Erste kommentár Ma reggelre történelmi mélypont közelébe csökkent a forint árfolyama, azaz a történelmi csúcs közelébe emelkedett az EURHUF keresztárfolyam. Ha a régiós devizákhoz hasonlítjuk a...
Ma reggelre történelmi mélypont közelébe csökkent a forint árfolyama, azaz a történelmi csúcs közelébe emelkedett az EURHUF keresztárfolyam. Ha a régiós devizákhoz hasonlítjuk a magyar fizetőeszköz mozgását, akkor egyértelműen sajátos mozgást láthatunk. A forint önálló életet él. Miközben a kuna vagy a cseh korona szinte meg sem mozdult, a lengyel zloty is gyengült valamennyit, de a nagy vesztes megint a forint. Ebben több tényező is szerepet játszik. Az egyik az, hogy a földgáz ára emelkedik, ami elég komoly lyukat üt a költségvetésen, hiszen a 160-170 EUR/MWh körüli földgázárak elég magas költséggel járnak a rezsicsökkentett 20 EUR/MWh-hoz tartozó lakossági fölgázárak mellett. Ezen túlmenően azt láthatjuk, hogy pl. a három hónapos carry (kamatkülönbözet) a német állampapírhoz képest 6,68 százalékra csökkent, miközben az elmúlt hónapokban ez az érték 7 százalék körül volt, de júniusban előfordult a 7,4 százalék fölötti érték is. Azaz a kamatkülönbözet által biztosított stabilitás annak ellenére is csökkent, hogy a jegybank komoly, a vártnál nagyobb kamatemeléseket hajtott végre, ugyanis a német hozamok gyorsabban emelkedtek, mint a magyar szintek. Az látszik az infláció gyorsulása miatt is, hogy az MNB-nek tovább kell növelnie az irányadó kamatokat ahhoz, hogy fékezze az inflációt, s ez a forintot is stabilizálhatja, de ez a lépés valószínűleg odébb van. Azaz a forint elleni spekulánsok továbbra is szabadon „garázdálkodhatnak”!
Enyhe emelkedést láthatunk a DAX és a BUX indexben is ma reggel, de komolyabb elmozdulások nincsenek, az egyre inkább uborkaszezonba csúszó világban.
Tegnap erős nyitás után a nap végére elbizonytalanodtak az európai tőzsdék. Az FTSE100 0,9%-ot emelkedett, a DAX 0,3%-ot esett, az Euro Stoxx 50 pedig 0,1%-ot erősödött.
Amerikában a Függetlenség Napja miatt zárva tartottak a részvénypiacok.
Ázsiában mai is vegyes a kép. A Nikkei 1%-ot, a Hang Seng 0,1%-ot emelkedett, a CSI 300 pedig 0,8%-ot esett.
Csökkentették ajánlatukat az ITA Airways felvásárlására a potenciális vevők, ugyanis a gazdasági visszalassulás, valamint a koronavírus-fertőzések fokozatos növekedése bizonytalanságot okozott a cég értékelésében. A Lufthansa a korábbi 1 milliárd euróról 800-850 millió euró közé vágta vissza ajánlatát, míg a Certares 600-800 millióról 500-600 millióra. Az olasz kormány arra kérte a jelentkezőket, hogy a tavaly decemberi végi állapotokhoz viszonyítva tegyenek ajánlatot, azaz az omikron-hullám és az emelkedő nyersolaj árak kezdetéből induljanak ki.
A KKR által vezetett konzorcium a legesélyesebb versenyző a Deutsche Telekom kiterjedt adótorony hálózatának felvásárlására. A KKR, a Global Infrastructure Partners-szel és a Stonepeak-kel együtt tett ajánlata kedvezőbbnek tűnik, mint a Brookfield Asset Management és a spanyol Cellnex Telecom közös indítványa. A Telekom a héten dönthet arról, hogy melyik ajánlatot fogadja el, amely a szakértők szerint nagyjából 20 milliárd dolláros lehet.
Az Unipernek nyújtandó mentőcsomagról tárgyal a cég vezetése és a német kormány, mivel a háború miatt nagyon nehéz helyzetbe került a gázszolgáltató, amely a legnagyobb orosz gázbeszállító. A mentőcsomag akár 9 milliárd euró értékű is lehet, és többek között tartalmazni fog hitelt, részvényvásárlást, és engedélyt a költségek áthárítására a fogyasztók irányába.
85 százalékkal új rekord értékre, 1,1 milliárd forintra emelkedett a Gloster rendelésállománya az idei második negyedévben, ami az új akvizícióknak is köszönhető. A rendelésállomány jelentős része szolgálatásokból vagy licencértékesítésből áll, azaz a jelenlegi ellátási lánc nehézségek nem fogják hátráltatni a megrendelések teljesítését. A rendelésállomány azt sugallja, hogy a társaság jó úton halad a tervei teljesítése felé.
Hétfőn egy viszonylag eseménytelen napon is 400 felett maradt az EURHUF kurzusa, csak egy-egy alkalommal nézett be a lélektaninak tartott küszöb alá a jegyzés. A nyitó szinthez képest némi gyengüléssel 402 körül zárt az árfolyam tegnap. Ma nyitás óta gyengülést látunk, már 404 forint közelében van az euró egy egysége.
Az amerikai piacok zárva tartása miatt alacsonyabb forgalom mellett zajlott a kereskedés a nemzetközi devizapiacon. Ennek megfelelően egészen szűk sávban, 1,042-1,046 között mozgott az EURUSD jegyzése. Ma délelőtt a jelek szerint már a lélektani 1,04-et ostromolhatja az árfolyam.
A WTI augusztusi határidős jegyzése 110 dollár, a Brent pedig 113,4 dollár volt ma reggel. Az olajár ismét növekedésbe kapcsolt, mivel az erős kereslet és a kínálati oldali problémák felülmúlták azokat az aggodalmakat, hogy az esetlegesen bekövetkező recesszió ártani fog a keresletnek. A legfrissebb fejlemények szerint a norvég tengeri munkások kedden sztrájkba kezdtek, ami az ország kitermelését várhatóan napi 130.000 hordóval, azaz mintegy 6,5%-kal csökkenti. A Citi elemzői szerint az olajár az év végére hordónként 65 dollárra, 2023 végére pedig 45 dollárra eshet vissza, ha a keresletet megbénító recesszió következik be, de jelenleg nem tartják valószínűnek ezt a forgatókönyvet.
Csökkent az arany árfolyama, ma délelőtt 1803 dollárba kerül egy uncia a nemesfémből. Joe Biden elnök tervezi a korábban kivetett vámok enyhítését, aminek hűtő hatása lehet az inflációra, ezzel valamelyest gyengítve a már három hónapos esésben lévő arany erejét. A vám-tervezet akár már a héten konkretizálódhat, de a döntés még csúszhat. Egyes elemzők szerint, ha Bidenéknek sikerül csökkenteni az inflációt, az kisebb lépésekre ösztökélheti a Fed-et, ami segítene a nemesfémnek erősödni. Az 50 napos mozgóátlag közben a 200 napos alá került, ami klasszikus medvepiaci jel, nem véletlenül hívják halálkeresztnek. A héten hozza nyilvánosságra korábbi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvét a Fed, ami iránymutatást adhat a közeljövőben várható kamatemelések szempontjából.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.