Go helyett Max jön - a korábbinál valamivel magasabb kamattal, de hosszabb futamidővel megy tovább a kis- és középvállalkozások állami támogatású hitele a Széchényi kártya program. Az év végig meghosszabbított kölcsönprogramban a folyószámlahitelt péládul az eddigi 2,5 százalékos fix kamat helyett 3,5 százalékra lehet felvenni, de a futamidő a korábbi két év helyett akár három is lehet, az igénybe vehető hitelkeret pedig jelentősen nő.
Július elsejét követően is igénybe lehet venni a kis és középvállalkozásoknak szánt Széchényi kártya programban a kedvezményes, állami támogatású hiteleket – döntött a kormány. A speciális, ágazatoknak szóló konstrukciók megszűnnek (nem lesz turisztikai célú kártya), de jön az energiakártya és az energiahitel.
A program meghosszabbításáról szóló döntést a gazdaságfejlesztési miniszter közleményben jelentette be, hangsúlyozva, hogy ezzel „a kabinet gazdaságstratégiai céljaival összhangban a piacihoz képest lényegesen alacsonyabb, legfeljebb 3,5 százalékos kamattal kiszámítható kereteket biztosítanak a kkv-szektor finanszírozásához és működéséhez, segítve ezzel a vállalkozások versenyképességének javítását és a munkahelyek megtartását”. Ezt követően Nagy Márton sajtótájékoztatót tartott a témában a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával közösen. Itt emlékeztetett arra, hogy kormányzati támogatás nélkül az infláció és a kamatok emelkedése miatt hitelszűke lehetne, a kkv-k-nak pedig kétszemjegyű kamatozású hitellel kellene számolniuk, amelyet vélhetően nem vennének fel. Hozzátette: a hitel nélküli növekedés káros, ezzel szemben a hitelalapú gazdasági növekedés előnyös. A tájékoztatón Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke arról beszélt, hogy egy ország akkor működik jól, ha jól működő gazdaság áll a háttérben, ezért a kamara partnere a kormánynak.
A részleteket később Krizsán László, a programot bonyolító Kavosz elnöke aztán a portfolio.hu-nak adott interjúban mondta el. E szerint az új Széchényi Max programban lesz folyószámlahitel, likviditási-forgóeszközhitel, beruházási hitel, mikrohitel és lízing is. Általánosságban beruházási célra 1-től 400 millió forint hitelösszeg érhető el, a futamidő pedig 1-től 10-évig terjedhet, a kormányzat továbbra is állami kamat, kezelési költség és kezelési díj támogatást nyújt.
A Széchenyi Kártya Folyószámlahitel MAX esetén a korábbi 100 millió forintos hitelkeret 250 millió forintra nő, a korábbi 1+1 év futamidő pedig akár 3 évre is felmehet. A kamat fixen 3,5 százalék lesz (az eddigi 2,5 százalék helyett).
Speciális termék lesz a Széchenyi Energiakártya, amely az energiaválság által érintett vállalkozásoknak többlet kamattámogatást,: ez 1 százalék éves nettó kamaton lesz elérhető a teljes futamidő alatt. Mindazon vállalkozások jogosultak a hitelre, akiknek ez év első hat hónapjában az átlagos energiaköltsége jelentősen megemelkedett az előző év azonos időszakához képest.
A korábbi likviditási hitelt felváltó forgóeszköz hitel továbbra is nagy mértékben szabadon felhasználható keretet jelent: készletfeltöltésekre, szezonális kereslet megugrására, kedvező beszerzési lehetőségek kihasználására, készletfelhalmozásra alkalmas, de a hitelkiváltás is lehet cél. A futamidő itt 3 év maradt, ám a hitel összege lehívható a szerződéskötés után is, miközben kilenc hónapos türelmi idő is. A kamat itt is felment 2,5 százalékról 3,5 százalékra.
A beruházási hitel maximális futamideje 10 év maradt, az igényelhető hitelösszeg azonban 400 millió forintra csökkent (a korábbi egymilliárdról). A hitelcélok bővültek: a klasszikus beruházási célok, mint az új és használt gép, berendezés, tárgyi eszköz vásárlás mellett ingatlanra sőt üzletrész-vásárlásra is felhasználható a hitel, és itt is elérhető a hitelkiváltás. A akamat 1,5 százalék lesz (a korábbi egy százalék helyett). Az energiahatékonyság javítását, a technológiaváltás elősegítését célzó beruházásoknál azonban a kamat 0,5 százalék lesz. A lízing esetében is marad a tíz éves maximálus futamidő és a kamat 3,5 százalékra megy fel.
Az új Mikrohitel, a Széchenyi Mikrohitel MAX esetében újdonság, hogy a Kavosz a saját kezébe veszi a teljes lebonyolítást: a kamat 0,5 százalékról 1 százalékra emelkedik, a maximum futamidő 10 év marad.
Továbbra is megmarad az Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitel, ahol nem változnak a feltételek: 200 milliós maximális hitelösszeg, és változó kamatozású, támogatott finanszírozás.
A bejegyzésben foglaltak kizárólag az író személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
Címlapkép: Getty Images
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.