Négy éves mélypontjára esett az Intel árfolyama. A chipgyártót nem csak a szállítási gondok és a keresleti problémák sújtják, de az új generációs modell sem érkezik meg időben. A cég folyamatosan veszít piaci részedéséből és hitelét az sem erősíti, hogy korábban túlzottan optimista volt a várható növekedéssel kapcsolatban.
Sokkal rosszabb a helyzet, mint amire számítottunk – mondta David Zinsner az Intel pénzügyi igazgatója a Bank of America technológiai konferenciáján kedden, ezzel újabb mélyrepülésbe küldve a cég árfolyamát. Az Intel kedden 41.23 dollárig zuhant, egy nap alatt több mint 5 százalékot veszítve értékéből – bár a befektetők már hozzászoktak a csökkenő árfolyamokhoz. A chipgyártó részvényeinek ára tavaly áprilisban még 68 dollár felett járt – köszönhetően a visszatérő vezérigazgató Pat Gelsinger új stratégiájába vetetett bizalomnak –, ám azóta kisebb emelkedő időszakoktól eltekintve szinte folyamatosan zuhan, az elmúlt egy évben több mint 27 százalékot veszített értékéből.
Az Intel gondjai sokrétűek, a céget egyszerre sújtják a szállítási láncok szakadásából adódó problémák, az alkatrészellátási gondok, és a kereslet csökkenése, amivel kapcsolatban a cég korábbi előrejelzései korábban is optimistának tűntek. A társaság áprilisban kiadott éves előrejelzésében a PC-piaci kereslet fellendülését jósolta 2022 második felére az elmúlt évek szezonalitására hivatkozva – ám az elemzők (és a versenytársak) már akkor sem voltak túl bizakodóak. Az iparág kutatócége, az IDC jelentése szerint az első negyedévben 5 százalékkal csökkent a személyi számítógépek értékesítése az előző év hasonló időszakához viszonyítva, és azóta még rosszabb hírek érkeztek. A PC-gyártásban és alkatrész-ellátásban számottevő Asustek májusban azt közölte, hogy a növekvő energiaárak nyomán csökken a vásárlóerő Európában és ezért eladásai mérséklődnek és készletei növekednek, így a cég arra kérte a chipgyártókat, hogy a kereslet élénkítése érdekében adjanak kedvezményeket.
David Zinsner keddi szavai így beismerésnek voltak tekinthetők: a pénzügyi igazgató szerint mindezt a gyorsan változó pénzügyi környezet magyarázza, a makrogazdasági helyzet ugyanis „egyértelműen gyengébb” az áprilisban vártnál, miközben az alkatrészellátási gondok és a vevői készletek is rosszabban alakultak, mint gondolták.
Mindeközben a konferencián Sandra Rivera, az Intel adatközpontokért felelős igazgatója arról beszélt, hogy a cégnek több időre van szüksége az új, következő generációs processzorának bevezetésére is. Ez azért kínos, mert a cég nem először késik az új technológia megjelentetésével teret adva a versenytársaknak, leginkább az Advanced Micro Devices (AMD) és Apple számára a nagyobb teljesítményű, energiatakarékosabb chipek bevezetésére. Az AMD következő generációs chipje a, "Zen 4" még idén megjelenik, az Apple pedig az új M2 processzort szereli a legújabb MacBookokba. Az Intel így piacot is veszít: a Mercury Research szerint az AMD az első negyedévben mintegy hét százalékpontnyi részesedést szerzett az Inteltől az X86-os processzorok piacán az egy évvel korábbihoz képest.
A bejelentések után zuhanó részvényárak nyomán viszont az Intel ma nem tűnik drágának. A Wall Street konszenzus idén 3,49 dolláros nyereséget vár a cégtől (amely önmaga még 3,60-at prognosztizált), aminek a jelenlegi ár alig a tizenkétszerese. Igaz, ehhez tartani kellene a terveket, amelyeket a mostani bejelentések alaposan felülírhatnak.
Forrás: Intel Stock Faces More Trouble Ahead - MarketWatch
A bejegyzésben foglaltak kizárólag az író személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
ímlapkép: Getty Images
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.