Ma jön a hivatalos inflációs adat Az IMF már csak 2,3%-os GDP növekedést vár idén az USA-ban, míg egy hónappal korábban még 2,9%-ot becsültek. A 2023-as előrejelzésüket 1,7%-ról 1,0%-ra csökkentették. A...
Az IMF már csak 2,3%-os GDP növekedést vár idén az USA-ban, míg egy hónappal korábban még 2,9%-ot becsültek. A 2023-as előrejelzésüket 1,7%-ról 1,0%-ra csökkentették. A negatív irányú elmozdulás oka elsősorban az, hogy az IMF szerint a felrobbanó infláció rendszerszintű kockázatot jelent, nem csak az Egyesült Államok, de világgazdaság számára is. Ezzel egyidejűleg a munkanélkülisági ráta az előrejelzés szerint a jövő évben 4,6%-ra, 2024-ben pedig 5,2%-ra fog ugrani.
Az amerikai Statisztikai Hivatal megnyugtatott mindenkit, hogy a tegnap online terjengő inflációs adat hamis kreálmány volt. A hivatalos adatközlés ma piacnyitás előtt esedékes. A várakozások szerint az infláció 8,6%-ról 8,8%-ra gyorsult éves szinten, míg a maginfláció tovább enyhült a májusi 6,0%-ról 5,7%-ra. Ezzel az infláció mértéke 1981 óta nem látott szintre jutna, és ösztönözhetné a Fed-et a nagyobb, 75 bázispontos emelésre.
A richmondi Fed elnöke, Thomas Barkin megvárja a mai inflációs adatokat, mielőtt eldöntené, hogy 50 vagy 75 bázispontos emelést támogat a jövő heti kamatdöntő ülésen. Barkin szerint a központi bank nagyon nehéz feladatot vállalt azzal, hogy megpróbálja letörni a jelenlegi árnövekedést anélkül, hogy recessziót okozna.
A kanadai jegybank is óriási, 75 bázispontos emelést hajthat végre ma. Ezzel 2,25%-ra nőne az alapkamat. Ilyen mértékű lépésre 1998 óta nem volt példa az Egyesült Államok északi szomszédjánál. A kanadai infláció májusban már 7,7%-ra ugrott, amit a jegybank az áprilisi és júniusi ülésen 50 bázispontos emeléssel próbált lekövetni.
A vártnál is nagyobbat esett a német gazdasági hangulat a júliusi ZEW index alapján. Főként az energiaintenzív iparágaknál (acélipar, autóipar) volt jelentős a csökkenés, míg például a telekommunikációs és IT szektor esetében csak kisebb csökkenés következett be.
Alulteljesítők voltak kedden a spanyol bankpapírok, miután a kormány két évre szóló rendkívüli adót vezetett be. A pénzügyi cégektől évi 1,5 milliárd euró, az energiacégektől évi 2 milliárd eurónyi plusz adót tervez beszedni a kormány. A Morgan Stanley becslése szerint a Banco Bilbao és a Banco Santander profjának 4%-át viheti el az új bankadó.
A brit jegybankelnök szerint 25 bázispontnál is nagyobb emelés jöhet az augusztusi ülés alkalmával. Ez azonban nem számít váratlannak, a piac már eddig is 50 bázispontos emelést árazott.
A kínai export 21%-kal nőtt jüanban kifejezve júniusban az egy évvel korábbihoz képest, tehát a májusban mért 15,3%-os növekedésnél is nagyobb mértékben a Bloomberg számításai alapján. A hivatalos adatokat később hozhatják nyilvánosságra, a dollárban kifejezett értékekkel együtt. Az import 5,4%-kal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, a májusi 2,8%-os emelkedés után. A kínai gazdaság a javulás jeleit mutatta júniusban, mivel a korlátozások negatív hatása enyhült Sanghaj és más városok újranyitása után. Ez lehetővé tette a gyártók számára a termelés felfuttatását, az áruk szállítási ideje pedig lerövidült.
A dél-koreai jegybank júliusi ülésén 50 bázisponttal 2,25%-ra emelte az alapkamatot, hogy segítse az infláció elleni küzdelmet, ami 23 éves csúcsra ugrott. Ez a legnagyobb emelés 1999 óta, és a jegybank további emeléseket helyezett kilátásba, amennyiben nem sikerül letörni az árak emelkedését. Dél-Korea 2022-es GDP-növekedése az előrejelzések szerint valamivel a májusi 2,7%-os előrejelzés alatt marad, mivel lassult az export a főbb kereskedelmi partnerek gazdasági növekedésének gyengülése miatt.
Az új-zélandi központi bank 2,5%-ra növelte az alapkamatot. Ez már a harmadik egymást követő 50 bázispontos emelés, és közölték, hogy addig folytatják a szigorítást, amíg biztosak nem lesznek abban, hogy az infláció mérséklődik.
Az amerikai határidős indexek pluszban, az európaiak mínuszban voltak ma reggel.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.