat, okozhat-e esetleg meglepetést az amerikai jegybank, akár egy nem várt bejelentéssel
- Lehet-e újra erősebb a dollár az euróval szemben, akár tartósabban
Nyeste Orsolyával, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzőjével Nagy Károly beszélgetett a Reggeli Monitorban.
Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.
Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.
Ez a podcast a műsor vágott, szerkesztett változata.
A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.