Németország az EU nélkül is leválna az orosz olajról A kiszivárgott dokumentumok szerint az Európai Bizottság 2,7%-ra csökkentheti az idei évi és 2,3%-ra a jövő évi GDP növekedési előrejelzést a februári 4,0% és...
A kiszivárgott dokumentumok szerint az Európai Bizottság 2,7%-ra csökkentheti az idei évi és 2,3%-ra a jövő évi GDP növekedési előrejelzést a februári 4,0% és 2,7%-os értékről. Ezzel párhuzamosan az inflációs előrejelzést 6,1%-ra emelhetik meg a korábbi 3,5%-ról. Jövőre viszont 2,7%-ra mérséklődhet az infláció, ami kereken egy százalékponttal magasabb, mint a korábbi előrejelzés volt.
Az EU tagországok külügyminiszterei ma ismét tárgyalnak az Oroszország elleni olaj szankciókról. A német kormány azonban már döntött, Németország akár az EU nélkül is leválik év végéig az orosz olajról. Már eddig is jelentősen csökkentették az orosz olajtól való függésüket, a háború előtt még a felhasznált olaj 35%-a Oroszországból származott, ezt mostanra 12%-ra sikerült csökkenteni.
Az Exit poll eredmények alapján az Észak-Rajna vesztfáliai tartományi választást a CDU nyerhette meg, míg az SPD történetének leggyengébb eredményét érhette el. A zöldek a harmadik legtöbb szavazatot kapták.
Lloyd Blankfein a Goldman Sachs elnöke szerint itt az ideje felkészülni a recesszióra. A bankár szerint az amerikai vállalatoknak és a lakosságnak egyaránt fel kellene készülnie arra az esetre, hogy negatívba fordul a gazdaság növekedési üteme, ugyanis ez egy „nagyon, nagyon nagy kockázat”. Emellett a Federal Reserve évtizedek óta nem látott inflációra adott válaszát dicsérte, illetve hozzátette, hogy a recesszió eljövetele még nem biztos és létezhet egy keskeny út, amellyel el is kerülhető. A Goldman ezzel egyidejűleg 2,4%-ra vágta az idei amerikai GDP növekedési várakozását a korábbi 2,6%-os előrejelzésükről, míg a jövőévre hasonló korrekciót hajtottak végre 2,2%-ról 1,6%-ra.
Komoly kritikát fogalmazott meg Biden-elnökkel szemben Jeff Bezos, az Amazon alapítója és vezérigazgatója, aki Biden azon tweet-jét kritizálta, mely szerint az infláció a nagy amerikai vállalatok megadóztatásával visszafogható lenne. Bezos szerint a szuper-vállalatok megadóztatása egy jogos felvetés, azonban az infláció megfékezéséről beszélni és főleg azt összemosni a leggazdagabb cégek megadóztatásával már jóval nehézkesebb, sőt egyenesen félrevezető. Erre a Fehér Ház szóvivője, Andrew Bates annyit reagált, hogy „nem nehéz megérteni, hogy Bezos miért nem szeretné, ha a legnagyobb vállalatokat adóztatnák meg”.
Joe Biden pénteken négynapos kelet-ázsiai látogatást tesz, melynek először a frissen megválasztott dél-koreai elnökkel tárgyal, majd Tokióban a japán, indiai és ausztrál tisztviselőkkel tart találkozót.
A kínai gazdaság áprilisban zsugorodott, az ipari és a fogyasztói szektor 2020 eleje óta a leggyengébb szintet érte el, mivel a Covid-lezárások negatívan befolyásolták az tevékenységet és a kiadásokat. Az ipari termelés 2,9%-kal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, míg a kiskereskedelmi forgalom 11,1%-kal zsugorodott - mindkettő messze elmaradt a becslésektől, az elemzők az ipari termelés 0,4%-os növekedésére illetve a kiskereskedelmi forgalom 6,1%-os csökkenésére számítottak. Ennek ellenére a kínai vezetés szerint a második negyedévben összességében növekedni fog a gazdaság.
A mintegy hat hete lezárt Sanghajban a mai naptól fokozatosan újranyitják az üzleteket, Hszi Csin-ping pedig a vagyon helytelen felhalmozására figyelmeztetett. A kínai jegybank 2,85%-on hagyta irányadó kamatát, a pénzintézeteket finanszírozó egyéves futamidejű, középtávú likviditási hiteleinek (MLF) kamatát.
Kína 4,6%-ról 4,4%-ra csökkentette az első lakásvásárlók számára a minimális jelzáloghitel-kamatlábat, ezzel is igyekeznek élénkíteni az ingatlanpiacot. Kína több ingatlanfejlesztő vállalata likviditási problémákkal küzd, a külföldi vállalati kötvényeikhez kapcsolódó elmaradás idén 13,8 milliárd dollárra emelkedett, a belföldi késedelmek eddig 24 milliárd jüant (3,54 milliárd dollár) tesznek ki.
Japán 2700 milliárd jen (20,9 milliárd dollár) többletkiadás fedezésére kötvényeket fog kibocsátani, hogy enyhítse a költségek emelkedése miatt a fogyasztókat és a vállalkozásokat sújtó nehézségeket.
A japán termelői árak áprilisban 10%-kal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest - több mint négy évtizede először gyorsultak kétszámjegyű ütemben. A konszenzus 9,4%-os növekedést várt.
Az ausztrál Nemzeti Liberális Koalíció továbbra is az ellenzék mögött van a közvélemény-kutatások szerint, miközben a szövetségi választási kampány az utolsó hétbe lépett.
Mínuszban voltak ma reggel a fő amerikai és európai határidős indexek is.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.