Erste kommentár Míg itthon kitört a vakáció, addig az USA-ban ma ünneplik az északiak győzelmét a déliek felett és a rabszolgaság eltörlését. Vagyis ez a másik szabadság, vagy függetlenség...
Míg itthon kitört a vakáció, addig az USA-ban ma ünneplik az északiak győzelmét a déliek felett és a rabszolgaság eltörlését. Vagyis ez a másik szabadság, vagy függetlenség napja. Így ma nincs kereskedés az USA-ban, és egy picit elárvultak az európai piacok, közül a magyar is. Ez mind a mozgásokon, mind a forgalmon meglátszik. Hiszen ma reggel a szokásosnál jóval alacsonyabb forgalommal kereskednek a hazai tőzsdén, és az elmozdulások sem jelentősek.
Mindeközben a hosszú hozamok megnyugodtak. A lokális csúcsokat követően pl. az amerikai 10 éves hozamszint péntekre a 3,5 százalék körüli szintről 3,2 százalék közelébe esett. Ugyanakkor az európai 1,9 százalék környékéről mostanra 1,66 százalékra csökkent, miközben a hazai ráta is lejjebb ereszkedett picit, 8,56 százalékról 8,45 százalékra. Látszik, hogy továbbra is mi vagyunk a gyenge láncszem, hiszen relatíve nálunk a legkisebb a csökkenés. S ha ez nem lenne elég, a váratlan 50 bázispontos effektív kamatráta emelés sem segített. Legalábbis olyan értelemben, hogy inkább csak stabilizálni segített a forint árfolyamát. A befektetők továbbra is szkeptikusak a költségvetés és a külső egyensúlyi mutatók tekintetében, hiszen megint azzal a jelenséggel találkozhatunk – legalábbis a főbb költségvetési számok tekintetében –, hogy továbbra is egyszerre fékezünk és nyomjuk a gázpedált. Csak most mind a kettőt a fiskális oldal csinálja. Gondolunk itt pl. a lakhatási kiadások jelentős növekedésére jövőre. Mindenesetre az infláció segít is a költségvetésen, hiszen a fogyasztás növekedés, a magas infláció komoly bevételt is generál a költségvetés számára. Az viszont látszik, hogy a kormány nem tervez lemondani a rezsicsökkentésről, azaz az ehhez köthető alap megmarad az előrejelzési horizonton (2026). Ugyanakkor az extraprofit adók egy jelentős része – a költségvetés alapján – kivezetésére kerül. A tőzsdei cégek, a MOL, az OTP és a Magyar Telekom esetében a főbb adónemek a tervek szerint tényleg kivezetésre kerülnek, vagy jelentősen csökkentik azokat. Ennek igazándiból lehetne is örülni, de valahogy mégsem akaródzik megtennie ezt a piacnak. Mivel szerintünk a MOL és az OTP esetében igazándiból az adók el nem törlésének hatásánál is több beépült az árba, ezért előbb vagy utóbb, mégis kellene örülni ennek egy picit.
A DAX és a BUX is óvatos emelkedést produkál ma reggel.
Pénteken az európai részvénypiacokon nem volt egyértelmű az irány. A FTSE100 0,4%-ot csökkent, míg az Euro SToxx50 0,3%-ot, a DAX pedig 0,7%-ot emelkedett. A szektorok többsége emelkedett, csak a nyersanyag és az energia szektor esett, utóbbi közel 5%-ot.
Amerikában az S&P 0,2%-ot, a Nasdaq 0,4%-ot emelkedett, viszont a Dow 0,1%-ot csökkent. A tengerentúlon is emelkedett a szektorok többsége, de főként a fogyasztási cikkek gyártói. Az energiaszektor viszont itt is jelentős, 6%-os esést szenvedett el. Az USA-ban ma nem lesz kereskedés.
Ázsiában inkább borúsan indult a hét. A Hang Seng 0,1%-ot, a Nikkei 1,2%-ot csökkent. Viszont a CSI300 0,5%-ot emelkedett.
- A 2026-ig kiadott költségvetési terv szerint 2023 után is megmarad a 600 milliárd forintos rezsivédelmi alap.
- Úgy tűnik, hogy 2023 után is megmarad a megemelt bányajáradék mintegy fele.
- A tranzakciós illeték bevétele ugyanolyan magas szinten marad, mint 2023-ban, de a pénzintézeti többletadó jelentősen visszaesik 2023 után. Így a bankok rendkívüli adójának fokozatos kivezetésével a költségvetés úgy számol, ahogy azt megígérték.
Ez elsősorban a MOL-nak negatív, mivel úgy tűnik, hogy 2023 után is emelt bányajáradékot kell fizetni, másrészt ez az idei és jövő évi háromszorosnál alacsonyabb lesz. Jó hír, hogy a költségvetés 2023 után nem számol a bankadóval, az viszont enyhén negatív, hogy nem szűnik meg a tranzakciós illeték. Ennek egy része áthárítható ugyan az ügyfelekre, de egy része saját ügyletekből jön, így negatív hatással van az eredményre. Összességében nem várható jelentős részvényárfolyam-hatás a hírre, ugyanis ennél rosszabb esetet árazott be a piac.
A Magyar Telekom lehívta a Cecoin Kft. üzletrészére vonatkozó vételi opcióját, ami lehetőséget biztosít számára egy 110 ezer lefedési pontot elérő optikai hálózat 6,95 milliárd forintos vételáron történő megszerzésére. A Magyar Telekom 2014-ben kötött megállapodást optikai hálózat építésére, 2015-ben pedig annak 12 évre szóló lízingbe vételére. Ezen a hálózaton jelenleg 38 ezer ügyfelet szolgálnak ki. A tranzakció nyomán arányosan csökken a fizetendő lízingdíj. A hálózat mérete kb. ötöde a Magyar Telekom optikai hálózatának. A hír semleges.
Oregon államban nyert pert a Bayer. A bíróság döntése alapján nem a Roundup növényvédőszer okozott rákot egy férfinál. Az elmúlt egy évben sorozatban ez a negyedik olyan bírósági ítélet, ami a Bayer számára kedvező.
Pénteken kilőtt az ABN Amro árfolyama arra a hírre, hogy a BNP Paribas felvásárolhatja a holland bankot. A tranzakció kapcsán tárgyalásokat kezdtek a holland állammal is, mely 56,3%-os részesedéssel a bank többségi tulajdonosa. Az ABN Amro eladása ugyanakkor könnyen politikai téma lehet Hollandiában, miután az Air France KLM megállapodás sem úgy sült el, ahogy szerették volna, és a Shell is Londonba költöztette a központot, a nevéből pedig elhagyta a „Royal Dutch” megnevezést.
Pénteken is alulteljesítőnek bizonyult a forint. A múlt csütörtöki 50 bázispontos MNB kamatemelés pozitív hatásai gyorsan elenyésztek, és a hetet történelmi mélypontja közelében, 400-on zárta a forint az euróval szemben. Az előttünk álló hét legfontosabb kérdése, hogy dönt-e ismét soron kívüli kamatemelésről a jegybank a csütörtöki betéti tenderen, közvetlenül a jövő keddi havi kamatmeghatározó ülés előtt.
A nemzetközi devizapiacon pénteken mintegy fél százalékos erősödést mutatott a dollár az euróval szemben, viszonylag volatilis, trend nélküli kereskedés mellett. A mai nyitásban némileg visszaerősödött az euró, az EURUSD kurzusa 1,053 jelenleg. A fókuszban a hét második felében esedékes európai konjunkturális adatok (PMI, német IFO), valamint Powell elnök szenátusi meghallgatása lesznek.
A Fed agresszív, inflációt mindenáron letörő kijelentéseire eséssel reagált az olaj, a WTI 116-ról 108 dollár közelébe esett pénteken, amivel 7 emelkedést hozó hét után csökkent a nyersanyag ára. A WTI hordónként 109,6 dollár, míg a Brent 113,8 dollár ma reggel az augusztusi lejáratra. A gazdasági visszaesés növekvő valószínűsége nem tesz jót az olaj árának, ugyanis annak kereslete csökken a gazdasági aktivitás csökkenésével. Ennek ellenére, a szűk kínálat következtében az elemzők nem várnak jelentősen olcsóbb olajárakat, főleg, amíg tart az ukrán-orosz háború. A héten a Kapitóliumba látogat Jerome Powell Fed-elnök, és a központi bank várható lépéseiről, a meglepő múlt heti kamatemelésről és annak okairól fog beszámolni a képviselőknek, melynek hatása lehet a fekete arany piacára is.
Az arany árfolyama a múlt héten 1,7%-ot csökkent, miután a Fed és más központi bankok az infláció megfékezése érdekében emelték a kamatokat, de a piacokon tapasztalt volatilitás és a kriptodevizák esése támaszt biztosított a menedékeszközként számon tartott nemesfémnek. Christopher Waller Fed tisztviselő szombaton azt mondta, hogy támogatna egy újabb 75 bázispontos kamatemelést a központi bank júliusi ülésén, amennyiben a gazdasági adatok a várakozásainak megfelelően alakulnak. Loretta Mester, a Cleveland-i Fed elnöke azt nyilatkozta, hogy az amerikai gazdaságban növekszik a recesszió kockázata, és hogy több évbe fog telni, mire a jegybank visszatér a 2%-os inflációs célhoz. Így a kamatemelések ellenére jó ideig negatív maradhat a reálkamat, ami kedvez az aranynak.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.