Vannak, akik még a 75 bázispontra esküsznek 9,1%-kal nőtt az éves infláció az Egyesült Államokban a tegnapi közzétett adatok szerint. A várakozás 8,8% volt, ami így is növekedést jelentett volna a májusi 8,6%-hoz...
9,1%-kal nőtt az éves infláció az Egyesült Államokban a tegnapi közzétett adatok szerint. A várakozás 8,8% volt, ami így is növekedést jelentett volna a májusi 8,6%-hoz képest. Havi szinten 1,3%-os volt a növekedés. A maginfláció éves üteme 5,9% volt, igaz, ez egytized százalékpontot csökkent, de a vártnál magasabb lett. A tegnapi adat azt jelenti, hogy megtörtént az a „nem várt” esemény, ami egy még szigorúbb, 100 bázispontos emeléshez vezethet a jövő heti Fed ülésen. A jegybankárok leginkább csak lehetőségként beszéltek a még agresszívebb monetáris szigorításról, egy olyan adatközlés esetén, ami még súlyosabb helyzetet jelez a gazdaságban és főleg az inflációban. Azóta az atlantai Fed elnöke már ki is jelentette, hogy „minden játékban van”, majd később, egy újságírói kérdésre válaszolva a 100 bázispontos emelésről elmondta, hogy ez jelentene „mindent”.
A piac a határidős árazások alapján már 100 bázispontos emelést lát, pedig az inflációs adatok érkeztéig szinte garantáltan 75 bázispontos emelést várt mindenki. Ezzel a maradék négy ülés kamatemelési pályájára vonatkozó árazások is elmozdultak, így az idei év végéig összesen 200-225 bázisponttal kerülhet magasabbra a Fed irányadó kamatsávja a piac szerint. Az inkább galambnak számító Loretta Mester tegnap este már arról beszélt a Bloombergnek, hogy nem látja értelmét a 75 bázispontosnál kisebb lépésnek. Mester kollégája, Mary Daly továbbra is a 75 bázispontos emelést favorizálja, őt kevésbé lepte meg a tegnapi adat, elmondása szerint semmi jóra nem számított a júniusi inflációs méréstől.
Nem csak a jegybankárok életét bolygatta meg a tegnapi inflációs adat. A piacon eluralkodott a recessziótól való félelem. A kötvénypiacon nőtt a 2 és a 10 éves állampapírok közti különbség, ugyanis a rövidebb lejáratú papír hozama 11 bázisponttal nőtt, míg a 10 éves referenciahozam 3 bázisponttal csökkent tegnap, így ma reggel már 26 bázispontos prémiumot kell fizetni a 2 éves állampapírért. Egyes elemzők szerint a 2 éves államkötvény hozama akár 4% közelébe is eljuthat az év végéig, míg a 10 éves ettől jelentősen elmaradva csak 3% körül lehet.
A Biden adminisztráció támogatja az ún. kínai versenytörvényt, ami 52 milliárd dolláros finanszírozást biztosítana az amerikai félvezetőgyártóknak, hogy felvegyék a versenyt főleg kínai vetélytársaikkal szemben. Így a hosszú huzavona után végre elfogadhatnák a törvényt.
Az Európai Bizottság is lefelé módosíthatja növekedési előrejelzését. Az új tervezet alapján idén 2,6%, jövőre 1,4% lehet az Eurózóna növekedése, míg májusban még 2,7%, illetve 2,3%-os növekedést vártak. Az inflációs előrejelzést idénre 7,6%-ra, a jövő évre pedig 4%-ra emelnék a korábbi 6,1% és 2,7%-ról.
A tegnapi fordulót követően hatan maradtak versenyben a brit miniszterelnöki székért folyó küzdelemben. A legtöbb szavazatot a volt pénzügyminiszter kapta, így továbbra is ő számít a legesélyesebb jelöltnek. Ma újabb fordulót tartanak, ahol a legkevesebb támogatót szerző jelölt és a 30-nál kevesebb szavazatot kapó jelöltek esnek ki a versenyből.
Érik a politikai felfordulás Olaszországban. Az Öt Csillag mozgalom jelezte, hogy nem fogja megszavazni a benyújtott támogatási csomagról szóló javaslatot. Ez végső soron szakadást idézhet elő a kormányon belül.
Az EU tisztázta az orosz szankciókkal kapcsolatos kérdéseket és engedélyezte a vasúton történő szállításokat Oroszország és az orosz exklávé Kalinyingrád között. Ezzel az amúgy szankcionált termékek is áthaladnak Litvánián, mivel ez lényegében belső orosz felhasználásnak minősül, nem pedig exportnak.
Japánban havi szinten 7,5%-kal csökkent az ipari termelés májusban, szemben az egy hónappal korábbi 1,5 %-os csökkenéssel. Az ipari termelés már második hónapja csökken, ráadásul most a legnagyobb mértékben 2020 májusa óta. Az előző év azonos időszakához képest májusban 3,1%-os csökkenés volt tapasztalható az áprilisi 4,9%-os visszaesés után.
A tokiói szakértői testület mai ülésén arról határozott, hogy vörös szintre emeli koronavírus-riasztást, ami a legmagasabb szint a 4-es skálán. Ezzel együtt az egészségügyi helyzetre vonatkozó riasztási fokozatot a második legmagasabb szintre módosítják.
Gary Gensler, az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelet elnöke nem biztos benne, hogy létrejön a megállapodás a kínai vállalatok könyvvizsgálói jelentéseihez való hozzáférésről. Amerikai és kínai tisztviselők már több mint két éve tárgyalnak arról, hogy hozzáférhessenek az Egyesült Államokban tőzsdén jegyzett kínai vállalatok könyvvizsgálói irataihoz. Ha nem sikerül megállapodni, akkor mintegy 200 kínai részvényt, köztük a JD.com-ot, az Alibabát és a Pinduoduo-t is kivezethetik az amerikai tőzsdéről. A határidő 2024, de ez előbbre hozható, ha az amerikai törvényhozók még az év vége előtt elfogadják az erre vonatkozó törvényt.
A holland külügyminiszter megerősítette, hogy Hollandia és az Egyesült Államok tárgyalásokat folytat arról, hogy megtiltsák az ASML Holdingnak, hogy Kínának olyan technológiát adjon el, amit a világ chipgyártásának nagy részében használnak.
Az előzetes várakozások szerint nem bővült a szingapúri gazdaság az idei második negyedévben az első negyedévhez képest. Annak ellenére, hogy az újranyitás kedvezett az idegenforgalomnak és a turizmusnak, a növekvő árak elrontják a hangulatot. A tavalyi év azonos időszakához képest azonban 4,8%-kal nőtt az ország GDP-je. A 2021-es év 7,6%-os növekedése után 2022-re az illetékesek 3% és 5% közötti GDP növekedést várnak.
Mínuszban voltak ma reggel a fő amerikai és európai határidős indexek is.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.