Az Európai Központi Bank rendkívüli ülést hirdetett a piaci nehézségek megvitatása érdekében, miután az elmúlt napokban igencsak elszálltak a dél-európai országok kötvényhozamai. Az olasz 10 éves papírok például egy ideig 4 százalék fölötti hozamszinten is forogtak, a gazdasági szakemberek pedig aggódni kezdtek amiatt, hogy a nagy eladósodottsággal rendelkező olaszok és görögök képesek lesznek-e finanszírozni ilyen helyzetben az államháztartási kiadásaikat. Mindeközben az infláció emelkedik, emiatt viszont magasabb kamatok kellenének. Nyeste Orsolya, az Erste vezető makrogazdasági elemzője szerint az EKB két tűz közé került. Egyrészt az infláció mérséklése érdekében emelni kellene a kamatokon és be kellene fejezni az eszközvásárlási programot. Így viszont számolnia kell azzal, hogy bajba kerülhetnek a dél-európai államok. Mindeközben a FED este kamatemelésre készül, a kérdés csak az, hogy 50-75 vagy esetleg 100 bázispontos kamatemelést hajt végre.
„Mindenképpen nehéz döntés előtt áll az Európai Központi Bank. Nem lenne meglepő, ha korábban kezdenének kamatemelésbe, miközben célzott programmal szorítják le az európai kötvényhozamokat” – reagált az EKB rendkívüli kamatdöntő ülésének összehívására az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője. Nyeste Orsolya szerint az ultralaza monetáris politika most nehéz helyzetbe hozta a monetáris döntéshozókat, mert egyszerre kellene az infláció leszorítását és a fenntartható államadósságokat menedzselniük. Még korábban, júliustól, az eszközvásárlási program lezárását várták az európai jegybanktól a piaci szereplők, illetve azt, hogy 50 bázispontos emeléssel kezdi meg a monetáris szigorító politikáját. Nem lenne meglepetés, ha előbb lépnének.
Este a FED ütemezett kamatdöntő ülést tart, és vélhetően csak fél szemmel figyelik majd az EKB bejelentését, mert mindenképpen szigorítanak az amerikai jegybankárok, a kérdés csak az, hogy milyen mértékben, és a döntés után milyen további kamatemelési mértéket helyeznek kilátásba. ”A fokozatos amerikai kamatemelés a feltörekvő piaci devizák, így a forint szempontjából nem túl jó hír, mert ez tovább erősítheti a dollárt, ami végső soron még tovább gyengítheti a forintot, amely már így is 400 körüli szinten mozog az euróval szemben” – hangsúlyozta Nyeste Orsolya. Az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője megemlítette azt is, hogy az idei első félévben jóval nagyobb ütemben gyengült a magyar fizetőeszköz, mint a korábbi években. Szerinte nem igazán látható jelenleg, hogy milyen árfolyamszinten lehet tartós kereskedésre számítani az euróval szemben. „Az MNB is tisztábban kommunikálhatna a piaci szereplők felé, hogy milyen kamatpolitikát követ, ez talán fajsúlyosabban támogatná a forint árfolyamát” – így vélte Nyeste Orsolya.
A beszélgetésben szóba került még, hogy:
- A korábbi jegybanki likviditásösztönző, hitel- és kötvénykínálat bővítő intézkedések most visszaütnek inflációs és forintárfolyam oldalon
- Mennyire tud alkalmazkodni a forint fokozatos gyengüléséhez a magyar gazdaság
- A 400 fölötti régiókban tartósan beragadhat-e a forint
Az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzőjével, Nyeste Orsolyával Nagy Károly beszélgetett.
Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.
Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.
Ez a podcast a műsor vágott, szerkesztett változata.
A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!
