Erste kommentár Egyre több nyersanyag tér vissza a háború kitörése előtti szintekre. Tegnap éppen a brent típusú olaj tett így, de a Bloomberg nyersanyagárindexe is újra a háború előtti szinteken van. Ez az...
Egyre több nyersanyag tér vissza a háború kitörése előtti szintekre. Tegnap éppen a brent típusú olaj tett így, de a Bloomberg nyersanyagárindexe is újra a háború előtti szinteken van. Ez az idei csúcshoz képest 20%-os visszaesést jelent a nyersanyagok piacán, az olajnál pedig már a 30%-ot közelíti. Vagyis az elsődleges inflációs sokk mostanra le is csengett. Legalább is az USA-ban. Európában, és így Magyarországon is némileg más a helyzet. Egyrészt geopolitikai okok miatt az európai gázárak még mindig az egekben vannak, másrészt a roppant erős dollár miatt mi sokkal kevésbé érezzük a nyersanyagárak normalizálódását, hiszen bár dollárban visszatértek a háború előtti szinthez, csakhogy időközben a dollár 11%-ot erősödött az euróval és 27%-ot a forinttal szemben. Így aztán számunkra most már nem is önmagukban a nyersanyagárak jelentik az elsődleges problémát sokkal inkább az erős dollár jelent kihívást.
A FTSE100 1,6%-ot, az Euro Stoxx 1,7%-ot, míg a DAX 1,9%-ot csökkent tegnap. De még ezt is alulmúlta az olasz FTSE MIB 3,4%-os esése, melynek oka az újabb olasz politikai válság. Európában minden szektor esett, a recessziós félelmekkel összhangban leginkább az energia és a pénzügyi szektor.
A tengerentúlon kisebb volt a visszaesés, a Dow 0,5%-ot, az S&P500 0,3%-ot csökkent, a Nasdaq pedig oldalazott. Amerikában is a pénzügy és az energetika volt a nehezék, azonban az IT és az alapvető fogyasztási cikkek emelkedni tudtak.
Ma reggel a japán Nikkei 0,5%-ot emelkedett, míg a CSI300 0,9%-ot, a Hang Seng pedig 1,9%-ot esett.
Bejelentése alapján több, mint 4 ezer új munkavállalót tervez felvenni idén az Amazon az Egyesült Királyságban, ami az utóbbi három év legkisebb mértékű bővítése lenne. Annak ellenére, hogy az e-kereskedelem óriás két új fullfillment központot is tervez nyitni, a lassuló bevétel-növekedési ütem és a dráguló munkaerő következtében valamelyest lassítania kell az új alkalmazottak felvételét. A vállalat egyébként csak az Egyesült Királyságban 75 ezer munkavállalót foglalkoztat.
Összesen körülbelül 1 milliárd dollárra büntetik az öt legnagyobb befektetési bankot az amerikai szabályozók, amiatt, mert az alkalmazottak ellenőrizetlen csatornákon (üzenetküldő alkalmazásokon) kommunikáltak. A Morgan Stanley és a JPMorgan 200 millió dolláros bírságra számít. A Bank of America, a Citi és a Goldman még tárgyalásokat folytat a hatóságokkal. Az értesülések szerint nekik is nagyjából a versenytársaikhoz hasonló összeget kell majd fizetniük. A Bank of America-ra továbbá 225 millió dolláros bírságot is kiszabtak, a pénzintézet ugyanis tisztességtelenül járt el a prepaid kártya programhoz tartozó állami munkanélküli segélyek befagyasztásakor.
Tegnap némi csalódottságot tapasztalhattunk a szereplőkön, miután a jegybank nem változtatott az egyhetes kamaton. 413 közelében is járt a magyar deviza az euró ellenében, de a meghirdetett swaptenderek enyhülést hoztak, ezután 407-ig erősödött a forint, majd 406 körül stabilizálódott a kurzus. Egyelőre ma is jobbára e körül folyik a kereskedés.
Csütörtökön a szerdán beállt paritás felett/alatt, de meglehetősen szűk sávban mozgott az EURUSD jegyzése a nemzetközi devizapiacon. A mai napon egyesült államokbeli konjunktúra adatok, kiskereskedelmi és ipari termelési rekordok mozgathatják a kurzust.
A WTI 93,4, a Brent 99,9 dollár volt a szeptemberi határidőre, míg az Ural azonnali ára 75,4 dollár volt. A piac továbbra is bizonytalan, hogy miként alakul a kőolaj ára, mivel egyre több jel mutatja, hogy a világ nagyobb gazdaságai recesszióba süllyedhetnek, míg a dollár továbbra is nagyon erős. Kína 0,4%-os GDP növekedésről adott számot év/év alapon, ami 2020 első negyedéve óta a leglassabb növekedés a zéró covid politika hatásaként. Joe Biden ma tárgyal Szaúd-Arábiában, de a piac szkeptikus, hogy az amerikai elnöknek sikerül nagyobb szénhidrogén kitermelésre bírni az arab országot.
Az arany 1.703 dollár/uncia áron forgott ma reggel, de éjjel az 1.700 dolláros szint alatt is volt a jegyzés. A magas USA infláció, a Fed agresszív kamatpolitikája mind ahhoz vezet, hogy a befektetők elfordulnak az aranytól. A dollár továbbra is nagyon erős, az euróval szemben a paritás közelében van az árfolyam. A geopolitika teljesen kiárazódott a termékből, az arany az ukrán-orosz konfliktus kitörésekor volt utoljára 2.000 dollár felett. A befektetők szerint a mostani szint erős vízválasztó, ugyanakkor nem zárható ki a további gyengülés.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.