Júliusi kamatemelést valószínűsítenek a jegybankári nyilatkozatok A háború kitörése óta először tapasztalható fennakadás az Ukrajnán keresztül történő gázszállításokban. A megszállt...
A háború kitörése óta először tapasztalható fennakadás az Ukrajnán keresztül történő gázszállításokban. A megszállt területen, Luhanszkon áthaladó egyik tranzitvezetéken tapasztalható a fennakadás, az ukrán üzemeltető szerint azért, mert a megszálló csapatok akadályozzák a vezeték működtetését. A vezeték kiesésével az Ukrajnán áthaladó gáz tranzit 18%-kal csökkenhet. Elviekben lehetséges a kapacitás kiváltása a többi vezetéken keresztül, de nem tudni erre végül sor kerül-e. Az európai gázárak emelkedéssel reagáltak, mivel az esemény ismét rámutatott az európai gázellátás kockázataira.
Luis de Guindos spanyol jegybankár szerint a harmadik negyedév elején kéne az EKB-nak megkezdeni a kamatemelést, vagyis az ő nyilatkozata is a júliusi kamatemelés valószínűségét növeli. Joachim Nagel német jegybankár szintén a júliusi kamatemelés lehetőségét hangsúlyozta nyilatkozatában. Azonban míg a spanyol jegybankár középutas, kiegyensúlyozott monetáris politikai elveket vall, addig német kollégája az egyik leginkább héja az egész EKB-n belül.
A tegnap közzétett adatok alapján úgy tűnik egyelőre még nem érkezett meg az inflációs fordulat Európában. Norvégiában, Dániában, Csehországban vagy Magyarországon tovább emelkedett az infláció, Hollandiában viszont minimálisan csökkent.
Vegyesen alakultak a tegnap megjelent Zew indexek. A jelenlegi gazdasági helyzet megítélése a vártnál nagyobb mértékben romlott, ám a gazdasági várakozások még javultak is.
A román jegybank 75 bázisponttal 3,75%-ra emelte az alapkamatot. Ez összhangban van a várakozásokkal, melyek 50 és 100 bázispontos kamatemelés között szóródtak.
A mai nap az amerikai infláció bolygathatja meg a piacokat, az adatok a tengerentúli kereskedés indulása előtt fognak megjelenni. Az infláció éves ütemében lassulást várnak az elemzők a márciusi 8,5%-ról, a Bloomberg konszenzus 8,1%. Ugyanígy a maginfláció esetében is enyhülést becsül a piac, 6,5%-ról 6%-ra. Az árnövekedés ütemének lassulását elsősorban a tartós termékek árának kisebb drágulásától várják a szakértők.
Ez, a 8% feletti inflációs környezet továbbra sem lehet elég arra, hogy csökkenjenek a Fed kamatemeléseivel kapcsolatos várakozások, mely szerint a következő két ülésen 50 bázispontos emelést áraz a piac. A Fed atlantai elnöke, Raphael Bostic 0,5%-os emelést szeretne látni ezeken az üléseken, míg clevelandi kollégája, Loretta Mester nem zárta ki a 75 bázispontos emelést sem, de ehhez vélhetően nagy és negatív meglepetésre van szükség a mai adatközlésben. Christopher Waller Fed tisztviselő szerint a gazdaság képes lesz elviselni a Fed régen látott agresszív lépéseit.
Joe Biden elnök a pandémiát és az ukrán-orosz háborút nevezte meg a magas árak okozójaként, elismerve, hogy az amerikai családoknak nagy gondot jelentenek az egyre növekvő költségek. Az elnök emiatt az import vámok csökkentését fontolgatja, ami átmenetileg segítené az infláció leszorításáért vívott küzdelmet.
Az Egyesült Államok képviselőháza elfogadta az Ukrajnának szánt 40 milliárd dolláros segélycsomagot, amiben egyaránt vannak fegyverek és hadászati eszközök, illetve gazdaság helyreállító támogatások is. A szenátus jóváhagyása jövő héten várható. Az USA mérlegeli, hogy továbbra is engedékeny legyen-e Oroszországgal a külföldi devizában történő kifizetések megkönnyítésével. Ha ez nem sikerülne, akkor Oroszország technikailag csődöt jelentene.
Kínában áprilisban 2,1%-ra gyorsult az inflációs ráta év/év alapon a márciusi 1,5%-os adat után, meghaladva a 1,8%-os várakozást. Ez a legmagasabb érték tavaly november óta. Havi szinten a fogyasztói árak áprilisban 0,4%-kal emelkedtek, ami felülmúlta a 0,2%-os emelkedésre vonatkozó piaci konszenzust. A kínai termelői árak inflációja 8%-ra mérséklődött az előző évi 8,3%-ról, de meghaladta a 7,7%-os piaci konszenzust.
Fumio Kishida miniszterelnök bejelentette, hogy Japán júniusban enyhíti a külföldi turistákra vonatkozó beutazási korlátozásokat. A távol-keleti országban jelenleg szigorú intézkedések vannak érvényben a koronavírus miatt, aminek hatására beszakadt a turizmus. 2019-ben még 32 millió külföldi utazó látogatott Japánba, míg 2021-ben mindössze 250 ezren.
Pozitív hangulat uralkodott ma reggel a fő amerikai és európai határidős piacokon.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.