Magyarország, Szlovákia és Csehország mentességet kap Az EU csúcs első napján sikerült megállapodni az Oroszország elleni szankciók újabb köréről. Ez részben tartalmazza az orosz olajembargót is, de a Barátság...
Az EU csúcs első napján sikerült megállapodni az Oroszország elleni szankciók újabb köréről. Ez részben tartalmazza az orosz olajembargót is, de a Barátság vezetékre nem terjed ki. Lengyelország és Németország, akiket a Barátság vezeték északi ága szolgál ki, önként vállalta, hogy leválnak az orosz kőolajról. Így lényegében csak Magyarország, Szlovákia és Csehország kapott mentességet, ez a három ország csővezetéken keresztül továbbra is vásárolhat orosz olajat. A lépések eredményeként év végére mintegy 90%-kal csökkenhet az EU orosz olaj importja. A nyilatkozat pontos szövege még nem jelent meg, most fogalmazzák.
További intézkedéseket is tartalmaz a 6. szankciós csomag. Újabb három orosz bankot, köztük a Sberbankot is lekapcsolják a SWIFT rendszerről. Korlátozzák a vegyipari termékek exportját Oroszoroszág irányába. Emellett több orosz személyt, köztük Kirill pátriárkát is szankció alá vonják.
A tegnap közzétett inflációs adat Spanyolországban és Németországban is magasabb lett a vártnál, ami rossz előjel a mai eurózónás inflációs adat megjelenése előtt. Németországban májusban 7,8%-ról 8,7%-ra ugrott az infláció, jócskán meghaladva a 8,1%-os várakozást.
A bázeli bankbizottság a tőkekövetelmények enyhítéséről dönthet akár már ma. Egy új javaslat szerint az Eurózónán belüli kitettségeket egységesen belföldi kitettségként lehetne kezelni, ami egyrészt kisebb tőkekövetelményt jelentene a bankok számára, másrészt pedig egy lépés lenne az európai bankunió irányába. A várakozások szerint a lépés elsősorban a BNP Paribas, az ING és az UniCredit számára lenne kedvező.
Tegnap az Emlékezet Napja miatt zárva tartottak az amerikai tőzsdék, így a héten ma lesz az első teljesértékű kereskedési nap a tengerentúlon.
Ma találkozik egymással Joe Biden amerikai elnök és Jerome Powell Fed elnök. A téma a sok évtizedes infláció (ami jelentős hatással lehet az őszi időközi választások eredményére is), valamint az amerikai és a világgazdaság helyzete lesz.
Christopher Waller, a Fed kormányzótanácsának tagja szerint addig kell 50 bázisponttal emelni a központi bank alapkamatát, amíg az infláció el nem indul a Fed 2%-os céljának irányába. Waller így egyértelműen azon jegybankárok közé tartozik, akik támogatják az alapkamat semleges-szint fölé való emelését. A Fed holnaptól kezdi meg a mennyiségi szigorítási ciklusát is. Waller szerint modelljeik kimutatása alapján a Fed mérlegének csökkentése néhány 25 bázispontos emeléssel fog megegyezni, azonban megjegyezte, hogy ezen modellek előrejelző-képessége kétes.
Javultak, de még mindig a „borús” tartományban vannak a kínai beszerzési menedzser indexek. A feldolgozóipari mérés 49,6 lett májusban, az áprilisi 47,4 után. A szolgáltatóipari adat pedig 47,8 volt a nagyon rossz 41,9-es korábbi adat után. A javulást elősorban a járványkorlátozások enyhítése okozza, de a szuperhatalom vállalkozásai még közel sem látják megoldottnak a helyzetet.
Holnaptól többnyire szabadon mozoghatnak a kevésbé kockázatosnak ítélt körzetekben a sanghaji lakosok, de még mindig kötelesek 2-3 naponta PCR tesztet csináltatni.
Éves szinten 2,9%-kal nőtt a japán kiskereskedelmi forgalom áprilisban, ami meglepte a szakértőket, akik 2,6%-os bővülésre számítottak a mindössze 0,9%-os márciusi adat után. Eközben az ipari termelés éves szinten 4,8%-kal zsugorodott, ami jelentős romlás a márciusi 1,7%-os csökkenés után, és több, mint egy éve nem mért negatív adatnak számít. A havi szintű mérés 1,3%-os romlást mutatott, pedig az pozitív volt az előző két hónapban.
A munkanélküliségi mutató a korábbi 2,6%-ról 2,5%-ra csökkent áprilisban Japánban, ami a munkaerőpiac további feszülését mutatja. Az egy álláskeresőre jutó pozíciók száma pedig egy századdal 1,23-ra nőtt, amely egybecseng a munkaerő kínálat zsugorodásával.
Hongkongban úgy tűnik, még várat magára a járványügyi korlátozások feloldásának utolsó lépése, amit júniusra tervezett Carrie Lam leköszönő kormányzó.
3,9%-kal nőtt India GDP kibocsátása (év/év) az első negyedévben. Ez lassulást jelent a korábbi 5,4%-os adathoz képest.
Vegyes képet mutattak ma reggel a fő amerikai és európai határidős indexek.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.