Tovább estek a piacok miután múlt pénteken a vártnál magasabb inflációról (és lanyhuló fogyasztásról) számolt be az amerikai statisztikai hivatal. Az év eleje óta a Nasdaq 27,5, a Dow közel 14, az S&P 500 több mint 18 százalékot veszített az értékéből, a BUX 23 százalékos veszteségnél jár az múlt év végi záráshoz képest.
Az elemzői konszenzusnál magasabb, az elmúlt 40 év rekordját jelentő 8,6 százalékos májusi inflációról számolt be múlt pénteken az amerikai statisztikai hivatal, ami – az amerikai fogyasztói bizalmi index negyven éve nem látott rekordalacsony, 50.2 pontos értékével együtt – újabb zuhanásba küldte a tőzsdéket. Az S&P 500 2,91 százalékot esett egy nap alatt, alig állt meg 3900 pont felett. Az index egy hét alatt 6 százalékot veszített értékéből, január óta pedig több mint 18 százalékot. Hasonló esésben volt a Nasdaq, amely pénteken 3,5 százalékkal zuhant és év eleje óta már 27,5 százalékot veszített, vagy a Dow a maga pénteki 2,74 százalékos veszteségével (év eleje óta 13,6 százalék). A BUX pénteken 38 951 ponton zárt, ami egy nap alatt 1,8 százalékos veszteség – a magyar tőzsde az év eleje óta 23 százalékot veszített. A hírek hatására az állampapírhozamok emelkedtek, az olaj ára pedig csökkent.
Májusban egy hónap alatt 1 százalékkal emelkedtek átlagosan a fogyasztói árak az Egyesült Államokban, miközben az elemzői konszenzus szerint a piac 0,7 százalékot várt az áprilisi 0,3 százalékos adat után. Az amerikai maginfláció (az energia- és élelmiszerárak változékonyságától megszűrt mutató) mindeközben magas maradt, az áprilisban mért 6,2 százalékról csak 6 százalékra csökkent. Mindez arra enged következtetni, hogy az amerikai jegybank tovább emeli a kamatokat a heti ülésén – a várakozás szerint újabb fél százalékpontos emelés jöhet annak érdekében, hogy a Fed leszorítsa a gyorsan emelkedő árakat.
Jack Manley, a JPMorgan Asset Management globális piaci stratégája a Yahoo Finance Live-nak csütörtökön arról beszélt: óriási a bizonytalanság a piacon, ami nem csupán az inflációs aggodalmakkal, vagy az árak növekedésének gazdasági teljesítményre gyakorolt hatásával van összefüggésben. A piacok számára nem egyértelmű, hogy milyen lépésekre számíthat a Fed-től, miközben az orosz-ukrán háború is fokozza a bizonytalanságot. „Jelenleg sok mindent kell megemészteni. És ha ezekben a dolgokban nem látnak a befektetők világosan, a piacok nehezen lesznek képesek értelmesen – lefelé vagy felfelé – elmozdulni a jelenlegi szintről. A nap végén a piacok csak híreket akarnak, s a legrosszabb hír az, ha nincs hír.” – tette hozzá Jack Manley.
A bejegyzésben foglaltak kizárólag az író személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
Címlapkép: Getty Images
online,
amerikai adatszolgáltatással.